Witaj na MagazynDomowy.pl!

Oczko wodne - czyszczenie

Jeśli nasze oczko wodne pozarastały rośliny, lustro wody jest coraz niżej i stopniowo traci urok to znak, że należy zrobić porządki. Po lecie rozrośnięte rośliny dobrze jest przyciąć, dno oczka odmulić, a brzegi uszczelnić.

Usuwanie mułu

Usuwanie osadu z dna oczka jest ważnym zabiegiem zwłaszcza gdy mamy w nim ryby. Z nastaniem mrozu mogą się zacząć ulatniać toksyczne dla nich substancje. Do tego celu najwygodniej użyć jest specjalnego odkurzacza, odsysającego wodę wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, musimy po prostu wypompować wodę z oczka i ręcznie przy pomocy np. łopatki usuwać powstały szlam.

Przycięcie roślin

Kolejnym zabiegiem jest rozstanie w powstałym buszem roślin. Większość gatunków wodnych rośnie szybko i nie przycięta w następnym sezonie zarośnie całe oczko. Musimy przerzedzić okazy zbyt wybujałe i martwe części, jak też skontrolować stan kłączy. Kiedy zauważmy oznaki zgnilizny, usuwamy całą roślinę. Nie przycinamy jedynie pałek wodnych, trzciny oraz sitowia - przez ich puste łodygi zimą będzie docierało powietrze wgłąb oczka.

Zabezpieczamy taflę wody

Jeśli nasze oczko umieszczone jest w pobliżu drzew, to zanim zaczną opadać liście warto rozwiesić siatkę zabezpieczająca prze opadającymi liśćmi. Kiedy wszystkie liście już opadną, siatkę zwijamy i liście przenosimy do kompostownika. Z siatki można też robić parawan pochylony od strony, skąd najczęściej wieje wiatr lub rosną drzewa. Jeżeli nie użyjemy siatki, co jakiś czas trzeba zebrać liście specjalnym sitem. Nie pozwólmy by długo zalegały w wodzie. Nie będą wówczas gniły w oczku a wiosną unikniemy dodatkowego czyszczenia dna oczka,.

Uwaga na przecieki

Kiedy zauważymy, że wody w stawie ubywa, a wokół brzegów robi się grząsko, należy sprawdzić stan obrzeży. Może być tak, że przerastające korzenie roślin jak knot wyciągają wodę z oczka. Przyczyną dużego ubytku wody może być również odgięcie się folii, częste deptanie np. idąca ścieżka. W tych miejscach konieczna jest naprawa usterki. Odkopujemy rośliny i folię, podsypujemy pod spód piasku i wywijamy ja tak, by wystawała z ziemi 2-3 cm. Na koniec wszystko maskujemy i przywracamy dawny wygląd.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl