Witaj na MagazynDomowy.pl!

Lantana

Lantana jest mało znanym krzewem, ale wartym rozpowszechnienia. Należy do rodziny werbenowatych i pochodzi z rejonów tropikalnych.

Lantana ma kwiaty w różnych odcieniach, rozwijają się kolejno od brzegu kwiatostanu do środka i stopniowo zmieniają barwę. Na przykład bladożółte stają się różowe, a pomarańczowe czerwienieją. W naszym klimacie lantana na zimę musi być przeniesiona do pomieszczenia.

Lantana doskonale czuje się na rabacie, donicy i w skrzynkach. Roślinę tę prowadzi się również w formie drzewka.

Warunki uprawy:

Lantana wymaga stanowiska słonecznego i żyznej przepuszczalnej gleby. Roślinę podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne (sprzyja to lepszemu kwitnieniu) i przez całe lato, co dwa tygodnie zasilamy nawozem wieloskładnikowym.

Pod koniec września należy skrócić pędy o 1/3, a następnie przenieść roślinę do jasnego, chłodnego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Kiedy wiosną lantana zacznie wypuszczać nowe pędy, warto usunąć ich wierzchołki, aby dobrze się rozkrzewiła. Do ogrodu możemy wynieść po ostatnich przymrozkach.

Rozmnażanie:

Późnym latem lantana wydaje soczyste owoce wielkości ziaren pieprzu, w których znajduje się od 1 do 2 nasion. Można je zbierać we wrześniu, gdy tylko dojrzeją, a w marcu wysiać do skrzynek. Lantanę bardzo łatwo rozmnaża się z sadzonek. Na sadzonki najlepiej nadają się półzdrewniałe odcinki pędów. Ukorzeniamy je w mieszance torfu z piaskiem lub w wodzie.

Na lantanie często żerują przędziorki i mączliki szklarniowe. Zwalczamy je za pomocą środków chemicznych.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl