Witaj na MagazynDomowy.pl!

Miniaturowe iglaki

Masz mały ogródek, a chcesz w nim posadzić iglaki - nie martw się, pośród iglaków są również odmiany miniaturowe, idealne na skalniaki, rabaty, murki, do donic.

Zalety miniaturek

Główną ich zaletą jest to, że rosną powoli i rzadko osiągają wysokość 1 metra. Również proporcjonalnie do cech zewnętrznych zachowują się korzenie, dlatego też roślinom do prawidłowego wzrostu wystarczy niewielki skrawek podłoża. Miniaturki zazwyczaj mają zwarty pokrój, co spowodowane jest krótkimi przyrostami pędów. Dzięki temu mogą rosnąć w towarzystwie innych roślin, nie będą im przeszkadzały. Naszą rabatę możemy utworzyć tylko z samych miniaturek. Na rynku dostępnych jest tyle różnych odmian, o różnym pokroju, kolorze, z pewnością każdy coś znajdzie dla siebie.

Gdzie sadzić

Możliwości jest bardzo dużo - na skalniaki, murki, balkony, do donic i pojemników, pod murkami, na obrzeżach tarasów. Równie efektownie iglaste miniaturki będą wyglądały przy wejściu do domu, w zakątkach schodów czy przy chodniku. Korzenie ich rozrastają się bardzo słabo i płytko, dlatego rośliny te są idealne do sadzenia blisko murów budynku i we wnękach. Można nimi uzupełniać każdą kompozycję, zarówno z roślin jak i kamieni. Właśnie kamienie zasługują na szczególną uwagę. Można z ich utworzyć wyspę, a dostępnych jest wiele rodzajów kamieni, i posadzić kilka różnych odmian karłowych iglaków jak też miniaturowych azalii.

Warunki uprawy

 • Stanowisko - najlepsze będzie miejsce słoneczne. Jednak rośliny o delikatnych i soczystozielonych listkach w południe powinny być ocienione. Na ostrym słońcu lepiej rosną odmiany srebrzyste. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Miejsca z przeciągami mogą szybko osuszać rośliny. Miniaturki dobrze jest sadzić nieco powyżej poziomu gruntu, nie w zagłębieniach. Zapobiega to zalewaniu korzeni podczas ulewnych deszczy i wiosennych roztopów.
 • Podłoże - iglaki dobrze rosną w podłożu przepuszczalnym i lekko kwaśnym. Dobrze jest aby było trochę gliny, której zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci i składników mineralnych. Jeśli w ogrodzie mamy podłoże ciężkie i słabo przepuszczalne, to w miejscu w którym sadzimy rośliny warto ułożyć warstwę drenażu z keramzytu czy żwiru. Również w donicach czy pojemnikach powinna być kilkucentymetrowa warstwa drenażu.
 • Podlewanie - podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Podlewamy często, lecz umiarkowanie. Rośliny, które rosną w pełnym słońcu, lub pod zadaszeniem podlewamy systematycznie.
 • Zasilanie - od wiosny do połowy lata co miesiąc nawozimy nawozami do iglaków lub biohumusem, najlepiej poprzez podlewanie. Bezpośrednie sypanie może mieć zbyt wysokie stężenie nawozu.
 • Zimowanie - młode sadzonki przez dwie pierwsze zimy okrywamy. Egzemplarze w pojemnikach podczas zimowych ociepleń należy lekko podlać. Jeśli to możliwe to donice i pojemniki z miniaturkami przenieśmy w miejsce zacienione i zaciszne.
 • Szkodniki - rośliny osłabione suszą mogą być atakowane przez mszyce, przędziorki czy tarczniki. Zaatakowane opryskujemy Mospilanem lub Confidorem. Preparatami tymi możemy również podlewać rośliny. Wówczas pobierane przez korzenie i rozprowadzane wraz z wodą składniki trafią do wszystkich części rośliny.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  szkoda (Gość), 18 lutego 2012, 23:13

  ... wielka, że autor tego "artykułu" nie wymienił ani jednej nazwy takiej miniaturki ....

 • Zgłoś nadużycie lantana awatar
  lantana, 20 lutego 2012, 10:35

  No cóż nie sposób wymienić wszystkich gatunków - mamy miniaturowe różaneczniki, cyprysy, kosodrzewinę, ozdobne trawy, wrzosy, wystarczy tylko pójść do dobrego sklepu ogrodniczego i rozejrzeć się dobrze.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl