Witaj na MagazynDomowy.pl!

Lato w polskich górach
Cz. I Beskid Żywiecki

Stara Karczma na miedzianym szlaku, Arcyksiążęcy Browar, łagodne szczyty gór i tętniące folklorem doliny... Przekonaj się sama, jak piękny jest Beskid Żywiecki! Jeśli nie zaplanowałaś jeszcze ostatnich dni urlopu, to miejsce jest na nie wprost wymarzone!

Spacery i mało forsowne wspinaczki na górskie szczyty poprawiają naszą sprawność fizyczną, świeże powietrze hartuje organizm, a lecznicze źródełka z krystalicznie czystą wodą wzmacniają zdrowie na cały rok. Dlatego warto przeznaczyć tydzień urlopu na wypad w góry. A polskie szczyty są pod tym względem idealnym miejscem.

Widok z Babiej Góry Widok z Babiej Góry

W małych wioskach noclegi są niedrogie. Możesz wynająć pokój w gospodarstwie agroturystycznym, przytulnym pensjonacie lub nocować w schronisku na szlaku. W ciągu dnia poznawać okolicę i wspinać się na szczyty, wieczorami spędzać czas na ogniskach lub w karczmach, gdzie rozbrzmiewa góralska muzyka.

Jakim szlakiem?

Wybierając się w góry pamiętaj, że kolor szlaku wcale nie jest informacją o stopniu jego trudności.

Beskidzki krajobraz Beskidzki krajobraz

kolor czerwony - to główne szlaki piesze, najciekawsze i prowadzące zazwyczaj przez najwyższe pasma górskie
kolor niebieski - długie szlaki krajobrazowe
kolor żółty, zielony, czarny - wskazują jak dojść do konkretnego celu - schroniska, rezerwatu, zabytku

W które góry warto wyruszyć? Naszym zdaniem w każde! Ale na początek mamy dla was garść informacji na temat Beskidu Żywieckiego, ojczyzny Adama Małysza, braci Golców, Agaty Wróbel i Moniki Brodki!

Beskid Żywiecki

Wybierając się w Beskid Żywiecki koniecznie trzeba odwiedzić malownicze miejsca znajdujące się na szlaku pętli beskidzkiej: Szczyrk, Przełęcz Salmopolską (936 m n.p.m.), Wisłę, Przełęcz Kubalonknę (761 m n.p.m.), Istebną, Koniaków, Milówkę, Węgierską Górkę i Żywiec. Ta piękna widokowo trasa zaprasza do przerwania podróży w wielu jej miejscach.

 • W Szczyrku warto wyjechać wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), zjeść talerz kwaśnicy w schronisku na szczycie, a wieczorem wybrać się do Beskidzkiej Galerii Sztuki lub odwiedzić restaurację "Meta" wybudowaną w oparciu o alpejską architekturę.
 • Podczas pobytu w Wiśle spróbuj odnaleźć źródło, z którego swój początek bierze królowa polskich rzek. Wyprawa na zbocza Baraniej Góry, skąd wypływa, na pewno będzie należała do niezapomnianych. Wisła to też popularna miejscowość wypoczynkowa. Ma tu swój zamek, wybudowany na Zadnim Groniu, prezydent Polski. Nie sposób go przeoczyć.

Czarna Wisełka, łącząc się z Białą Wisełką, tworzy największą polską rzekę - Wisłę. Czarna Wisełka, łącząc się z Białą Wisełką, tworzy największą polską rzekę - Wisłę.

 • Istebna, Koniaków i Jaworzynka to piękne beskidzkie miejscowości znane jako "Beskidzka Trójwieś". Są słynne z powodu kultywowanej wciąż bogatej kultury i folkloru górali beskidzkich. W Jaworzynce schodzą się granice Polski, Czech i Słowacji - są też trzy przejścia graniczne. Warto zobaczyć tam muzeum "Na Grapie", a w Istebnej "Kurną Chatę" Kawuloków. Niewątpliwą atrakcją dla kobiet będzie wizyta w Koniakowie. Można tam zaopatrzyć się we wspaniałą, ręcznie wyrabianą, koronkową bieliznę.

Koronkowa bielizna z Koniakowa

 • Uroki Milówki to wspaniała atmosfera i klimat, który doceniają artyści. Swoje chaty mają tu m.in. Grzegorz Turnau, Jan Kanty Pawlusiewicz i Kazimierz Kutz. Stąd pochodzą też bracia Golcowie! Może spotkasz ich podczas spaceru po mieście...

 • Koniecznie należy zatrzymać się w Żywcu! Skosztować piwa nalewanego w żywieckiej piwiarni i zwiedzić słynny Arcyksiążęcy Browar. Z okazji 150. rocznicy jego powstania otwarto Muzeum Browaru Żywiec. Można w nim poczuć klimat dawnych czasów, szczególnie przełomu XIX i XX w., poznać historię żywieckiego producenta piwa, przejść m.in. po replice XIX-wiecznej uliczki, zajrzeć do galicyjskiej karczmy.

Browar Żywiec Browar Żywiec

Karczma galicyjska w Muzeum Browaru Karczma galicyjska w Muzeum Browaru

 • Ale Żywiec to nie tylko Browar! Warto zwiedzić w tym mieście także wspaniały zamek Habsburgów w centrum miasta, wraz z 26-hektarowym angielskim parkiem. Jego dawna właścicielka księżna Maria Krystyna Habsburg, mieszka obecnie w apartamentach znajdujących się na jego terenie. W surowych murach piwnic zamkowych zlokalizowana jest kawiarnia "Rycerska", którą także warto zobaczyć.
Nowy Zamek w Żywcu

Nowy Zamek w Żywcu

Górskie szlaki

 • Na miłośników pieszych wędrówek czeka wizyta w Babiogórskim Parku Narodowym, zdobycie szczytów - Babiej Góry, Pilska, Rysianki, Czantorii, Baraniej Góry i Klimczoka. W Sopotni Wielkiej zobaczycie wspaniały wodospad, a idąc szlakiem z Markowych Szczawin przez Bronę, mijać będziecie jaskinie, gdzie przed stu laty swoje kryjówki mieli zbójnicy.
Babia Góra

Babia Góra

 • Bazą wypadową w góry może być Węgierska Górka. Stąd wyruszają szlaki na Halę Rysiankę i Baranią Górę, a także słynny szlak papieski, który przemierzył jako turysta i odwiedził z wizytą duszpasterską ksiądz, biskup a następnie kardynał Karol Wojtyła.
 • W drodze do Korbielowa, skąd już tylko "krok" na Pilsko (1557 m n.p.m.), warto zatrzymać się w Starej Karczmie w Jeleśni. Ma ona ponad 200-letni rodowód i stoi przy dawnym trakcie handlowym do Wiednia, nazwanym szlakiem miedziowym. Koniecznie trzeba tam spróbować zbójnickiego jadła serwowanego w bochenku chleba.

Stara Karczma w Jeleśni Stara Karczma w Jeleśni

 • Wyzwaniem dla miłośników górskiej wędrówki na południu Żywiecczyzny jest tzw. Worek Raczański. Widlasty układ grzbietów górskich powoduje w tym miejscu charakterystyczne zwężenie polskiego terytorium. Jest tu wiele przejść z graniami, hal z reliktowymi szałasami i szopami pasterskimi, rezerwatów przyrody, m.in. Śrubita i Oszus. Rozpościerają się stąd piękne widoki na słowacką Małą Fatrę. Dlatego dla chętnych podajemy bazę wypadową - Zwardoń, i trasę - z Wielkiej Raczy na Pilsko lub Rysiankę. Do zobaczenia na szlaku!

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Na przełomie lipca i sierpnia, w całym rejonie Beskidu Żywieckiego, ma miejsce Tydzień Kultury Beskidzkiej. W żywieckim amfiteatrze "Pod Grojcem", co wieczór, odbywają się wspaniałe koncerty kapel góralskich z Polski i całego świata. Występy można także oglądać w sąsiadujących miejscowościach - Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. To widowisko nie ma sobie równych!

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu

W tym roku Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 5 sierpnia, a swoje układy folklorystyczne zaprezentują m.in. zespoły z Chin, Macedonii, Egiptu i Kanady.

przydatne adresy

www.turystyka.beskidy.pl
www.tanie-noclegi.com.pl
www.zywiec.pl
www.troj-wies.pl

Dodaj komentarz Komentarze (12)

 • Zgłoś nadużycie
  był sobie raz... (Gość), 3 sierpnia 2007, 1:28

  Trzeba się wybrać. Zachęciła mnie ta karczma na miedzianym szlaku ;) ... chociaż polskie góry i bez zachęcania są warte odwiedzin.

 • Zgłoś nadużycie
  zywczanka (Gość), 3 sierpnia 2007, 18:44

  wlasnie wybieram sie na TKB :) )

 • Zgłoś nadużycie
  francja (Gość), 3 sierpnia 2007, 19:02

  ...bravo, en découvrant cet article, j'ai l'impression d'entendre mon père, il a tant aimé son Zywiec et sa région, comme il serait fier, aujourd'hui, de pouvoir vous lire sur le net! quelle nostalgie en moi!

 • Zgłoś nadużycie
  landryna (Gość), 4 sierpnia 2007, 15:16

  Beskid Żywiecki to jest to :P Polecam gorąco!

 • Zgłoś nadużycie
  celcia (Gość), 15 sierpnia 2007, 15:20

  nigdy nie byłam w górach,i niewybieram sie tam jakoś mnie tam nieciągnie,ośiadłam nad morzem i bardzo mi sie tu podoba żatko z tąd wyjerzdzam.Ale nigdy niemów nigdy

 • Zgłoś nadużycie
  kasieńka (Gość), 9 stycznia 2008, 19:44

  Beskid żywiecki jest przepiękny i naprawdę wart tam jechać, wiem bo sama wracam tam co roku. A ta stronka bardzo mi się podoba. Jest napisane krótko, zwięźle i na temat. Brawo!

 • Zgłoś nadużycie
  nanibyjestem (Gość), 1 grudnia 2010, 16:07

  Ja mieszkam w Beskidach.!super;;

 • Zgłoś nadużycie
  Bagong (Gość), 28 marca 2015, 18:20

  pisze:Ada! to była zmyła z mojej strony, bo zdjęcia poocdhzą z rf3żnych okresf3w. Byłem tam 7.03 i goła ziemia/glina tylko jest. Za to na Salmopolu, Skrzycznem i Malinowskiej skale były super warunki i widoczność.Masz rację, co do informacji o przygotowaniu tras to Kubalonka jest 20 za Jakuszycami.Szy.! musiałeś nieźle szaleć, że wiązadło teraz w proszku! Trzymam kciuki za szybką kurację w siodle ;-)

 • Zgłoś nadużycie
  Piotr Franke (Gość), 29 października 2015, 21:42

  Chcę się zapytać: Czy ta
  Bardzo urocza dziewuszka,
  Przyjdzie mi choć kołysankę
  Zanucić do łóżka ?? ?

 • Zgłoś nadużycie
  Daria (Gość), 25 grudnia 2016, 14:37

  Na nocleg polecam Dworek Szwajcaria w Zwardoniu. Bardzo sympatycznie, dobre jedzonko, blisko stoku narciarskiego.

 • Zgłoś nadużycie
  JamesWow (Gość), 30 czerwca 2019, 20:15

  Learn If A Online Business Enterprise Meets Your Needs

  Do you recall the period when you initially began your work from your home business? It was actually truly essential then to discover as much as possible about home-based business strategies. Lots of time went by, and you should get refreshed. This post is here to help you make sure you are going within the right direction and improve your performance.

  Launching a house business are often very exciting but it is also plenty of work. Find your niche, your city of expert knowledge, and range from there. Should you pick a region that showcases your expertise, it might be quite helpful. Do your research before aggressively pursuing just one thing. Make sure you network too with other individuals which may have created successful home businesses.

  To be able to have a profitable online business, you will have to be determined. Developing a separate structure for your residence business generally is a wise decision - or maybe a legally required one, based on your local codes. This can be particularly well-best for home businesses with many different face-to-face sales, as it keeps customers from your private home. This really is an effective way to preserve clear and appropriate boundaries between home and work.

  Inform your prospects on the site when something is out of stock. Should they learn how the item they purchased is not gonna be available for a prolonged time frame, your prospects will certainly become angry or disappointed. Point out that prominently on your website, and give them a good substitute into it, if your product is on back-order and can't be delivered swiftly.

  Get into the habit of producing daily goals for your home based business. A few things you could be unable to reach, but do set goals everyday to help you accomplish anytime you can. Establish clear boundaries with your loved ones regarding what exactly is work efforts and what is family time.

  Dedicate spaces or pages for banner sharing. After that you can trade links with other sites you know. This may cause your website more readily found by customers because it will enhance your ratings with search engine listings.

  Prior to open your home-based business, you ought to develop a good estimate of the items your start-up costs will probably be well. Home businesses have got a cost involved to function them, however it usually under a traditional business. Learning just how much money it will require to maintain your business running will keep you from losing money at a later time.

  Write a quick description of your business, working on your values and goals. Give them specifics of the things you do and what you should do with all the business. You will be able to tell people what you really are information on and reasons why you be noticeable.

  Set a schedule to function. When you don't decide on a set work routine, you will probably find yourself working long hours and disrupting your whole life. You need to have scheduled leisure time exactly like you would if you had employment with an outside company. You'll make your dating life intact in this way.

  When you receive your check in the mail, you must bring it for the bank immediately. Attempt to deposit with a daily or weekly basis. In the event you don't leave your check laying around, you're more unlikely to lose it. To make certain your deposit causes it to be to your account quickly and without hassle, pick the teller within the ATM machine.

  With these tips, it is actually possible to possess a an online success business. Like anything, understanding the proper information and achieving the motivation to operate is important for fulfillment. While using powerful tips here, you can earn a good living without ever leaving your home.


  https://thetrueone1.blogspot.com/2019/06/oody-geffen_2.html


  yehuda sadok

 • Zgłoś nadużycie
  davidLed (Gość), 21 lipca 2019, 3:26

  I definitely liked the whole kit that was written.
  I'd love to conserve reading more and more.
  I liking be cock-a-hoop to learn as much as I can
  I surely delight in you an eye to the result so well done give you acutely much to save the time. Successfully!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Podróże

Ostatnio na MagazynDomowy.pl