Witaj na MagazynDomowy.pl!
Mole często zagnieżdżają się w kuchni, np. w kaszy, mące, lub w szafie, gdzie żerują na wełnianych płaszczach, swetrach czy futrach. To uciążliwe szkodniki, przed którymi należy się odpowiedni zabezpieczyć.
Te małe, niepozorne motylki, wielkości 8-10 mm uwielbiają kurz i brud, dlatego aby się przed nimi ustrzec należy często prać i wietrzyć ubrania przechowywane w szafie. Raz do roku powinno się zrobić w nich generalny porządek, połączony z myciem wnętrza szaf i komód.
Dobrym sposobem na odstraszenie moli jest rozrzucenie między ubraniami i butami w szafach kawałków wysuszonej skórki cytrynowej. Do kieszeni płaszcza czy kurtki dobrze jest włożyć kilka całych goździków. Włóż je także do plastikowych pokrowców na wełniane ubrania.
Doskonałym środkiem na mole jest lawenda. Jej zapach skutecznie eliminuje uporczywe szkodniki. Saszetki z ziołami można kupić w sklepach lub zrobić w domu. Wystarczy garść lawendy owinąć kawałkiem gazy i poukładać na półkach. Mole będą się trzymały od takiej szafki z daleka, a ubrania i bielizna przesiąkną przyjemnym zapachem.
Zastosuj gorącą kurację, jeśli podejrzewasz, że w bieliźnie pościelowej zalęgły się mole. Wywieś je na kilka godzin na słońce albo włóż do suszarki i nastaw program na wysoką temperaturę.
Do prania koców, przed włożeniem ich na dłuższy czas do szafy, przygotuj w słoiku mieszankę z 45 ml (3 łyżki) olejku eukaliptusowego, 225 ml denaturatu i 225g płatków mydlanych, mocno zakręć i dobrze wymieszaj. Dodaj 15 ml (1 łyżka) tej mieszanki do 4,5 litra ciepłej wody i namocz pled. Wygniataj go, aż będzie czysty. Nie płucz. Odsącz i rozwieś na świeżym powietrzu.
Mole spożywcze mogą zalęgnąć się w nawet w najczystszej kuchni lub zostać do niej przyniesione wraz z zakupami. Smakują im suszone owoce, mleko rozpuszczalne, mąka kukurydziana, mąka żytnia, kasze, orzechy, słodycze, nasiona, makarony itp. Aby się ich pozbyć należy stosować łagodne środki odstraszające, nie mające wpływu na nasze zdrowie. Bezwzględnie należy wyrzucić zanieczyszczoną żywność, odkurzyć szafkę, w której się zalęgły i dobrze ją przewietrzyć.
Znajomość reguł postępowania w nagłych wypadkach może znacznie przyczynić się do zapobiegania i ograniczenia szkód jak również ofiar. Oto kilka wskazówek w razie małego pożaru w domu lub ... Czytaj dalej »
Kuchnia to miejsce, które powinno być urządzone nie tylko estetycznie, ale też zgodnie z zasadami ergonomii, aby zaoszczędzić nasz czas i energię. Oto nasze rady, jak zagospodarować przestrzeń, by ... Czytaj dalej »
W czasach wiecznego pośpiechu i braku czasu warto prowadzić dziennik domowy. Wiele ważnych spraw może umknąć z pamięci jak np. telefony do fachowców, kolory farb, przegląd i ubezpieczenie ... Czytaj dalej »
Jeśli w tym roku zdecydowałaś się na żywą choinkę poznaj sekrety jej pięknego wyglądu i trwałości przez kilka tygodni. Bez ich przestrzegania szybko uschnie i zgubi igły. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Do artykułów spożywczch dodac liść laurowy co odstrasza mole. Do ubrań włożyć "bagno" zebrane w lesie.
dobrze że dodaliście ;o zalęgły mi się i szukałam pomocy, dzięki :* idę parzyć pościele ;d
Ja Wam powiem, że domowe próby pozbycia się szkodników są niestety tylko chwilowe, a wszystkiego i tak nie wybijecie. Ja walczyłam z molami przeszło 2 lata i ciągle wracały. W końcu sie wkurzyłam i wezwałam specjalistów od tych spraw, zapłaciłam 120zł ale od tej pory nie widziałam na oczy żadnego robactwa, a minął już prawie rok. Stronka firmy, którą wzywałam to mikrobiolog.pl Naprawde polecam, szkoda Waszych nerwow i pieniedzy, lepiej to zrobic raz a skutecznie!
lawędowe wkłądy w ciuchy wsadzxasz i mole z głowy ja tak zrobiłem i moli nie mam już przeszło kilka miesięcy tych ubraniowych bo tych spożywczych nigdy nie miałem