Witaj na MagazynDomowy.pl!

Nowoczesna zieleń w miejskiej przestrzeni

Nowoczesny styl architektury miejskiej powoli wkrada się do naszych ogrodów, stając się naturalnym przedłużeniem jasnych i prostych wnętrz. Tarasy i ogrody oparte na geometrycznych formach i jednolitej kolorystyce, powtarzają materiały wykorzystane w domu czy mieszkaniu. Stworzenie takiego nowoczesnego zielonego zakątka nie jest prostym zadaniem, ale wyposażeni w odpowiednie narzędzia i cenne wskazówki możemy mu podołać.

Projekt

Pierwszym krokiem jaki nas czeka, to przygotowanie projektu. Postarajmy się pomyśleć o tarasie jako o przestrzeni mieszkalnej. Zastanówmy się nad barwami, nastrojem, elementami, które chcielibyśmy do niej wprowadzić, naturalnych barierach wynikających z ograniczonej powierzchni, miejscu do wypoczynku (np. siedziskach, pufach) i czasie, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację zieleni. Taras w nowoczesnym stylu to najlepsze rozwiązanie dla zapracowanych mieszkańców wielkich miast, ponieważ tak zaprojektowana przestrzeń jest łatwa w utrzymaniu. Głównym założeniem w jej przypadku jest „im mniej, tym lepiej”, co w praktyce oznacza jednolitą kolorystykę, stosunkowo małą ilość roślin, ograniczenie się do maksymalnie dwóch powtarzalnych kształtów geometrycznych i konsekwencję w doborze materiałów. Najchętniej stosowane materiały do aranżacji nowoczesnych tarasów to drewno, beton, szkło. Ważny jest przemyślany sposób ich zastosowania. Łączmy formy, które podkreślą nawzajem swoje walory. Jeśli w Twoim mieszkaniu dominują panele podłogowe, warto przenieść ten element na ogród czy taras, zastępując czasochłonne w utrzymaniu trawniki czy powszechnie używane na tarasach płytki z drewnianymi podestami. Surowy beton możemy zastosować jako element wyposażenia – pięknie wyeksponuje zieleń roślin, jeśli zdecydujemy się np. na betonowe donice o prostych kształtach. Dodadzą całości awangardowego charakteru.

Wybierz rośliny

Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich kwiatów i krzewów, które zniosą ciężkie, miejskie warunki. Najlepiej sprawdzą się te, które nie mają dużych wymagań, są odporne na suszę, spaliny i pył oraz nie potrzebują specjalnych nawozów. Wybierajmy rośliny kilkuletnie i szybko rosnące, o gładkich liściach, z których deszcz zmyje zanieczyszczenia. Z myślą o współmieszkańcach i sąsiadach zrezygnujmy z mocno pylących drzew i traw. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami miejskiego ogrodu lub posiadamy większy taras, dobrym pomysłem na odizolowanie się od hałasu ulicy i samochodowych spalin jest żywopłot. Regularne przycinanie pozwoli nadać mu geometryczną formę, która będzie współgrać z wybranym przez nas nowoczesnym stylem. Dodatkowo sprawi, że uzyskamy zwartą, gęstą ścianę, która odgrodzi nas od świata z wybranej strony. Jeśli zależy nam na izolacji także w sezonie jesiennym i zimowym, wybierzmy żywopłot formowany z roślin zimozielonych. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać „zieloną ścianę”, bardzo ważne jest odpowiednie cięcie w ciągu dwóch pierwszych lat od posadzenia. Jeśli marzymy o spektakularnym efekcie, wybierzmy, np. bukszpan, który świetnie nadaje się do formowania. Możemy nim oddzielić trawnik od ścieżek czy podestów – oprócz atrakcyjnego elementu w ogrodzie, taki niski parkan zabezpieczy trawę przed przypadkowym zdeptaniem czy zniszczeniem przez zwierzęta. Posadzone przez nas krzewy powinny jednak być umiejscowione zgodnie z geometrycznym wzorem podstawowym. Unikajmy także kątów innych niż kąt prosty, ponieważ trudno zagospodarować takie przestrzenie. Zanim zdecydujemy się na daną roślinę sprawdźmy, jaką siłę wzrostu ma wybrana odmiana oraz jaką wielkość osiągnie po 5-10 latach. Na tej podstawie odpowiednio zaplanujmy miejsce, gdzie zostanie posadzona: wybierzmy właściwą wielkość donicy czy skrzyni, lub zaplanujmy dla niej adekwatną przestrzeń w ogrodzie.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl