Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród w stylu Południowym

Chociaż krzewy pochodzące z Południa w naszych ogrodach nie osiągają tak imponujących rozmiarów jak w ciepłym klimacie, to, jeżeli zapewnimy im odpowiednie stanowisko i dobrą pielęgnację, mogą być wspaniałą ozdobą naszych tarasów.

Właśnie teraz - w maju - po ostatnich wiosennych przymrozkach możemy wynieść je na zewnątrz. Do krzewów pochodzących z klimatu śródziemnomorskiego należą: oleander, ołownik, psianka, lantana, datura, bugenwilla, hibiskus, granat i krzewy cytrusowe. Wszystkie te kwiaty lubią ciepłe, nasłonecznione wystawy.

Bugenwilla w ciągu ciepłego, słonecznego lata przeżywa 3-4 okresy kwitnienia. Przez cały okres wegetacji możemy ją przycinać. Roślinę podlewamy obficie, a nadmiar wody wylewamy z podstawki.

Ołownik Ołownik

Zasilamy co dwa tygodnie nawozem płynnym do kwitnących roślin. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Ołownik ma piękne błękitne kwiaty i można go rozpiąć na kracie, można przycinać, bądź też pozostawić w formie gęstego krzewu.

Oleander i psianka kwitną bez przerwy aż do jesieni. Lubią miejsca osłonięte przed deszczem, zwłaszcza kwiaty oleandra źle znoszą deszczowe lato. Godne polecenia są krzewy cytrusowe, które dojrzewają nawet podczas chłodnego lata. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, w ziemi próchnicznej, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Podlewać trzeba umiarkowanie,bryła korzeniowa powinna być wilgotna, ale nadmiar wody nie może gromadzić się na podstawce, nawozić nawozem płynnym wieloskładnikowym.

Krzewy bielunia, nazywane trąbami anielskimi, podczas całego lata osiągają imponujące rozmiary. Kwiaty są ogromne, osiągają długość do 30 cm, które wieczorem roztaczają upajająco słodki zapach. Bielunie lubią dużo wody, cotygodniowego nawożenia i półcień.

Lantana wyniesiona z piwnicy potrzebuje trochę więcej czasu na regenerację i zakwitnienie. Lubi pełne słońce i dużo wody oraz nawożenie.

Hibiskus (ketmia, róża chińska), ma piękne duże kwiaty, możemy go prowadzić w formie krzewu, bądź też w formie piennej. Przesadzamy go dopiero w tedy, gdy korzenie przerosną ziemię w pojemniku. Ziemia powinna być dobrej jakości, pulchna i przewiewna. Ketmia lubi miejsca osłonięte od wiatru i deszczu.

Należy ją chronić przed ostrymi promieniami słońca w południe. Ziemia w doniczce nie może być zbyt sucha, ani mokra. Cięcie hibiskusa wykonujemy raz w roku od lutego, do końca sierpnia. Zaleca się cotygodniowe zasilanie ketmi nawozem mineralnym w płynie i raz na dwa tygodnie nawozem organicznym.

Wszystkie krzewy po zimowym odpoczynku mogą potrzebować zabiegów pielęgnacyjnych. Usuwamy zaschnięte liście, chore pędy, wykonujemy cięcie formujące, a w razie konieczności przesadzamy. W przypadku bardzo dużych okazów, możemy wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Dobrym towarzystwem dla krzewów śródziemnomorskich będą złocienie, kufliki, pelargonie, agapanty, lawenda, budleja i wszystkie inne lubiące pełne nasłonecznienie.

Przy aranżacji takiego śródziemnomorskiego ogrodu czy tarasu, musimy zwrócić uwagę na dobór mebli ogrodowych. Najlepiej będą wyglądały meble z drewna, wikliny bądź z ozdobnego żelaza. Nasz letni taras to zarazem kuchnia, kiedy grillujemy, salon, kiedy podejmujemy gości, zaś sypialnia, gdy odpoczywamy.

Dodaj komentarz Komentarze (6)

 • Zgłoś nadużycie
  ania (Gość), 6 maja 2009, 8:42

  co to za roslina?

 • Zgłoś nadużycie
  Karolina (Gość), 9 maja 2010, 23:37

  Pod każdym zdjęciem jest podpis :)

 • Zgłoś nadużycie
  to jest hibiskus (Gość), 19 grudnia 2010, 9:32

  hibiskus

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 1 grudnia 2011, 11:00

  Mam piękne i duże oleandry, wytwarzają dużo pąków, ale większość z nich opada przed kwitnieniem. Jaki robię błąd?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 2 grudnia 2011, 9:30

  Jeśli jest to tylko zrzucanie pąków bez wyraźnych objawów chorobowych, przyczyną może być błąd w pielęgnacji. Prawdopodobnie roślina miała zbyt mało wody, tak, że bryła korzeniowa przeschła. Mogło być też tak, że była podlewana zbyt obficie i na podstawce przez dłuższy czas zalegała woda. Oleander nie znosi również przeciągów. Gdy jednak paki przed opadnięciem mają nalot pleśni, to zostały zaatakowane przez szarą pleśń grzyba.
  Inną przyczyną zrzucania pąków jeśli oleander stał na zewnątrz, może być długo padający deszcz. Paki znajdujące się na roślinie jesienią, rozkwitają w następnym roku. Nie powinno się ich obcinać. Usuwamy tylko te pędy z kwiatostanami, które już kwitły lub straciły paki. W tych miejscach oleander rozgałęzia się.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  emilka8767, 5 czerwca 2018, 12:17

  Ale tam pięknie! Chciałabym coś takiego stworzyć. Niestety mój ogród nie wygląda dobrze, bo dopiero zaczynam go aranżować. Na początek zdecydowałam się na agrowłókninę, do ochrony, ale nie wiem, który z tych https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Agrowloknina-11088.htm... rodzajów będzie najlepszy.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl