Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to zimozielony krzew, który jest ozdobą parków, ogrodów ze względu na skórzaste, błyszczące liście i owoce, które są niesmaczne i lekko trujące. Jest rośliną prostą w uprawie, polecana dla początkujących ogrodników. Ma szeroki wachlarz zastosowania.

Charakterystyka

Ognik szkarłatny osiąga 2-3 metry, jeśli nie jest odpowiednio prowadzony obszernie się rozrasta. Jest to krzew ciernisty, o zielonych, błyszczących liściach. Późną wiosną pojawiają się drobne białe kwiatki, które latem przeobrażają się w pomarańczowe, czerwone lub żółte owoce. Jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzają ją pszczoły. Na owoce należy uważać, zwłaszcza przy dzieciach, gdyż są lekko trujące.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - słoneczne i osłonięte od wiatru. Dobrze znosi zanieczyszczenie środowiska miejskiego. W mroźne zimy może przemarzać, jednak po przycięciu dobrze odrasta.

  • Podłoże - dobrze rośnie na żyznych, przepuszczalnych glebach. Nadmiar wilgoci w glebie może przyczynić się do przemarzania korzeni.

  • Cięcie - wczesną wiosną usuwamy zmarznięte, suche i niekształtne pędy.

Zastosowanie

Ognik szkarłatny może rosnąć pojedynczo, jako ciekawy akcent kolorystyczny na tle zielonych zimozielonych iglaków. Ma też zastosowanie jako trudny do sforsowania, ze względu na ciernie żywopłot. Może być także posadzony przy kratce i murze. Ze względu na odporność na zanieczyszczenie środowiska często spotykamy go wzdłuż ulic, w parkach, w zieleni miejskiej. Ognika można nabyć jako roślinę doniczkową. Będzie niewątpliwą ozdobą balkonów czy tarasów.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Mohd (Gość), 29 marca 2015, 5:59

    Aga, niestety tak, biorę stdreyy. Reumatolog mi je przepisał w czerwcu. Wtedy jeszcze nie było wiadomo co mi jest. Dał mi 4 mg i bf3le cudownie się skończyły. Miałam dzięki temu lato bez bf3lu. Ale, gdy zaczęłam schodzić z dawki wszystko wrf3ciło i to ze zdwojoną siłą. Cudowne uleczenie prysło jak bańka mydlana. Wrf3ciłam pokornie do sterydf3w, jednak tym razem niewiele to daje. Chce zerwać z tym świństwem, bo wiem ile złego powodują na dłuższą metę, ale to nie będzie łatwe. Muszę poczekać minimum 2 miesiące, żeby dać szanse mtx, gdyby zadziałał to mogę sprf3bować odstawić stdreyy. Tylko czy przy 10mg doczekam się ich takiego skutku?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl