Witaj na MagazynDomowy.pl!
Nagietek lekarski to jeden z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych: jest dekoracyjny i łatwy w uprawie - zarówno w ogródku, jak i na balkonie, stoi długo w wazonie, a na dodatek ma zastosowanie w kuchni, kosmetyce i medycynie.
Roślina ta pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie kwitnie przez cały rok. Ciekawe, że kwiaty nagietka mają w pewnej mierze odgrywać rolę ogrodowego barometru. Jeżeli do godziny 9 rano płatki są zupełnie rozłożone, do wieczora deszcz raczej nie spadnie.
Nagietek lekarski to jeden z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych: jest dekoracyjny i łatwy w uprawie - zarówno w ogródku, jak i na balkonie, stoi długo w wazonie, a na dodatek ma zastosowanie w kuchni, kosmetyce i medycynie.
Nagietki najładniej wyglądają w większych grupach, na dość dużych rabatach. Ich brzegi możemy obsadzić niebiesko i fioletowo kwitnącymi roślinami (np. lobelią, werbeną, smagliczką). Kwiaty te nie wymagają szczególnie żyznej gleby, lubią za to słońce.
Ziemia nie może być zbyt sucha, toteż podczas upałów trzeba rośliny podlewać Nasiona siejemy wprost do gruntu, dosiewamy co 3-4 tygodnie, a wtedy będą nieprzerwanie kwitły aż do jesieni. Nagietki często wysiewają się same i kwitną w tym samym miejscu przez wiele lat.
Nagietek w medycynie
W ziołolecznictwie i homeopatii wykorzystuje się tylko kwiaty głównie odmian pełnych, o barwie pomarańczowej. Wyciągi z nich, o działaniu antyseptycznym i gojącym rany, wchodzą w skład m. in. preparatów Azucalen i Hemostin, a suszone płatki są składnikiem mieszanki ziołowej Vagosan.
Napar z łyżki suszonych płatków, zalanych szklanką wrzątku, działa przeciwzapalnie i gojąco. Stosuje się go do płukania gardła, a rozcieńczony pije przy chorobie wrzodowej żołądka.
Przepis na maść z nagietka
Odmrożona, spierzchnięta i spękana skóra wygoi się, jeśli będziemy ją smarować oliwką nagietkową. Szybciej zagoją się też nasze skaleczenia, a po smarowanych nią strupkach nie będzie blizn. Przygotowujemy ją w następujący sposób: świeże płatki ciasno układamy w słoiku, zalewamy oliwą i pozostawiamy na kilka dni w ciepłym miejscu. Otrzymaną oliwką codziennie smarujemy skórę.
Nagietek w kuchni
Doceniano go już w starożytności - jego sproszkowanych płatków używano do fałszowania cennego szafranu. Kwiaty nagietka zawierają trwały żółty barwnik. Aby zabarwić potrawę (np. ryż) na żółty kolor, możemy dorzucić do niej świeżych płatków podczas gotowania (zaostrzają jednocześnie smak potrawy), lub dosypać suszonych sproszkowanych płatków.
Budząca się wiosna to najprzyjemniejsza pora roku dla miłośników ogrodów. Po długim zimowym lenistwie czas ruszać do pracy. Czytaj dalej »
Przed nowym sezonem warto już teraz pomyśleć o lecie i zaplanować wysiewy kwiatów jednorocznych. Kwiaty sezonowe rozmnażamy za pomocą nasion, jednak cześć możemy wysiewać bezpośrednio do ... Czytaj dalej »
Rozmaryn w warunkach naturalnych występuje w krajach śródziemnomorskich i może tam dorastać do 2 metrów. W naszych warunkach roślina ta może jedynie rosnąć w doniczkach lub latem na działce, ... Czytaj dalej »
Pierwiosnek lekarski w stanie dzikim występuje w Europie i Azji. W Polsce rośnie w lasach, na polanach, uprawiany również w ogrodach. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...