Witaj na MagazynDomowy.pl!

Maj w ogrodzie - prace sezonowe

W majowym ogrodzie czeka na nas sporo pracy. Przycinamy przekwitnięte wiosenne krzewy i wrzośce, pielęgnujemy trawnik i rośliny cebulowe, siejemy kwiaty jednoroczne i pamiętamy o nawożeniu.

Pielęgnacja trawnika

O tej porze roku trawa rośnie bardzo szybko. Sprzyja jej ciepło i wiosenne mżawki. Kosimy więc trawnik przynajmniej raz w tygodniu na wysokość nie niższą niż 3,5 cm. Optymalna wysokość trawy wynosi 4-5 cm. Raz w tygodniu zasilamy trawnik nawozem dla trawników, a podczas suszy, podlewamy.

Cebulowe

Usuwany przekwitnięte pąki tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych cebulowych. Wykopujemy wraz z cebulą egzemplarze chore i uszkodzone. Od połowy maja przestajemy je podlewać, pozwalając na przejście w stan spoczynku.

Krokusy, przebiśniegi, cebulice, puszkinie i ranniki kończą już wiosenną wegetację. Możemy w tym okresie je wykopać i rozdzielić lub przesadzić. Cebulki przechowujemy w chłodnym miejscu, a na miejsce stałe wysadzamy dopiero w sierpniu lub we wrześniu.

Dalie, mieczyki, pacioreczniki sadzimy po 15 maja. Chore i uszkodzone kłącza niszczymy. Duże karpy możemy podzielić. Każda z nowych części powinna mieć przynajmniej jeden dobrze wykształcony korzeń bulwiasty z fragmentem zeszłorocznej łodygi i pąkiem odnawiającym od nasady.

Nawożenie roślin

Nawożenia potrzebują przede wszystkim gatunki o płytkim systemie korzeniowym, np. wrzośce, wrzosy, róże, różaneczniki i azalie. Posadzone w kwietniu lub na początku maja rośliny nawozimy po ok. 2 tygodniach od posadzenia. Wcześniej rośliny powinny się ukorzenić i pobierać nawozy z gleby.

Cięcia krzewów

W drugiej połowie maja przycinamy bukszpany i ligustr. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany lilaków, aby nie zdążyły zawiązać nasion (to osłabiłoby ich przyszłoroczne kwitnienie). Przekwitnięte kwiatostany wrzośców skracamy do 2/3 ich długości. Przycinamy przekwitnięte krzewy forsycji, migdałka, tawuły i pigwowca. Najstarsze pędy usuwamy u samej nasady, a pozostałe, jeśli są długie skracamy o 1/3 ich długości. Ten zabieg pozwoli na zagęszczenie krzewów i ich obfitsze kwitnienie w następnym roku.

Azalie, różaneczniki

Roślinom wrzosowatym, które już przekwitły, usuwamy kwiatostany, wyłamując je ostrożnie palcami, tak aby nie uszkodzić wyrastających pod nimi młodych liści. Wrzoścom skracamy pędy o 1/3, nadając ładny pokrój.

Wysiewamy jednoroczne

Wprost do gruntu na początku maja możemy wysiać nasturcje, portulaki, lewkonie, nagietek, globularie, groszek pachnący, rezedę i wilca.

Dodaj komentarz Komentarze (7)

 • Zgłoś nadużycie
  inka (Gość), 7 maja 2009, 21:03

  maj to najpiekniejszy chyba miesiac w roku :) te kwitnąca drzewa ,białe, różowe... o i kolorowe kwiatki :)

 • Zgłoś nadużycie
  Mercz (Gość), 17 maja 2009, 11:20

  Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku,te kwiaty można sadzic bez końca.
  Kwiaty zawsze wyrażają duszę ogrodnika...A zwłaszcza w maju...

 • Zgłoś nadużycie
  sabina gosc (Gość), 30 marca 2012, 8:37

  ja urodzilam sie w maju i kocham kwiaty.maj to najcudniejszy miesiac.kocham go i wszystko co z nim zwiazane

 • Zgłoś nadużycie
  Julia (Gość), 9 maja 2012, 14:05

  w maju wszystkie rośliny zaczynają najpiękniej wyglądać, moje wybrałam dzięki prenumeracie z IMP - ogród

 • Zgłoś nadużycie
  Wanda (Gość), 11 maja 2012, 22:32

  Dobrze, że mam poradniki z IMP bo chyba bym sobie nie poradziła z moim ogrodem

 • Zgłoś nadużycie
  Bruce (Gość), 27 marca 2015, 14:22

  Hi Pops,another fantastic card. Lovely image.What a wrednoful idea too. I know I keep saying this but you have such a lovely talent. Just wish I was half as good as you.Thank you for your visit to my blog. I know your a very bust lady so it is very much appreciated.Have a wrednoful crafty evening everyone.Lots of crafty love. Jenny L.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  emilka8767, 5 czerwca 2018, 12:16

  Wiecie, jak chronić ogród przed różnymi szkodliwymi czynnikami? Odpowiedź jest prosta - agrowłóknina. Fajnie i ciekawe rodzaje znajdziecie tutaj https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Agrowloknina-11088.htm... Warto o tym przypominać, aby nie niszczył się ogród.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl