Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród pełen olbrzymów

Rośliny, które rosną w krajach tropikalnych mogą osiągać olbrzymie rozmiary, sprzyja im ciepły i wilgotny klimat. Dla tych rosnących w naszym klimacie taki wyczyn udaje się tylko niektórym. Może warto posadzić takiego olbrzyma w swoim ogrodzie, będzie prawdziwą ozdobą.

W naszym klimacie pędy, które nie drewnieją, nie mają szans na przetrwanie mrozów. Wyjątkiem są byliny ścielące się po ziemi, które chroni warstwa śniegu. Okazalsze gatunki zimują jedynie w formie części podziemnych. Ale kiedy już wyrosną, to aż trudno uwierzyć, że wiosną startowały od zera. Niektóre osiągają prawdziwe rekordy wysokości. Są cennym elementem ogrodowych dekoracji, tym bardziej że okres ich kwitnienia przypada na późne lato lub jesień, kiedy to kwiatów w ogrodzie jest niewiele.

W cieniu parasola

Prawdziwym gigantem jest gunnera. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie w czasie tropikalnych deszczy, jej liści używa się jako parasoli, nawet dla kilku osób. W dodatku rozwijające się tuż przy ziemi kwiatostany wyglądają jak monstrualne, ponad metrowe szyszki. W naszym klimacie może osiągać do 2 metrów wysokości. Najlepiej prezentuje się samodzielnie np. na brzegiem oczka wodnego. Decydując się na jej posadzenie, należy pamiętać, że rozrasta się szerzej niż niejeden krzew.

gunnera gunnera

Nieco mniejsze, ale podobne typem urody są tarczownice i rodgersja. Kwitną tworząc bukieciki drobnych kwiatków. Dobrym towarzystwem dla nich są lżejsze w pokroju kosaćce syberyjskie, liliowce, ozdobne trawy.

Rośliny jak wieże

Rośliny, które dzięki smukłym kwiatom przypominają kształt wąskiego stożka to np. juki, języczki, ostróżki. Dzięki takim właściwościom mają uniwersalne zastosowanie i zazwyczaj stanowią podstawę ogrodowych kompozycji. Mogą rosnąć pojedynczo lub w niewielkich grupach na trawniku. W większych kompozycjach wypietrzają rabatę i dodają jej wyrazistości.

Gęste zagajniki

Byliny z cienkimi, równomiernie ulistnionymi pędami zazwyczaj gęsto się rozrastają np. rudbekia lśniąca, słonecznik bulwiasty, przetacznik wirginijski, rdestowiec ostrokończysty. Najlepiej posadzić je przy granicy ogrodu w kompozycji mieszanej. Posadzone przy murze lub płocie mogą być malowniczym tłem dla roślin średniego wzrostu. Jeśli takie duże gatunki posadzimy blisko domu lub miejsca wypoczynku, możemy czuć się jak osaczeni zielenią.

Uprawa gigantów

Aby rosły naprawdę dobrze i osiągały duże rozmiary tak efektowne rośliny potrzebują żyznego podłoża. Wiele też gatunków nie może obyć się bez dużej ilości wilgoci w podłożu i nie toleruje silnego słońca. Takie rośliny rozpoznamy po dużych miękkich liściach, na których nie ma ochronnej okrywy wosku lub srebrzystego meszku. Należy je sadzić w cienistych zakątkach ogrodu.

przetacznik przetacznik

Natomiast rośliny o liściach sztywnych i szorstkich są odporne na słońce i mniej wrażliwe na suszę. Często wysokie rośliny niszczone są przez wiatr, lepiej więc przeznaczyć im zaciszne miejsce, a bardziej strzelistym dawać podpórki.

Zasilanie

Nadmiar związków azotowych, zwłaszcza do zasilania roślin tworzących długie cienkie pędy, powoduje, że łatwo się wykładają i są chorowite np. ostróżka. Najlepiej zasilać je kompostem, obornikiem lub nawozami o spowolnionym działaniu. Natomiast gunnera potrzebuje pełnego nawożenia mineralnego kilkakrotnie w ciągu sezonu. Gatunki o miękkich liściach w czasie suszy należy obficie podlewać. Aby hodowla tropikalnych gatunków była pełnym sukcesem, należy zadbać o ich zimowanie. Najbardziej wrażliwa jest gunnera i najlepiej udaje się w cieplejszych rejonach naszego kraju. Po przymrozkach ścinamy jej liście tuż na ziemią i w promieniu 60 cm wokół rośliny stawiamy ogrodzenie z siatki lub listewek. W miarę spadku temperatury jego wnętrze wypełniamy suchymi liśćmi. By od góry zbytnio nie przemakały można nakryć je styropianem. Osłonę usuwamy stopniowo dopiero późną wiosną, kiedy to minie nagrożenie przymrozkami.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie lantana awatar
    lantana, 14 listopada 2011, 9:58

    Rdest - posadziłam w ogrodzie sadzonkę rdestu Auberta. Roślina ładnie rośnie, ale niestety nie zakwitła. Jak należy ją pielęgnować?

  • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
    Nora Krawczyk, 15 listopada 2011, 12:15

    Drest Auberta wytwarza kwiaty dopiero w drugim roku. Tworzy pąki na młodych jednorocznych pędach. Przycinanie wiosną pobudza więc kwitnienie, gdyż tworzy się wiele nowych pędów bocznych.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl