Witaj na MagazynDomowy.pl!

Mandevilla - Dipladenia

Mandevilla (Sundaville) jest pnączem pochodzącym z Ameryki Południowej i Środkowej. Cechuje się silnym wzrostem, jest pnączem zawsze zielonym o pięknych dużych, lejkowatych kwiatach.

Roślina kwitnie obficie i długo - aż do pierwszych przymrozków - nadaje się do dużych donic na tarasy, balkony i do ogrodu. Spotykane są okazy o kwiatach białych, czerwonych, różowych i żółtych. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest gatunek o kwiatach czerwonych.

Uprawa i pielęgnacja

Mandevilla ma długie wijące pędy, które wymagają podpórek. Można ją formować przez cięcie, jednak zbyt intensywne obcinanie zmniejsza kwitnienie rośliny. Jest krzewem wieloletnim, ale w naszym klimacie musi zimować w pomieszczeniu. Wymaga stanowiska słonecznego lub częściowo ocienionego. Ale uprawiana w cienistym miejscu słabo kwitnie. Dobrym podłożem do uprawy jest mieszanka torfu i kompostu w stosunku 1:1.

Roślinę nawozimy co tydzień nawozem do kwitnących roślin, od maja do końca sierpnia. Woda do podlewania nie może być zimna i prosto z kranu, najlepiej deszczówka, albo woda odstana. Woda nie powinna zalegać na spodku. Mandevilla nie lubi częstego przesadzania ani też obracania donicy, w której rośnie. Jest rzadko porażana przez szkodniki. Czasami mogą jednak pojawić się mszyce i wciornastki, wówczas stosujemy odpowiednie preparaty.

Rozmnażanie

W warunkach domowych jest to dosyć trudne. Sadzonki pobieramy w styczniu, powinny mieć długość 5-10 cm. Usuwamy z dolnej partii liście i zanurzamy na godzinę w ciepłej wodzie, tak, aby wypłynął sok mleczny. Następnie zanurzamy końcówkę do ukorzeniacza, sadzimy do podłoża zmieszanego z piaskiem lub perlitem w stosunku 1:1, przykrywamy folią i umieszczamy na parapecie okiennym. Zwykle sadzonki ukorzeniają się po 3-4 tygodniach.

Przechowywanie

Mandevilla jest dosyć kłopotliwa w przechowywaniu. Często podczas przechowywania roślina zamiera w wyniku zbyt obfitego podlewania. Nadmierna ilość wody prowadzi do gnicia korzeni. W mieszkaniu roślinę ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, gdyż roślina pochodzi z lasów tropikalnych. Na wiosnę przycinamy pędy mandevilii o połowę.

Dodaj komentarz Komentarze (9)

 • Zgłoś nadużycie
  Sundaville (Gość), 14 maja 2009, 12:27

  Kupiłam niedawno sundavillę, w słoneczne dni wystawiam ją na balkon, na krótko. Rośnie pięknie ale zauważyłam, że na młodych pędach jest coś podobnego do skrystalizowanej soli. Proszę o odpowiedż, czy to choroba czy też sundaville tak rośnie.

 • Zgłoś nadużycie
  ryś (Gość), 5 sierpnia 2009, 18:40

  A nie można zdobyć gdzieś nasion tej rośliny ?

 • Zgłoś nadużycie
  GOSC. (Gość), 11 września 2009, 19:41

  PRZECIESZ WIOSNA MOZNA KUPIC PIEKNE SADZONKI U OGRODNIKA LUB W TESKO.

 • Zgłoś nadużycie
  tomek (Gość), 21 kwietnia 2010, 23:40

  chyba nasion raczej nie kupisz, bo moja kupilem z etykietka ze bez licencji nie mozna jej rozmnazac

 • Zgłoś nadużycie
  lola (Gość), 27 sierpnia 2010, 21:50

  kupilam wiosną czerwoną i białą są przepiękne

 • Zgłoś nadużycie
  Elżbieta (Gość), 29 stycznia 2011, 20:19

  mam sadzonki sundawili szczepione we wrzesniu . ładnie się przyjęły i zaczęły teraz szybko rosnąć problem w tym że są gęsto posadzone i trzeba je rozsadzić .nie wiem czy można to robić o tej porze roku .chcę posadzić je do skrzynek a później powiesić na balkonie .przechowałam tez rośliny z ubiegłego roku .najpierw opadły z nich wszystkie liście ale teraz na gałązkach które wyglądały jak uschniete pojawiają sie bardzo gęsto nowe listki .czy w tym przypadku można skracać całą roślinę proszę o rade

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 30 stycznia 2011, 15:30

  Jeżeli sadzonki są zbyt gęsto posadzone, można je rozsadzić do niewielkich doniczek, a w maju po przymrozkach do skrzynek. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca można od razu do skrzynek. Sądząc po tym jak dobrze przechowała się roślina masz bardzo dobre warunki. Starsze egzemplarze na wiosnę przycinamy o połowę.

 • Zgłoś nadużycie
  Syl (Gość), 1 kwietnia 2012, 13:06

  Jak gęsto sadzić roślinę w skrzynce balkonowej?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 2 kwietnia 2012, 20:06

  Ilość roślin zależy od wielkości skrzynki. Proponuję by kwiatka posadzić jako roślinę pnącą, a nie wiszącą. W skrzynce 50-60 cm można posadzić dwie rośliny.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl