Witaj na MagazynDomowy.pl!
Doskonała roślina na północne balkony, cieniste miejsca w ogrodzie, sprawdza się również jako roślina okrywowa na rabacie.
Niecierpek swą dziwną nazwę zawdzięcza szczególnej właściwości - dojrzałe owoce rośliny przy najlżejszym dotknięciu pękają, skręcają się w sprężyny i wyrzucają nasiona daleko od pędów. Drugą cechą niecierpka jest jego niedotykalność.
Niecierpki pochodzą z krajów tropikalnych i są tam roślinami wieloletnimi. W naszym klimacie występują jako jednoroczne rośliny kwitnące latem. Są to bardzo urocze i obficie kwitnące rośliny, nadające się na północny balkon, słabo nasłonecznione tarasy lub też ciemniejsze zakątki ogrodu. Odmiana o mięsistych pędach dobrze czuje się także w miejscach nasłonecznionych. Znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa. ładnie wygląda w towarzystwie bodziszków i fuksji. Możemy ją również wykorzystać do obsadzania drzew, skutecznie wówczas rozjaśnia ciemne miejsca, zwłaszcza odmiana o białych, czy jasno różowych kwiatach.
Oprócz odmian w najróżniejszych barwach - od białej, różowej, czerwonej, pomarańczowej, fioletowej, są odmiany o kwiatach dwukolorowych, o liściach wielobarwnych, a przede wszystkim w jaskrawych odcieniach koloru pomarańczowego i czerwonego. Dostępne są także odmiany o kwiatach pełnych i drobnokwiatowych, które odznaczają się małą wrażliwością na deszcz i szybkim zastępowaniem więdnących kwiatów nowymi.
Pięlęgnacja
Rośliny potrzebują stanowiska z przepuszczalną glebą i regularnego podlewania oraz nawożenia. Nie znoszą nadmiernie i stale nawilgoconej ziemi. W takich warunkach źle rosną, zrzucają kwiaty i pąki. Jeżeli niecierpki słabo rosną albo zbyt mocno się ścielą, możemy je opalikować i podwiązać. W ten sposób rośliny uzyskają zwarty pokrój, a na podpartych pędach szybko rozwiną się nowe kwiaty.
Niecierpki kwitną od wiosny do późnej jesieni. Podlewamy je regularnie małymi dawkami nawozu do roślin kwitnących. Starajmy się nie polewać kwiatów, gdyż na zraszanych płatkach pojawiają się plamy.
Przy hodowli niecierpków nie musimy obawiać się ślimaków, gdyż liście tych kwiatów raczej im nie smakują. Niecierpki wysadzamy po zagrożeniu wystąpienia przymrozków.
Stokrotka pospolita występuje w całej Europie aż po Azję. Spotkać możemy ją praktycznie na wszystkich łąkach. Na rabatach uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Czytaj dalej »
Odpowiednio dobrane gatunki zawilców mogą być piękną ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni. Czytaj dalej »
Łacińska nazwa stokrotek oznacza - piękny, śliczny. i takie też są stokrotki. Możemy spotkać je wszędzie, na łące, w lesie, w ogrodzie. Czytaj dalej »
Nie trzeba mieć dużego ogrodu, by mieć własne warzywa, owoce czy zioła. Często spotykamy bardzo duże ogrody z gładko wystrzyżonym trawnikiem i kilkoma iglakami. Pragnę zachęcić do założenia ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
moje sadzonki niecierpków mają bardzo ciemne prawie granatowe liście i słabo rosną
Domyślam się, że podłoże jest za mocne. Kupiłam tzw. "uniwersalne" Kiedy już rosły podlałam nawozem do kwiatów. Jak je ratować. Lubią stanowisko kwaśne, czy zasadowe?