Witaj na MagazynDomowy.pl!

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna jest drzewem długowiecznym, osiągającym wysokość 25-40 metrów. Chętnie sadzona w parkach i w pobliżu domów ze względu na walory dekoracyjne, pachnące kwiaty i miododajność.

Charakterystyka

Lipa należy do drzew silnie nektaryzujących , masowo oblatywanych przez pszczoły. Kwiaty lipy odznaczają się typowym silnym, miodowym aromatem.  Kwitnie w końcu czerwca i lipcu. Są bogate w garbniki, śluzy, pektyny, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy, olejki eteryczne i cukry. Lipa drobnolistna ma wysoki pień, do połowy wysokości wolny od gałęzi. Kwiaty żółte zebrane w luźne baldachy, owoce małe i gładkie.

Uprawa

  • Podłoże - najlepiej rośnie na glebach żyznych i niezbyt suchych. Dobrze rośnie również na glebach przeciętnych.

  • Stanowisko - lubi dużo słońca, znosi również półcień. Jest wrażliwa na zasolenie podłoża oraz suche zanieczyszczone powietrze. Przy takich warunkach często jest atakowana przez szkodniki głównie mszyce, przędziorki, szpeciele. Po takim ataku lipa traci liście, często już pod koniec lata. Ponadto po ataku mszyc, na liściach mogą rozwijać się grzyby sadzakowe, tworząc na nich czarny nalot.

  • Cięcie - lipa drobnolistna dobrze znosi cięcie, strzyżenie i formowanie.

Zastosowanie

Lipa drobnolistna jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są kwiaty, zbierane z drzew rosnących daleko od dróg. Zawierają one wiele cennych składników dla zdrowia. Maja działanie przeciwzapalne, napotne, uspokajające, lekko rozkurczowe. Podobne właściwości wykazuje miód lipowy.

Lipa jest drzewem chętnie sadzonym wzdłuż dróg, w parkach, w przydomowych ogrodach. Bardzo cenne jest drewno lipowe, cenione głównie za swą miękkość i łatwość w obróbce. Szeroko stosowane w rzeźbiarstwie, snycerstwie, do wyrobu instrumentów muzycznych i desek kreślarskich oraz drewnianych butów.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    gość (Gość), 5 kwietnia 2013, 22:49

    lipy nie sadzi się przy domu bo robactwo was zeżre mniej korzyści niż złego

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Zioła

Ostatnio na MagazynDomowy.pl