Witaj na MagazynDomowy.pl!

Napowietrzanie trawnika

Aby trawnik mógł pełnić walory dekoracyjne powinien być systematycznie nawożony, koszony jak też napowietrzany. Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną, jeszcze przed nawożeniem.

Do prawidłowego rozwoju roślin i ich korzeni niezbędny jest tlen, który dociera do nich przez wolne przestrzenie w glebie. Jeśli jest ona zbita, twarda, dostęp tlenu jest w znacznym stopniu ograniczony. Na trawniku słabo dotlenionym możemy zauważyć rozrastający się mech, chwasty, które nie wymagają dużej ilości tlenu. Inna przyczyną braku powietrza często jest zbyt wilgotna i ciężka gleba o kwaśnym odczynie, nieregularne nawożenie lub jego brak, niegrabienie trawnika.

Zabieg napowietrzania trawnika nazywa się aeracją i polega na usuwaniu lub rozluźnianiu nieprzepuszczalnej warstwy na powierzchni gleby.Aeracja może być powierzchniowa lub wgłębna. Powierzchniową możemy wykonać za pomocą żelaznych grabi lub też specjalnych butów z kolcami. Z kolei aeracja wgłębna polega na wykonaniu w glebie otworów głębokich na około 8 cm lub jej nacinaniu. Wykonujemy go za pomocą maszyn z ostrzami na obracających się lub toczących wałach. Napowietrzanie trawników wykonujemy co 2-3 lata.

Jak wykonać napowietrzanie

Gleba powinna być wilgotna, nie za mokra, a wysokość murawy nie może przekraczać 3 cm. Przed zabiegiem napowietrzania trawnik powinien być skoszony i bardzo dokładnie wygrabiony. Po prawidłowym wykonaniu zabiegu powierzchnia trawnika powinna być pokryta równomiernie otworami co 15 cm ( na metr kwadratowy około 120-130 otworów). W przypadku gleby ciężkiej tych otworów powinno być 180-200. W przypadku niedużego trawnika napowietrzanie możemy wykonać widłami, walcem z kolcami lub butami z kolcami. Na dużych trawnikach zazwyczaj używa się specjalnych maszyn - aeratorów.

Jak pozbyć się mchu z trawnika

Najczęstszą przyczyną jest niskie pH gleby, zacienienie i zbyt wilgotna gleba. Również brak pielęgnacji, systematycznego nawożenia i koszenia jest podstawowa przyczyna występowania mchu. Aby się go pozbyć, na przełomie marca i kwietnia należy posypać trawnik siarczanem żelaza w dawce 2 kg na 100 metrów kwadratowych. Po około trzech tygodniach stosujemy saletrę wapniową w podobnej dawce. Nawożenie saletrą powtarzamy co 4 tygodnie do końca sierpnia. Przy zakładaniu trawnika w miejscach cienistych warto wysiać mieszankę traw przystosowanych do wzrostu w cieniu.

Nawożenie nawozami

Na dużych trawnikach, czy też pastwiskach nawozy wysiewane są za pomocą specjalnych siewników, które gwarantują równomierne i dokładne obsianie. Wysiewając nawóz ręcznie, dzielimy dawkę nawozu na dwie części i wysiewamy je kolejno w dwóch krzyżujących się kierunkach.

Nawożenie organiczne

Nawozy organiczne są bardzo cenne na glebach piaszczystych, ubogich w próchnicę. Najcenniejszym i łatwym do przygotowania jest nawóz organiczny w postaci kompostu. Powinien on być dojrzały i bez chwastów. Rozsypujemy go równą warstwą grubości 0,5-1 cm na wiosnę, lub tez o innej porze na wcześnie dobrze wygrabiony trawnik. Kompost przed zastosowanie warto przesiać prze siatkę o oczkach wielkości 1 centymetra.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl