Witaj na MagazynDomowy.pl!

Niecierpki - warunki uprawy

Doskonała roślina na północne balkony, cieniste miejsca w ogrodzie, sprawdza się również jako roślina okrywowa na rabacie.

Niecierpek swą dziwną nazwę zawdzięcza szczególnej właściwości - dojrzałe owoce rośliny przy najlżejszym dotknięciu pękają, skręcają się w sprężyny i wyrzucają nasiona daleko od pędów. Drugą cechą niecierpka jest jego niedotykalność.

Niecierpki pochodzą z krajów tropikalnych i są tam roślinami wieloletnimi. W naszym klimacie występują jako jednoroczne rośliny kwitnące latem. Są to bardzo urocze i obficie kwitnące rośliny, nadające się na północny balkon, słabo nasłonecznione tarasy lub też ciemniejsze zakątki ogrodu. Odmiana o mięsistych pędach dobrze czuje się także w miejscach nasłonecznionych. Znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa. ładnie wygląda w towarzystwie bodziszków i fuksji. Możemy ją również wykorzystać do obsadzania drzew, skutecznie wówczas rozjaśnia ciemne miejsca, zwłaszcza odmiana o białych, czy jasno różowych kwiatach.

Oprócz odmian w najróżniejszych barwach - od białej, różowej, czerwonej, pomarańczowej, fioletowej, są odmiany o kwiatach dwukolorowych, o liściach wielobarwnych, a przede wszystkim w jaskrawych odcieniach koloru pomarańczowego i czerwonego. Dostępne są także odmiany o kwiatach pełnych i drobnokwiatowych, które odznaczają się małą wrażliwością na deszcz i szybkim zastępowaniem więdnących kwiatów nowymi.

Pięlęgnacja

Rośliny potrzebują stanowiska z przepuszczalną glebą i regularnego podlewania oraz nawożenia. Nie znoszą nadmiernie i stale nawilgoconej ziemi. W takich warunkach źle rosną, zrzucają kwiaty i pąki. Jeżeli niecierpki słabo rosną albo zbyt mocno się ścielą, możemy je opalikować i podwiązać. W ten sposób rośliny uzyskają zwarty pokrój, a na podpartych pędach szybko rozwiną się nowe kwiaty.

Niecierpki kwitną od wiosny do późnej jesieni. Podlewamy je regularnie małymi dawkami nawozu do roślin kwitnących. Starajmy się nie polewać kwiatów, gdyż na zraszanych płatkach pojawiają się plamy.

Przy hodowli niecierpków nie musimy obawiać się ślimaków, gdyż liście tych kwiatów raczej im nie smakują. Niecierpki wysadzamy po zagrożeniu wystąpienia przymrozków.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Krytyna (Gość), 7 kwietnia 2018, 10:31

    moje sadzonki niecierpków mają bardzo ciemne prawie granatowe liście i słabo rosną :( Domyślam się, że podłoże jest za mocne. Kupiłam tzw. "uniwersalne" Kiedy już rosły podlałam nawozem do kwiatów. Jak je ratować. Lubią stanowisko kwaśne, czy zasadowe?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl