Witaj na MagazynDomowy.pl!

Najpiękniejsze zawilce

Nazwa łacińska, to "Anemon" i pochodzi od greckiego "anemos" - wiatr. Wierzono, że swoje płatki rozchyla tylko przy wietrznej pogodzie.

Zawilec gajowy

Tworzy poziome kłącza, z których wyrastają liście złożone z 2-3 listków. Między nimi pojawia się łodyga dorastająca do 10-12 cm. W naszym klimacie kwiat ten pojawia się wczesną wiosną, tworząc piękne białe kobierce. Zawilec zaczyna kwitnąć już w marcu, a kończy w maju. Po kwitnieniu liście zaczynają stopniowo zanikać.

zawilec gajowy zawilec gajowy

zawilec grecki zawilec grecki

Zawilec grecki

Rośnie w krajach bałkańskich i w Azji w lasach liściastych. Osiąga 10 cm wysokości. Tworzy bulwiaste dość grube kłącza, które w naszym klimacie wymagają okrycia na zimę. Kwitnie od marca do końca kwietnia. Są odmiany o kwiatach białych, różowych i niebieskich.

Po kwitnieniu liście zanikają.

Zawilec japoński

Do Polski trafił z Chin 100 lat temu. Jest prawdziwą ozdobą letnich rabat bylinowych. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, nieraz do późnej jesieni. Kwiaty ma okazałe, ciemnoróżowe.

zawilec mieszańcowy zawilec mieszańcowy

Zawilec mieszańcowy

Powstał ze skrzyżowania zawilca japońskiego z gatunkiem anemon vitifolia. Dorasta do półtora metra. Liście ma ciemnozielone, od spodu lekko owłosione, trójdzielne i nieregularne. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Kwiaty są dość duże, około 7 cm średnicy w kolorze białym lub różowym. Tworzą one baldachy po mniej więcej 15 sztuk. Wymagają okrycia na zimę, szczególnie w pierwszych latach od posadzenia. Warstwa okrywowa powinna mieć przynajmniej 20 cm grubości.

Zawilec pajęczynowaty

W warunkach naturalnych występuje w Chinach.

Osiąga wysokość 100 cm. Cecha charakterystyczną dla tego gatunku, są liście od spodu gęsto wełniście owłosione. Kwiaty są lilaróżowe o średnicy 5-6 cm, zebrane w luźne kwiatostany i pojawiają się od sierpnia do września.

zawilec pajęczynowy zawilec pajęczynowy

zawilec wielkokwiatowy zawilec wielkokwiatowy

Zawilec wielkokwiatowy

Jest pod ścisłą ochroną. Rośnie dziko, lecz jest dość rzadki. Występuje na glebach suchych, słonecznych, zboczach, wśród zarośli i na skraju lasów. Pędy dorastają do 15-40 cm. Liście są złożone z 4-5 listków, pod spodem kosmate. Kwitnie od kwietnia do końca czerwca. Kwiaty są wonne i bardzo trwałe. Po kwitnieniu tworzy duże owocostany, w których znajdują się nasiona otoczone wełnianym puchem

Zawilec wieńcowy

Liście ma dłoniaste, a łodygi zakończone są tylko jednym kwiatem ukazującym się w czerwcu. Gatunek jest jest wrażliwy na mróz. Sadzimy go wiosną, a jesienią wykopujemy bulwy i przechowujemy w pomieszczeniu. Bulwy są bardzo twarde i w miejscach suchych mogą przetrwać nawet do trzech lat. Przed sadzeniem należy je moczyć cały dzień w letniej wodzie. Sadzimy na głębokość około 5 cm.

zawilec wieńcowy zawilec wieńcowy

zawilec żółty zawilec żółty

Zawilec żółty

Jest on gatunkiem naszym krajowym. Często krzyżuje się się z zawilcem gajowym, ma jednak kwiaty w kolorze żółtym. Lubi żyzną wilgotną glebę, bogatą w próchnicę. Kwitnie od marca do maja.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl