Witaj na MagazynDomowy.pl!

Nawóz do kwiatów - wybierz odpowiedni

Rośliny rosnące w doniczkach szybko wyczerpują składniki odżywcze swojego podłoża. Trzeba je dokarmiać specjalnymi nawozami, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły.

Do prawidłowego wzrostu roślin niezbędne są trzy składniki:

  • Azot - odpowiada za wzrost pędów i liści oraz syntezę chlorofilu,
  • Fosfor - zapewnia właściwy rozwój korzeni, pąków kwiatowych i owoców,
  • Potas - jest bardzo ważny dla zdrowia rośliny, zapewnia jej większą odporność na choroby oraz odpowiada, podobnie jak fosfor, za dobry rozwój kwiatów i owoców.

W mniejszych ilościach w nawozach znajdują się również inne składniki, takie jak magnez, miedź, żelazo, cynk, mangan itp. One również odpowiadają za wzrost roślin. Dobry nawóz powinien więc zawierać wszystkie te pierwiastki, ale w różnych proporcjach, zależnie od potrzeb danej rośliny.

Roślina ozdobna z liści - potrzebuje nawozu z większą ilością azotu, natomiast roślina kwitnąca - ma większe zapotrzebowanie na fosfor i potas. Kupując nawóz sprawdzajmy stężenie tych składników podane po wzorze "N-P-K" (azot, fosfor, potas), np. N-P-K 9.9.19 oznacza nawóz o dużej zawartości potasu, przeznaczony dla grupy roślin ozdobnych z kwiatów. Nawozy uniwersalne mają zazwyczaj zrównoważony skład, odpowiedni dla wszystkich roślin doniczkowych.

Płyny, proszki, pałeczki

Nawozy występują w rozmaitych formach: płynów, proszków, pałeczek czy też granulek. Najłatwiejsze w użyciu są nawozy w płynie i te w proszku - oba rozpuszcza się w wodzie przed podlewaniem. Pałeczki nawozowe są dosyć drogie, a niewłaściwie używane (np. gdy są wbite zbyt blisko korzeni) mogą uszkodzić system korzeniowy. Mają jednak tę zaletę, że stopniowo uwalniają zawarte w nich składniki przez ok. 2 miesiące. nie trzeba więc pamiętać o nawożeniu przy podlewaniu. Lepiej jest używać je do dużych doniczek niż do małych, gdzie mogłyby zbyt blisko sąsiadować z korzeniami roślin.

Kiedy stosować nawozy

Nowo kupione kwiatki zazwyczaj nie potrzebują natychmiastowego dokarmiania. Możesz ich nie nawozić przez 6 tygodni, podczas których wyczerpią zapasy z nowej ziemi, po przesadzeniu. Jednak większość roślin musi być dokarmiana przez cały okres wzrostu (od marca do października), z przerwą w okresie zimowego spoczynku, podczas którego nawóz należy podawać rzadziej: co 4-6 tygodni.

Nawóz podajemy roślinom co 15 dni wg zalecanych porcji lub przy każdym podlewaniu, zmniejszając dawkę do 1g nawozu na 1 litr wody. Rośliny, które rosną wolniej należy dokarmiać rzadziej (raz w miesiącu), podczas gdy te rosnące szybko, nawet raz w tygodniu.

Uwaga - efekty nawożenia

Lepiej jest bardziej rozcieńczyć nawóz, niż jest to zalecane, niż mniej. Podawanie roślinie bardziej stężonego nic nie daje. Może jedynie uszkodzić korzenie, "przypalić" je. Tego typu uszkodzenie powoduje żółknięcie rośliny i jej marnienie, jakby uschła.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Fiona (Gość), 23 marca 2016, 12:19

    Ja kupowałam nawozy od domisad.pl i były bardzo dobre. Dobrze działały, rośliny nie obumierały ani nic.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl