Witaj na MagazynDomowy.pl!

Oazy wodne w naszym ogrodzie

Woda jest jednym z najatrakcyjniejszych środków w kształtowaniu przestrzeni naszego ogrodu. Może płynąć, stać, tryskać, pluskać lub wznosić się wysoko. Aby ozdobić nią swój ogród możesz zdecydować się na staw, fontannę albo wodotrysk. Każdy wariant będzie doskonałą ozdobą.

Oczko wodne

Jeśli decydujemy się na zamontowanie w naszym ogrodzie oczka wodnego musimy pamiętać, że najważniejszą jego część stanowią rośliny. Dobrze dobrane sprawią, że woda stanie się pięknym elementem dekoracyjnym. W małym stawie możemy posadzić lilię wodną, mokradłową paproć, a brzegi obsadzić funkiami i przeorecznikiem. Do sadzenia roślin wodnych należy używać ziemi stawowej lub mało żyznej mieszanki gliny i piasku. Niestety musisz jednak wiedzieć, że wadą małego oczka wodnego jest konieczność częstej wymiany wody.

Fontanna

Tego problemu nie będziesz miała z fontanną i małym źródełkiem w kamieniu. Tutaj woda jest stale w ruchu. Fontanny to, jak pewnie zauważyłaś główny wystrój ogrodów i parków. Są ich znakomitą ozdobą, stwarzającą niezastąpiony klimat. Fontanna podobna do górskich strumieni, lub leniwej rzeczki nadaje indywidualny charakter każdemu ogrodowi, a delikatny szum wody potrafi doskonale zrelaksować przebywające w jej pobliżu osoby.

Fontanna dostarcza zatem miłych wrażeń słuchowych i widokowych. Bardzo efektownie wygląda mała fontanna w środku zielonego wieńca z bukszpanów, gdzie woda wypływa spod warstwy dekoracyjnych kamieni. By ten efekt uzyskać należy zbiornik na wodę zakopać w ziemi. Wówczas widać będzie tylko ozdobne kamienie. Podobnie można zamontować też wszystkie inne fontanny.

Ogród wodny na balkonie

Jeżeli nie mamy ogrodu, a na balkonie czy tarasie mamy trochę miejsca, możemy założyć mini ogród wodny w dowolniej misie czy pojemniku. Do obsadzenia małego zbiornika wybierzmy wówczas rośliny niezbyt okazałe np. hiacynt wodny czy wywłócznik. To ozdoba jedynie na ciepłe pory roku. Przed pierwszymi przymrozkami misę trzeba koniecznie przenieść do domu.

Woda zawsze fascynowała ludzi, wykorzystajmy ją najlepiej jak potrafimy, a na pewno osiągniemy satysfakcjonujące nas efekty.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  landryna (Gość), 31 maja 2007, 11:04

  Takie to małe ale coś w nich jest uroczego.

 • Zgłoś nadużycie
  nastka (Gość), 31 maja 2007, 12:46

  jakie piekne te delfinki. To chyba najładniejsza fontanna!

 • Zgłoś nadużycie
  aga (Gość), 31 sierpnia 2007, 21:51

  Ten typ fontanny wygląda dobrze tylko w dużych ogrodach i w parkach.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl