Witaj na MagazynDomowy.pl!

Lilak pospolity

Lilak pospolity mylnie nazywany bzem, pochodzi z rodziny oliwkowatych, a bez należy do innej rodziny, piżmaczkowatych. Roślina bardzo popularna, chętnie sadzona w ogrodach, parkach, na działkach.

Charakterystyka

Lilak pospolity może dorastać do 5-6 metrów wysokości. Krzew dobrze się rozrasta. Roślina kojarzy nam się z wiosną i majem. Kwiaty w formie wiechowatej kwitną w maju, mają bardzo przyjemny zapach, długo utrzymują się we flakonie. Na początku uprawy lilak występował o kwiatach pojedynczych, jednak wkrótce pojawiły się odmiany bardziej ozdobne i szlachetne o kwiatach pełnych, w różnych kolorach.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - lilak dobrze rośnie na każdym stanowisku, nawet w cieniu, jednak ilość kwiatów zależy od natężenia światła.

  • Podłoże - nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak co jakiś czas należy ją zasilić.

  • Cięcie - dobrze reaguje na cięcie, po przekwitnięciu zaleca się obcinanie zwiędłych kwiatostanów, nie wyglądają zbyt okazale i nie potrzebnie osłabiają roślinę.

  • Zastosowanie - roślina jest odporna na mrozy i zanieczyszczenie środowiska. Można sadzić ją w zieleni miejskiej, jest też chętnie sadzona w przydomowych ogródkach, parkach, na działkach.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl