Witaj na MagazynDomowy.pl!

O czym mówią kolory

Czy wybierając ubrania w określonym kolorze kierujemy się modą, czy nastrojem danego dnia? Czy widząc osobę ubraną np. na czerwono, możemy nakreślić jej obraz psychologiczny?

Kolory, podobnie jak muzyka wywołują określone uczucia, nastroje, emocje i jak muzyka mają właściwości terapeutyczne. Wchodząc do sklepu, podświadomie kierujemy się w stronę ubrań w kolorze, który danego dnia działa na nas najlepiej. Kolor, może być jednym z elementów na podstawie którego możemy określić charakter człowieka. Kogoś kto wybiera kolor brązowy, określa się, że brakuje mu stabilizacji, szuka dodatkowych zajęć, gdyż w domu nikt na niego nie czeka, ucieka w pracę. Z kolei kolor różowy, świadczy o tęsknocie za delikatnością, miłością.

Kolor pomarańczowy pobudza, ubrania w tym kolorze, mówią, jak świetnie dajemy sobie radę. Niebieski kolor działa uspokajająco, a z kolei zielony wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, równowagi i harmonii.

Niektórym kolorom od setek lat przypisywane są różne znaczenia np. kolor żółty oznaczał zdradę, a czerwony symbolizował krew i cierpienie. Dzisiaj kolor czerwony jest nieco inaczej odbierany. Ubierać się na czerwono chcemy pokazać, że jesteśmy pewni siebie (lub tej odwagi chcemy sobie dodać). Ale niektóre kolory zarezerwowane są od niepamiętnych czasów do pewnych sytuacji np. biała suknia panny młodej ma symbolizować czystość i niewinność. Czerń z kolei, tak jak przed wiekami przypisana jest żałobie, sytuacji smutnej lub poważnej.

Dlatego też niech dziwi nas, że wchodząc do sklepu odruchowo kierujemy się do tych samych kolorów, nawet wtedy kiedy chcemy przełamać schemat i kolorystykę szafy. Odpowiedź jest prosta - to nasza podświadomość kieruje nas w tę właśnie stronę. Ubierając się w określone kolory ukazujemy nasze emocje i osobowość.

Nasze upodobania zmieniają się z wiekiem, określoną sytuacją, nastrojem. Nie zawsze noszenie żałoby po bliskiej osobie, mówi jak bardzo jest nam trudno i ciężko. Niekiedy w takiej sytuacji zakładamy ubrania szare, blade - mówią one, że potrzebujemy równowagi i spokoju, nie wytrącania się w nasze sprawy. Często też kobiety po trudnych życiowych doświadczeniach np. rozwodzie, zakładają ubrania w kolorach jaskrawych, czerwonych. Jest to niejako manifestacja, że jestem "silna, dzielna i bardzo dobrze z tym radzę".

Zajrzyjmy do swojej szafy i zobaczmy w jakich kolorach przeważają ubrania. Może dowiemy się czegoś o sobie.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Czas wolny

Ostatnio na MagazynDomowy.pl