Witaj na MagazynDomowy.pl!

Miniaturowe drzewka

Posiadacz małego ogródka nie musi ograniczać się wyborem krzewów czy drzewek. W sklepach ogrodniczych znajdzie wiele miniaturowych odmian dużych drzewek, które zmieszczą się w małym ogrodzie.

Karłowe rośliny nie są mniej wartościowe od swojej dużej poprzedniczki. Pod względem kwitnienia z powodzeniem konkurują z dużymi okazami, a nie rzadko je przewyższają. Niewielki rozmiar krzewów i mnogość kwiatów sprawia, że nie widać liści, krzew wygląda jak kula kwiatowa. Doskonałym przykładem takiego krzewu jest azalia, tawuła wczesna, lilaki. Azalia powinna być uprawiana w podłożu próchnicznym, niewapiennym i umiarkowanie wilgotnym, na stanowisku słonecznym

lilak lilak

piwonia krzewiasta piwonia krzewiasta

Krzewy kwitnące

Piwonia drzewiasta - mieszańcowa odmiana piwonni drzewiastej dostępna jest we wszystkich kolorach tęczy, poza niebieską. Wielkość kwiatów nierzadko przekracza 12- 15 cm. Krzew dorasta do wysokości i szerokości około 150 cm.

Jaśminowiec - Jest to bardzo łatwy krzew w pielęgnacji. A jego śnieżnobiałe i niesamowicie pachnące kwiaty roznoszą zapach po całym czerwcowym ogrodzie. Odmiany "Lemoinei", "Manteau d'Hermine", Belle Etoile", dorastają maksymalnie do 150 cm wysokości i utrzymują zwarty pokrój.

Lilaki - odmiana "Palibin" Ma niewiele ponad metr wysokości i tyle też szerokości. Krzew jest bardzo wytrzymały na mrozy, jak również na suszę i upały. Kwiaty długości ponad 10 cm kwitną od maja do czerwca.

Fotergilla Gardena - kwiaty pojawiają się w maju jeszcze przed listkami i do złudzenia przypominają wierzbowe kotki, są jednak większe. Krzew dorasta do 1 metra wysokości, korona rozpina się również na taką szerokość. Jesienią liście wybarwiają się na kolor szkarłatu, co także stanowi element ozdobny.

fotergilla gardena fotergilla gardena

Pigwowiec - kwiecień i maj to czas kwitnienia pigwowców. Odmiany mieszańcowe dorastają do 150 cm i wyróżniają się kwiatami kwitnącymi na czerwono, biało i różowo. Krzew jest łatwy w pielęgnacji, dobrze znosi suszę i cięcie.

Krzewy kolorowe z liści

Wśród miniaturowych drzewek na uwagę zasługuje klon palmowy. Czerwona odmiana rośnie powoli i dopiero w zaawansowanym wieku osiąga 150 cm wysokości. Drzewko to charakteryzuje się rozłożystą koroną, jego średnica może dochodzić do 2 metrów. Ale są też odmiany np. "Red Pygmy", osiągające 150 cm wysokości i szerokości. Na uwagę zasługuje wiecznie zielony pieris japoński, np. odmiana "Variegata", której liście wybarwione są na biało i żółto. Krzew osiąga 1 metr wysokości i około 150 cm szerokości. Pierisy najpiękniejsze są wiosną, kiedy liście mają wybarwienie od jasnoczerwonego i brązowoczerwonego. Kwitną na biało.

klon palmowy klon palmowy

Inne krzewy do małych ogrodów

Do uprawy w małych ogrodach nadają się znane z uprawy w dużych ogrodach, ale doskonale znoszące cięcie leszczyny, budleje, forsycje, oczary, wiśnie ozdobne, cisy, liguster, laurowiśnia, wawrzynek wilcze łyko, bukszpany, oczary.

Bukszpan - jest to bardzo uniwersalną rośliną. Bardzo dobrze znosi wszelkiego rodzaju cięcie i formowanie, przez co można ją dopasować do miejsca i warunków przestrzennych. Sprawdza się jako żywopłot, obwódki rabat lub też pojedynczy krzew.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Naveen (Gość), 22 marca 2012, 1:30

    Wielkie dzięki za tą fachwą literaturę.Jestem auakrt przed sadzeniem 120 szt tuji szmaragd na działce budowlanej. Przygotowałem pas ziemi przy płocie z siatki i się martwiłem jak dorze reszte wykonać. Dzięki Wam dobrze w przyszłym tygodniu posadzę.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl