Witaj na MagazynDomowy.pl!

Liliowce - kwiaty mało wymagające

Byliny te charakteryzują się długowiecznością, pięknymi kwiatami, przy niewielkim wysiłku hodowców.

Liliowców nie należy mylić z liliami. Walorami dekoracyjnymi liliowców są zarówno kwiaty jak i liście. Szczególnie efektownie i bardzo obficie kwitną starsze rośliny. Dzięki krótkiemu kłączu i mięsistym korzeniom sięgającym 60-80 cm w głąb gleby, dobrze znoszą suszę. Dodatkową zaletą tych bylin jest ich wczesny rozwój na wiosnę, co stanowi piękne tło dla wcześnie kwitnących roślin cebulowych. Liści liliowców nie atakują ślimaki.

W sprzedaży dostępne są odmiany niemal w pełnej skali kolorów - od białej, poprzez różne odcienie żółci, różu, czerwieni, aż po niemal czarny. Niektóre płatki są też dwukolorowe, z paskiem lub kontrastowym oczkiem. Liliowce charakteryzuje również bogactwo kształtów kwiatów - obok klasycznych, lejkowatych oraz dzwonkowatych występują formy gwiaździste, czarkowate, pajęcze, pełne i półpełne. Mogą też być z ząbkowatymi brzegami kwiatów, lub fryzowane, tworzące rodzaj falbanki lub przypominające girlandę. Niektóre gatunki mają bardzo przyjemny zapach, szczególnie nocą i wieczorami.

Różnorodność gatunków i form pozwala zastosować je w każdym ogrodzie. Można wybrać rośliny miniaturowe od 20 cm, bądź też wysokie do 150 cm. Niektóre odmiany są częściowo zimozielone, ale w naszym klimacie są znacznie delikatniejsze.

Liliowce mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak też w cieniu. Odporne są na szkodniki i mają niewielkie wymagania uprawowe. Tolerują różne warunki klimatyczne i glebowe, od piaszczystych po gliniaste i torfowe. Są bylinami długowiecznymi i praktycznie nie wymagającymi żadnych zabiegów. Bardzo łatwo się je rozmnaża, poprzez podział o każdej porze roku.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  ismenaolsztyn (Gość), 31 stycznia 2011, 22:02

  Liliowce najlepiej dzielić wiosną, do końca maja , to jeszcze zakwitną. Można również dzielić koniec sierpnia, żeby do zimy dobrze się ukorzeniły i przetrwały zimę. Radzę sadzić na skarpy, zamiast trawników i klombach a będziemy mieli miej pracy, a efekt końcowy ciekawy.
  Pozdrawiam
  Ismenaolsztyn

 • Zgłoś nadużycie
  ismenaolsztyn (Gość), 2 lutego 2011, 21:09

  Byłam dzisiaj na spotkaniu z koleżankami i jedna z nich powiedziała ,że nie ma wygodniejszych i piękniejszych kwiatów jak liliowce. Gama kolorów jest ogromna, praca ogrodników, została uwieńczona sukcesem. Zapraszam do oglądania najnowszych liliowców, a wiosna będzie blisko.
  Pozdrawiam
  Ismenaolsztyn

 • Zgłoś nadużycie
  ismenaolsztyn (Gość), 29 grudnia 2011, 23:36

  Pogoda jest sprzyjająca do sadzenia sadzonek z doniczek i siania nasion liliowców. Zapraszam na stronę można obejrzeć galerię
  posiadam trochę nasion na zbyciu mogę zamienić się na inne rośliny np piwonie bordo.
  Życzę wszystkim miłośnikom liliowców zdrowia i pięknych kwiatów w 2012 r.
  ismenaolsztyn

 • Zgłoś nadużycie avatar
  wonsowaty, 12 kwietnia 2013, 12:59

  Podoba mi się ten chodnik. Jeśli ktoś szuka ciekawych dodatków do ogrodu to polecam rattanart.pl

 • Zgłoś nadużycie
  Deise (Gość), 27 marca 2015, 15:19

  The average nasal width of carietn Asian groups is narrower than that of carietn European groups. Take 10 random northern Chinese and chances are reasonable that they would have narrower noses than 10 Italian Americans.The nasal width of Italians is 32.1mm, the same as White Americans . The Japanese have nasal width of 38.2mm. What is your evidence that North Chinese have narrower noses than Italians?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Dom

Ostatnio na MagazynDomowy.pl