Witaj na MagazynDomowy.pl!

Lewizja - piękność z gór

O lewizji możemy powiedzieć, że jest najładniejszą i najbardziej cenioną rośliną skalną. Jednak by pięknie rosła w naszym ogrodzie, musimy zapewnić się warunki odpowiadające jej wymaganiom.

Lewizja pochodzi z gór zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Jest to bylina niewielka, z rodziny portulakowatych, długowieczna, rozrastająca się powoli. Część trwałą stanowi gruby korzeń, wrażliwy na uszkodzenia. Dlatego też lewizje nie bardzo lubią przesadzanie. Liście mają mięsiste, siedzące i tworzą przyziemne rozety. Ze względu na kształt liści i ich ewentualne sezonowe zasychanie dzielą się na trzy grupy.

Lewisia cotyledon Lewisia cotyledon

Gatunki rosnące w naszych klimacie

  • Grupa Cotyledon obejmuje gatunki lewizji, których liście nie zasychają po kwitnieniu. Pozostają zielone także w zimie i mogą trwać kilka sezonów, są płaskie, mięsiste o pofalowanych brzegach. Lewizja zagłębiona jest najczęściej uprawianym i dostępnym gatunkiem. Liście tworzą płaska rozetę, przypominającą rozgwiazdę. Starsze okazy osiągają czasem średnicę nawet około 40cm. Kwitnie w maju, a kwiaty pojawiają się stopniowo. Mogą mieć różne odcienie koloru białego, różowego, łososiowego lub pomarańczowego.

  • Grupa Rediviva charakteryzuje się tym, że liście zasychają w połowie lata i wtedy dopiero pojawiają się kwiaty.

  • Grupa Pygmaea, w tej grupie również liście zasychają latem. Najczęściej i najmniej wymagającym gatunkiem jest lewizja nevadensis. Ma ona bulwiaste korzenie i wąskie brązowe liście. Kwiaty są białe lub różowe, pojawiają się w maju lub w czerwcu.

Warunki uprawy

Lewizje nie są bylinami łatwymi w uprawie. W czesną wiosną, gdy budzą się dożycia, podlewamy je dość obficie i dokarmiamy. Wymagają dużo światła, nawet bezpośredniego, lecz nie znoszą gorąca. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, np. mieszanka gliny, piasku, żwiru i torfu (nieodkwaszonego). Dobrze jest podsypać szyjkę korzeniową grubym piaskiem, aby zabezpieczyć miejsce, w którym wyrastają liście prze nadmiarem wody. Po kwitnieniu, od sierpnia przechodzą okres spoczynku i wówczas musimy zapewnić im raczej suche podłoże. Z tego tez względu dobrym miejscem do ich uprawy jest murek kwiatowy, gdzie umieszcza się je na pionowej ścianie pomiędzy kamieniami. Możemy też posadzić ją pod dużym głazem, który doskonale osłoni lewizję przed silnym słońcem. Największym wrogiem lewizji jest mróz. Szczególnie na przemarzanie narażone są gatunki zimozielone. Jeśli decydujecie się na uprawę lewizji w gruncie, nakryjcie ją na czas zimy lekkim, przepuszczalnym materiałem np. gałązkami drzew iglastych. Lewizję można uprawiać w pojemnikach i na czas zimy wstawiać do nieogrzewanego, ale zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl