Witaj na MagazynDomowy.pl!

Lipiec w ogrodzie

W ogródku latem czeka nas sporo pracy. Oto, o czym powinnaś pamiętać w lipcu.

Nawożenie

Jeśli w twoim ogrodzie rosną róże, koniecznie zasil je w tym miesiącu nawozami potasowymi, np. siarczanem potasu. Związek ten zwiększa odporność kwiatów na choroby grzybowe i na niskie temperatury.

W lipcu ostatni raz nawozimy też rośliny związkami azotowymi. Jeśli teraz o tym zapomnisz, pędy nie zdążą zdrętwieć przed zimą i mogą przemarznąć.

Przycinanie

Żywopłoty powinny być strzyżone raz w miesiącu. Także w lipcu, gdy formowane wiosną krzewy utraciły wcześniej nadany im kształt. Zabieg ten najlepiej jest przeprowadzać w pochmurne dni, lub wieczorem, aby słońce nie popatrzyło świeżo odsłoniętych liści. Najpierw przycina się boki żywopłotu, a następnie górę, nadając mu kształt trapezu. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz rozpiąć pomiędzy gałązkami sznurek, według którego dokonasz cięcia.

Przycinamy też czereśnie, porzeczki, agrest i maliny, po zbiorze owoców.

Pikujemy dwuletnie

W drugiej połowie lipca pikujemy dwuletnie kwiaty, które zostały wysiane w czerwcu. Bratki, stokrotki, niezapominajki i firletki sadzimy w rozstawie 3x4 cm, malwy zaś 20x30 cm. Także w lipcu możemy wysiać kwiaty dwuroczne. Przepikujemy je wówczas za ok. 3 tygodnie, gdy wypuszczą po 2-3 liście.

Rośliny balkonowe

Pamiętamy o ich systematycznym podlewaniu i nawożeniu. Od czasu do czasu wzruszamy ziemię w doniczce.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby znów móc cieszyć się świeżymi pąkami.

Dzielimy, przesadzamy

Dzielimy i przesadzamy byliny ozdobne np. pierwiosnki i chabry. Możemy także wykopać i podzielić piwonie i irysy, jeśli ich kępy są zbyt gęste i rozrośnięte. Najlepiej jest wykonać tę pracę po 2-4 tygodniach od ich przekwitnięcia. Rośliny wykopujemy. Karpę dzielimy ostrym nożem. Powierzchnia cięcia powinna być jak najmniejsza. Każda część powinna mieć od 3 do 5 zdrowych i silnym pąków wzrostowych. Posadzone na nowo rośliny obficie podlewamy.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl