Witaj na MagazynDomowy.pl!
Aby trawnik mógł pełnić walory dekoracyjne powinien być systematycznie nawożony, koszony jak też napowietrzany. Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną, jeszcze przed nawożeniem.
Do prawidłowego rozwoju roślin i ich korzeni niezbędny jest tlen, który dociera do nich przez wolne przestrzenie w glebie. Jeśli jest ona zbita, twarda, dostęp tlenu jest w znacznym stopniu ograniczony. Na trawniku słabo dotlenionym możemy zauważyć rozrastający się mech, chwasty, które nie wymagają dużej ilości tlenu. Inna przyczyną braku powietrza często jest zbyt wilgotna i ciężka gleba o kwaśnym odczynie, nieregularne nawożenie lub jego brak, niegrabienie trawnika.
Zabieg napowietrzania trawnika nazywa się aeracją i polega na usuwaniu lub rozluźnianiu nieprzepuszczalnej warstwy na powierzchni gleby.Aeracja może być powierzchniowa lub wgłębna. Powierzchniową możemy wykonać za pomocą żelaznych grabi lub też specjalnych butów z kolcami. Z kolei aeracja wgłębna polega na wykonaniu w glebie otworów głębokich na około 8 cm lub jej nacinaniu. Wykonujemy go za pomocą maszyn z ostrzami na obracających się lub toczących wałach. Napowietrzanie trawników wykonujemy co 2-3 lata.
Jak wykonać napowietrzanie
Gleba powinna być wilgotna, nie za mokra, a wysokość murawy nie może przekraczać 3 cm. Przed zabiegiem napowietrzania trawnik powinien być skoszony i bardzo dokładnie wygrabiony. Po prawidłowym wykonaniu zabiegu powierzchnia trawnika powinna być pokryta równomiernie otworami co 15 cm ( na metr kwadratowy około 120-130 otworów). W przypadku gleby ciężkiej tych otworów powinno być 180-200. W przypadku niedużego trawnika napowietrzanie możemy wykonać widłami, walcem z kolcami lub butami z kolcami. Na dużych trawnikach zazwyczaj używa się specjalnych maszyn - aeratorów.
Jak pozbyć się mchu z trawnika
Najczęstszą przyczyną jest niskie pH gleby, zacienienie i zbyt wilgotna gleba. Również brak pielęgnacji, systematycznego nawożenia i koszenia jest podstawowa przyczyna występowania mchu. Aby się go pozbyć, na przełomie marca i kwietnia należy posypać trawnik siarczanem żelaza w dawce 2 kg na 100 metrów kwadratowych. Po około trzech tygodniach stosujemy saletrę wapniową w podobnej dawce. Nawożenie saletrą powtarzamy co 4 tygodnie do końca sierpnia. Przy zakładaniu trawnika w miejscach cienistych warto wysiać mieszankę traw przystosowanych do wzrostu w cieniu.
Nawożenie nawozami
Na dużych trawnikach, czy też pastwiskach nawozy wysiewane są za pomocą specjalnych siewników, które gwarantują równomierne i dokładne obsianie. Wysiewając nawóz ręcznie, dzielimy dawkę nawozu na dwie części i wysiewamy je kolejno w dwóch krzyżujących się kierunkach.
Nawożenie organiczne
Nawozy organiczne są bardzo cenne na glebach piaszczystych, ubogich w próchnicę. Najcenniejszym i łatwym do przygotowania jest nawóz organiczny w postaci kompostu. Powinien on być dojrzały i bez chwastów. Rozsypujemy go równą warstwą grubości 0,5-1 cm na wiosnę, lub tez o innej porze na wcześnie dobrze wygrabiony trawnik. Kompost przed zastosowanie warto przesiać prze siatkę o oczkach wielkości 1 centymetra.
Chociaż o tej porze nie wymaga już tak częstego koszenia, gdyż trawa wolniej rośnie, to jednak aby rósł prawidłowo w następnym sezonie konieczne jest wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnyc... Czytaj dalej »
W majowym ogrodzie czeka na nas sporo pracy. Przycinamy przekwitnięte wiosenne krzewy i wrzośce, pielęgnujemy trawnik i rośliny cebulowe, siejemy kwiaty jednoroczne i pamiętamy o nawożeniu. Czytaj dalej »
Już od dobrych kilkunastu lat w naszych ogrodach tradycyjne grządki z kwiatami czy warzywami zastępowane są trawnikiem i ozdobnymi krzewami. Każdy też właściciel ogrodu ma za cel by jego ... Czytaj dalej »
Wykończenie linii brzegowej trawnika jest ważnym elementem nie tylko ze względu na walory estetyczne, podkreśla też urodę rabaty, wzbogaca ogrodową kompozycję i co bardzo ważne, pomaga ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...