Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity jest popularnym krzewem żywopłotowym. Bardzo szybko rośnie, dobrze znosi cięcie, jest efektowny z liści, kwiatów i owoców.

Charakterystyka

Ligustr pospolity dorasta do 3-4 metrów. Liście ma ciemnozielone, na zimę opadają, w cieplejszych rejonach może być zimozielony. Kwiaty są białe, o charakterystycznym zapachu, zebrane w wiechy, przypominające kwiaty lilaka, kwitną na przełomie czerwca i lipca. Następnie miejsce kwiatów zajmują błyszcząco-czarne owoce, które są dla ludzi lekko trujące, ale dla ptaków w sam raz. Typowy gatunek ligustra pospolitego nie jest efektowny, na uwagę zasługują jego odmiany: 'Antrovires' osiągający około 1,5 metra wysokości o liściach błyszczących i skórzastych oraz odmiana 'Lodense” dorastająca do 0,5 metra, na jesień liście przebarwiają się na czerwono i większość z nich pozostaje na zimę.

Warunki uprawy

  • Podłoże - krzew nie ma szczególnych wymagań glebowych, preferuje jednak gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Źle rośnie na glebach ciężkich, gliniastych, nieprzepuszczalnych.

  • Stanowisko - słoneczne lub lekki półcień. Na stanowiskach zacienionych tracą gęstość ulistnienia, co znacznie obniża ich walory użytkowe i dekoracyjne.

  • Cięcie - roślina wyjątkowo lubi cięcie, regularne powoduje, że ładnie się zagęszcza, robi się zwarta i dobrze ulistniona.

Zastosowanie

Najczęściej jako żywopłot, niskie odmiany mają też zastosowanie na obwódki rabat, wzdłuż ścieżek. Pojedyncze okazy również wyglądają efektownie, z przewieszonymi gałązkami, wiosną pachnącymi kwiatami, a jesienią z owocami jagodowymi

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl