Witaj na MagazynDomowy.pl!

Nagłe wypadki - pożar w domu

Znajomość reguł postępowania w nagłych wypadkach może znacznie przyczynić się do zapobiegania i ograniczenia szkód jak również ofiar. Oto kilka wskazówek w razie małego pożaru w domu lub pożaru budynku.

Pożar jest przerażającym żywiołem, a na dodatek potrafi rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Jeśli małego pożaru nie można ugasić samodzielnie, najważniejsza jest ewakuacja całego budynku. Jeśli mieszkamy w bloku, należy wszcząć alarm, a następnie ratować siebie i swoją rodzinę.

Małe pożary

  • kominek - jeśli otwarty ogień nagle się rozprzestrzenił zalewamy go wodą. Kiedy pali się w kominie należy wezwać straż pożarną i odsunąć od kominka wszystko co może się zająć ogniem.

  • instalacja elektryczna - nie wolno zalewać wodą. Jeśli pali się telewizor, komputer lub inne urządzenie elektryczne należy wyłączyć prąd w całym domu, a płomienie gasić ciężkim kocem lub płaszczem.

  • pożar w kuchni - jeśli patelnia nagle stanęła w ogniu, natychmiast wyłącz kuchenkę. Nakryj patelnie mokrą ścierką albo wielką przykrywą.

  • mały pożar - jeśli pożar występuje w jednym pomieszczeniu, należy pozamykać wszystkie okna i drzwi, by ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Oczywiście należy wezwać straż pożarną.

Ucieczka z pożaru

  • Jeśli nie możesz wydostać się płonącego budynku, zamknij się w miejscu najdalej położonym od pożaru. Szczelnie zamknij drzwi, szczeliny zasłoń mokrymi ręcznikami. Dopóki nie będzie innego sposobu ratowania życia, nie skacz z okna. Otwórz okno i wzywaj pomocy.

  • Podczas ewakuacji z budynku zabierz ze sobą wszystkie dzieci. Nigdy, ale to nigdy, nie należy wracać się do płonącego budynku. Należy powiadomić strażaków, jeśli wiemy, że ktoś został uwięziony.

Płonące ubranie

  • Jeśli na kimś pali się ubranie, układamy poszkodowanego na ziemi, palącą stroną do góry, polewamy do wodą albo niepalną cieczą. Można też owinąć go ciężkim kocem, by ugasić płomienie.

  • Nie należy dopuścić by poszkodowany w padł w panikę i zaczął uciekać, bo pęd powietrza tylko bardziej podsyci płomienie.

  • Nie pozwól by paląca się osoba turlała się po ziemi, bo ogień może zająć resztę ciała.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl