Witaj na MagazynDomowy.pl!

Mikołajek nadmorski

Mikołajek nadmorski porasta w naturalnym środowisku porasta wydmy i wybrzeża mórz: Czarnego, Północnego, Śródziemnomorskiego i Bałtyku. W rejonie morza Bałtyckiego podlega ochronie, ze względu na grożące mu wyginięcie.

Charakterystyka

O mikołajku nadmorskim krąży bardzo ciekawa legenda. Otóż, żył sobie kiedyś chłopczyk o imieniu Mikołaj. Był bardzo żywym dzieckiem i lubił robić psikusy rybakom, nimfom wodnym i poszukiwaczom bursztynu. Pewnego razu kiedy na plaży opalała się królowa morza, zabrał jej ubranie i schował w zaroślach. Królowa bardzo się rozgniewała i nakazała ukarać niesfornego chłopaka. Zamieniono go w piękną roślinę. Kiedy ludzie ją zrywają kwiatek odczuwa ból. Legenda głosi, że klątwa będzie działała dotąd, dopóki przez całe lato nie zostanie zerwany ani jeden kwiatek.

Mikołajek nadmorski jest byliną o sztywnych, kolczastych łodygach z licznymi rozgałęzieniami. Tworzy główkowate kwiatostany otoczone ozdobnymi podsadkami. Wszystkie części nadziemne rośliny są koloru szaroniebieskiego. Kwiaty w kolorze ametystowo- niebieskim kwitną od maja aż do października. Roślina w pełni mrozoodporna, bardzo wytrzymała na susze, zasolenie i niekorzystne warunki.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - słoneczne,

  • Podłoże - najlepiej piaszczyste, jałowe, o odczynie obojętnym.

Zastosowanie

Mikołajek nadmorski nadaje się obsadzania skarp, pagórków, ogródków skalnych i na suchych jałowych rabatach. Stosowany jest do kompozycji w suchych bukietach i na kwiat cięty.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Majazianka (Gość), 10 maja 2018, 13:44

    A co można zrobic żeby nie został zarwana
    Ani jeden kwiatek ?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl