Witaj na MagazynDomowy.pl!
Nazwa łacińska, to "Anemon" i pochodzi od greckiego "anemos" - wiatr. Wierzono, że swoje płatki rozchyla tylko przy wietrznej pogodzie.
Zawilec gajowy
Tworzy poziome kłącza, z których wyrastają liście złożone z 2-3 listków. Między nimi pojawia się łodyga dorastająca do 10-12 cm. W naszym klimacie kwiat ten pojawia się wczesną wiosną, tworząc piękne białe kobierce. Zawilec zaczyna kwitnąć już w marcu, a kończy w maju. Po kwitnieniu liście zaczynają stopniowo zanikać.
Zawilec grecki
Rośnie w krajach bałkańskich i w Azji w lasach liściastych. Osiąga 10 cm wysokości. Tworzy bulwiaste dość grube kłącza, które w naszym klimacie wymagają okrycia na zimę. Kwitnie od marca do końca kwietnia. Są odmiany o kwiatach białych, różowych i niebieskich.
Po kwitnieniu liście zanikają.
Zawilec japoński
Do Polski trafił z Chin 100 lat temu. Jest prawdziwą ozdobą letnich rabat bylinowych. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, nieraz do późnej jesieni. Kwiaty ma okazałe, ciemnoróżowe.
Zawilec mieszańcowy
Powstał ze skrzyżowania zawilca japońskiego z gatunkiem anemon vitifolia. Dorasta do półtora metra. Liście ma ciemnozielone, od spodu lekko owłosione, trójdzielne i nieregularne. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Kwiaty są dość duże, około 7 cm średnicy w kolorze białym lub różowym. Tworzą one baldachy po mniej więcej 15 sztuk. Wymagają okrycia na zimę, szczególnie w pierwszych latach od posadzenia. Warstwa okrywowa powinna mieć przynajmniej 20 cm grubości.
Zawilec pajęczynowaty
W warunkach naturalnych występuje w Chinach.
Osiąga wysokość 100 cm. Cecha charakterystyczną dla tego gatunku, są liście od spodu gęsto wełniście owłosione. Kwiaty są lilaróżowe o średnicy 5-6 cm, zebrane w luźne kwiatostany i pojawiają się od sierpnia do września.
Zawilec wielkokwiatowy
Jest pod ścisłą ochroną. Rośnie dziko, lecz jest dość rzadki. Występuje na glebach suchych, słonecznych, zboczach, wśród zarośli i na skraju lasów. Pędy dorastają do 15-40 cm. Liście są złożone z 4-5 listków, pod spodem kosmate. Kwitnie od kwietnia do końca czerwca. Kwiaty są wonne i bardzo trwałe. Po kwitnieniu tworzy duże owocostany, w których znajdują się nasiona otoczone wełnianym puchem
Zawilec wieńcowy
Liście ma dłoniaste, a łodygi zakończone są tylko jednym kwiatem ukazującym się w czerwcu. Gatunek jest jest wrażliwy na mróz. Sadzimy go wiosną, a jesienią wykopujemy bulwy i przechowujemy w pomieszczeniu. Bulwy są bardzo twarde i w miejscach suchych mogą przetrwać nawet do trzech lat. Przed sadzeniem należy je moczyć cały dzień w letniej wodzie. Sadzimy na głębokość około 5 cm.
Odpowiednio dobrane gatunki zawilców mogą być piękną ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni. Czytaj dalej »
Po tulipanach, hiacyntach, szafirkach zaczną królować powojniki zwane także clematisami, które równie bujnie kwitną. Zazwyczaj na przełomie kwietnia i mają rozpoczynają kwitnienie powojniki ... Czytaj dalej »
Pierwsze pnącza kwitną już w kwietniu, jest nim powojnik alpejski, wielopłatkowy i górski. W maju kwitnie glicynia, wiciokrzew, powojnik wielkokwiatowy. Czytaj dalej »
Te dorodne rośliny już od stuleci są ozdobą tarasów i ogrodów. Najbardziej jest znana agawa amerykańska, która do Europy trafiła w XVI wieku. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...