Witaj na MagazynDomowy.pl!

Obrzeża trawnika

Wykończenie linii brzegowej trawnika jest ważnym elementem nie tylko ze względu na walory estetyczne, podkreśla też urodę rabaty, wzbogaca ogrodową kompozycję i co bardzo ważne, pomaga utrzymać w ryzach rozrastanie się trawy.

Przy planowaniu nawet niewielkiego ogródka warto wziąć pod uwagę sposób wykończenia linii brzegowych murawy. Jest to ważne nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, a co najważniejsze, ma to znaczenie przy późniejszej pielęgnacji murawy. Strzyżenie trawnika będzie krótsze i prostsze, jeśli jego linia brzegowa będzie miała w miarę prosty kształt. Szczególnie trzeba zadbać o obrzeża rabat i pni drzew. Wszelkie elementy najlepiej ułożyć równo z powierzchnią gruntu. Jest to szczególnie przydatne przy operowaniu kosiarką i nie będzie potrzebna nam podkaszarka. Obrzeże zabezpieczy też kwiaty przed przerastaniem trawą i chwastami, uniemożliwi przesypywanie się ziemi czy ściółki z rabat na murawę.

Odpowiednio dobrane obrzeże podkreśli tez kształty i barwy roślinnych kompozycji, nada rabatom dodatkowej dekoracji, a co za tym idzie podkreśli charakter naszego ogrodu.

Warto też zastanowić na podwyższonymi rabatami i w kopaniem wyższych pionowych obrzeży. Dzięki takiemu zabiegowi nasz ogród będzie miał ciekawsze ukształtowanie, posadzone rośliny będą bardziej widoczne i okazałe niż na płaskiej rabacie. Rozwiązanie to pozwala też na bardziej dogodne prace pielęgnacyjne osobom starszym czy nawet niepełnosprawnym.

Różnorodność materiałów

Na obrzeże nadają się drewniane kołki, kolejowe podkłady, polne kamienie, kostka granitowa, cegła, różne betonowe elementy. Brzegi ścieżek i rabat układamy równo z powierzchnią trawnika. Ścieżkę od rabaty możemy oddzielić krawężnikiem zakopanym na głębokość 20 cm. Można też zagłębić specjalną taśmę plastikową, a nad nią położyć obrzeże.

Wokół drzew i krzewów szczególnie trudno jest kosić trawę. Najlepiej więc pozostawić wokół pni puste koło i wyściółkować je korą, żwirem, otoczakami lub zrobić rabatę kwiatową. Również przy ogrodzeniu trudno jest manewrować kosiarką. Warto tam utwardzić pas ziemi i wyłożyć go np. ozdobnymi kamieniami czy korą. Bardzo dekoracyjnie będzie wyglądała ogrodowa alejka wzdłuż której posadzimy niskie kwiaty np. aksamitki, lobelie, stokrotki, bratki lub też rośliny znoszące strzyżenie np. bukszpan, lawenda, ubiorek.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  montee (Gość), 25 lutego 2015, 12:49

  Obrzeża trawnikowe geoproduct są najlepszym rozwiązaniem na oddzielenie trawnika od rabaty. Bardzo łatwo się je kładzie i kosztują zbyt dużo.

 • Zgłoś nadużycie
  Działkowiczka :-) (Gość), 2 czerwca 2016, 13:07

  Jestem przeciwnego zdania. Miałam okazję je użyć w ubiegłym roku i wcale nie są takie super. Zwłaszcza, że trzeba co chwila łączyć krótkie odcinki. W tym roku dokończyłam aranżację, ale już z innymi obrzeżami. Sąsiadka mi je poleciła, nazywają się Gardener. Dużym ich plusem jest to, że są elastyczne - wyginają się do pożądanego kształtu, świetnie odgradzają trawnik od rabatki kwiatowej wypełnionej dodatkowo kamykami, i to że nie trzeba ich co kawałek łączyć - mają 10 metrów w jednym kawałku. Polecam je jako obecnie chyba najszybsze i najwygodniejsze do montażu.

 • Zgłoś nadużycie
  Pietruszka (Gość), 15 lipca 2016, 14:22

  Ja jakoś nie miałam problemu z montażem geoborder (zakładałam w tym roku). Formowałam je tak jak chciałam, po zamontowaniu praktycznie ich nie widać. Mam też kratkę trawnikową z geoproduct i jestem zadowolona.

 • Zgłoś nadużycie
  Ogrodnik (Gość), 14 kwietnia 2017, 13:51

  Te obrzeża 10 metrowe o których wspomniała działkowiczka idealnie mi pasują do opisu obrzeży elasteo. Jeżeli to jest to tylko że pod inną nazwą to jak najbardziej popieram. Użyłam elasteo w swoim ogrodzie, bardzo fajnie wyglądają i szybko się je montuje.

 • Zgłoś nadużycie
  Majka (Gość), 2 marca 2018, 11:21

  Według mojego gustu najlepiej wyglądają te płyty, co widać na zdjęciu. Nie wiem jak one się fachowo nazywają. Zna ktoś nazwę tych płyt ? Na razie mam w ogrodzie ścieżki wyłożone kamieniem i oddzielone obrzeżami bordeo, natomiast chciałabym tymi płytami zrobić taras i taką wysepkę na środku trawnika.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl