Witaj na MagazynDomowy.pl!

Oczar - potrafi oczarować

Oczary pochodzą z Ameryki Północnej i Azji, wyglądem przypominają naszą rodzimą leszczynę. Ich niewątpliwym walorem są liście, przebarwiające się w niezwykłą kolorystykę oraz kwiaty, które podziwiać możemy niekiedy już podczas odwilży w styczniu czy w lutym.

Kwiaty

Kwiaty oczaru pojawiają się wyjątkowo wcześnie, bo już w styczniu lub w lutym. Są odporne na niskie temperatury, znoszą bez uszczerbku minus 10 stopni. Podczas mrozów płatki zwijają się, a kiedy słońce ogrzeje powietrze rozwijają. Ten mechanizm może powtarzać się kilka razy w okresie kwitnienia, dzięki czemu wydłuża się jego okres. Większość oczarów kwitnie na żółto, ale są tez gatunki kwitnące na czerwono, pomarańczowo, łososiowo czy różowo. Jest tez gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. który zakwita jesienią.

oczar omszony oczar omszony

Owoce

Oczary zawiązują bardzo ciekawe owoce, które potocznie nazywane są "orzechami czarnoksiężnika**. Są to niewielkie torebki, które dojrzewając otwierają się gwałtownie wyrzucając nasiona na dużą odległość, nawet 4 metry. To niezwykłe zjawisko nazywane jest autochorią.

Wymagania i pielęgnacja

Niestety większość gatunków oczarów nie jest w pełni odporna na mrozy. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie, powinniśmy wybrać miejsce osłonięte i zaciszne. Gatunkiem, który najlepiej radzi sobie z naszą zimą jest oczar wirginijski. Oczary lubią glebę żyzną, próchniczną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Podłoże powinno być dobrze zdrenowane i zarazem dostatecznie wilgotnego, zwłaszcza latem w okresie suszy. Krzewy te źle znoszą przesadzanie, dlatego też przed sadzeniem starannie dobierzmy stanowisko. Nie lubią również konkurencji korzeniowej innych, silnie rosnących roślin, najlepiej posadzić pod nimi płytko korzeniące się rośliny okrywowe np. runiankę. Młode okazy oczarów rosną początkowo bardzo wolno. Cięcie odmładzające starszych krzewów wykonujemy tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Arnold Promise Arnold Promise

Zastosowanie

Oczary mają drobne kwiaty, dlatego też najlepszym tłem dla nich będą okazy zimozielone np. cis, żywotnik, cyprysy. Jeśli mamy duży ogród to pięknie będzie się prezentował oczar omszony lub japoński. Zaleca się by wybrać dla nich miejsce, które będzie dobrze widoczne z okien salonu lub kuchni. Jeśli mamy małą działkę to wybierzmy gatunki wolno rosnące np. "Arnold Promise".

Odmiany

 • Primavera - silnie pachnąca i obficie kwitnąca odmiana., kwiaty żółte u nasady zaczerwienione.

 • Diane - najintensywniejsze zabarwienie, kwiaty są karminowoczerwone. Podczas łagodnej zimy, kwity mogą być wyraźniejsze jaśniejsze, nawet pomarańczowe, a podczas spadku temperatury ciemnieją.

 • Pallida - kwitnie zimą, kwity koloru żółtego

 • Westerstede - kwitnie zimą, kwiaty silnie pachnące.

 • Arnold Promise - kwitnie pod koniec zimy, wyjątkowo obficie.

 • Jelena - odmiana uważana za jedną z najatrakcyjniejszych, kwiaty ma w kolorze pomarańczowym lub pomarańczowożółtym.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

 • Zgłoś nadużycie
  dalia (Gość), 5 maja 2012, 19:08

  Witam serdecznie. Bardzo interesujący artykuł.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl