Witaj na MagazynDomowy.pl!

Leszczyna - warunki uprawy

Ten dziko rosnący krzew można uprawiać na swojej działce. Będziemy mogli cieszyć się własnymi orzechami laskowymi, które są bogate w minerały i witaminy.

Warunki uprawy

Krzewy leszczyny są bardzo odporne na mrozy, jednak kwiaty, które nie rzadko rozwijają się już na przedwiośniu są narażone na przemarzanie. Leszczyna zaczyna owocować w 3-4 roku po posadzeniu. Jest rośliną obcopylną, toteż dla dobrego plonowania dobrze jest posadzić kilka egzemplarzy. Po posadzeniu, dobrze jest ją przyciąć nadając formę nie krzewu, a drzewka, zwiększy to plonowanie. Również starsze okazy prześwietlamy oraz usuwamy odrosty korzeniowe.

  • Gleba - leszczyna najlepiej rośnie na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę i wapń, a źle na ciężkich i podmokłych. Lubu wilgoć - zwłaszcza młode krzewy wrażliwe są na suszę.

  • Stanowisko - wymaga stanowisk słonecznych, tylko wówczas owoce będe dorodne.

  • Rozmnażanie - najlepiej wegetatywnie, z odrostów korzeniowych, przez odkłady lub sadzonki.

  • Zasilanie - na wiosnę, zwłaszcza na glebach mniej zasobnych zasilamy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.
  • Szkodniki - najpoważniejszym szkodnikiem jest słonkowiec orzechowiec. W małych ogródkach należy zbierać i niszczyć porażone owoce. Dobrze jest też na przełomie maja i czerwca wykonać opryskiwanie jednym z preparatów - Fastac 10 EC lub Karate 025 EC.
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl