Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród

 • Platycerium, płaskla, łosie rogi

  Platycerium, płaskla, łosie rogi

  Bardzo ciekawa i oryginalna , można nawet powiedzieć, że najdziwaczniejsza z paproci. Pochodzi z dżungli Afrykańskiej, Indii oraz Australii. Rośnie tam na pniach drzew, jest epifitem.

  Czytaj dalej »
 • Uprawa kapusty pekińskiej

  Uprawa kapusty pekińskiej

  Kapusta pekińska gości naszych stołach od kilkunastu lat. Obecnie nie wyobrażamy sobie by mogło jej nie być. Zwłaszcza, że jest skarbnicą cennych minerałów i witamin.

  Czytaj dalej »
 • Lewizja - piękność z gór

  Lewizja - piękność z gór

  O lewizji możemy powiedzieć, że jest najładniejszą i najbardziej cenioną rośliną skalną. Jednak by pięknie rosła w naszym ogrodzie, musimy zapewnić się warunki odpowiadające jej wymaganiom.

  Czytaj dalej »
 • Hoya, hoja - warunki uprawy

  Hoya, hoja - warunki uprawy

  Hoja, inaczej też zwana woskownicą - pięknie kwitnące i pachnące pnącze, pochodzące z Dalekiego Wschodu i tropikalnych rejonów Australii. Uprawiane są dwa gatunki - hoja różowa i hoja piękna. Pierwsza jest rośliną mniej wymagającą, druga bardziej delikatna do uprawy w wiszących pojemnikach. Hoja kwitnie od maja do października.

  Czytaj dalej »
 • Gerbera

  Gerbera

  Najczęściej uprawiana na kwiat cięty, ale dostępne są też odmiany karłowe uprawiane w doniczkach jako kwiaty pokojowe.

  Czytaj dalej »
 • Storczyki - Katleja (cattleya)

  Storczyki - Katleja (cattleya)

  Mniej znanym, lecz równie pięknym storczykiem jest katleja. Nazwę swą zawdzięcza Williamowi Cattleyowi, Anglikowi, który był posiadaczem jednej z większych kolekcji storczyków W XVIII wieku.

  Czytaj dalej »
 • Problemy z trawnikiem

  Problemy z trawnikiem

  Już od dobrych kilkunastu lat w naszych ogrodach tradycyjne grządki z kwiatami czy warzywami zastępowane są trawnikiem i ozdobnymi krzewami. Każdy też właściciel ogrodu ma za cel by jego trawnik był niejako wizytówką domu i miejsca wypoczynku. Jednak utrzymanie pięknego trawnika nie jest sprawą prostą i wymaga odpowiednich zabiegów.

  Czytaj dalej »
 • Trawnik jesienią

  Trawnik jesienią

  Chociaż o tej porze nie wymaga już tak częstego koszenia, gdyż trawa wolniej rośnie, to jednak aby rósł prawidłowo w następnym sezonie konieczne jest wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych.

  Czytaj dalej »
 • Choroby owoców

  Choroby owoców

  Choroby pojawiające się na owocach późnym latem są wynikiem zaniedbań z okresu wiosny. Teraz kiedy owoce dojrzewają trudno jest zastosowań środki chemiczne , a jeśli już to i tak będzie to mało skuteczne. Aby uniknąć podobnej sytuacji w roku następnym należy o tym pomyśleć po zbiorze owoców.

  Czytaj dalej »
 • Materiały ściółkowe

  Materiały ściółkowe

  Aby utrzymać żyzność gleby należy regularnie ją nawozić. Można to robić poprzez kompostowanie, rozkładanie obornika, uprawę nawozów zielonych, nawożenie. Warto również wykorzystać torf, korę, trociny, włókno kokosowe. Materiały te nie są zasobne w łatwo dostępne dla roślin składniki pokarmowe, jednak ich wpływ na właściwości fizyczne gleby decyduje o dużej przydatności tych ...

  Czytaj dalej »
 • Różaneczniki - choroby i szkodniki

  Różaneczniki - choroby i szkodniki

  Każdego hodowcę kwiatów martwi, gdy jego podopieczny jest chory. Dobrze jest wiedzieć jaka to choroba i jaki szkodnik atakuje jego roślinę.

  Czytaj dalej »
 • Szkodliwe mszyce

  Szkodliwe mszyce

  Kiedy osiedlą się na roślinach potrafią doprowadzić do ich osłabienia, a nawet zaniku. Przenoszą też choroby wirusowe z jednej rośliny na drugą. Należy je zwalczać od razu jak się tylko pojawią, nie pozwalając na rozprzestrzenianie.

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty pienne własnego chowu

  Kwiaty pienne własnego chowu

  Drzewka doniczkowe można bez większego problemu uformować samemu. Trzeba tylko uzbroić się w nieco cierpliwości, jednak satysfakcja będzie gwarantowana.

  Czytaj dalej »
 • Działka w lesie

  Działka w lesie

  Masz ogród na leśnej działce i nie wiesz jak ją zagospodarować? Podpowiem co można posadzić w cieniu drzew i jak urządzić rabaty.

  Czytaj dalej »
 • Kolory babiego lata

  Kolory babiego lata

  Jesienią większość kwiatów traci na urodzie. W prawdzie wciąż cieszą oczy kwiaty jednoroczne, które często kwitną aż do przymrozków, to rabaty zachwycające nas latem powoli pustoszeją. Można temu jednak zapobiec, sadząc kwiaty i krzewy jesienne.

  Czytaj dalej »
 • ABC komponowania rabaty

  ABC komponowania rabaty

  Zanim posadzimy rośliny na rabacie, warto wcześniej zrobić sobie plan na papierze. Dobrze też wcześniej zapoznać się z warunkami uprawy poszczególnym roślin, ich kolorem kwitnienia czy liści. Unikniemy w ten sposób przypadkowej pstrokacizny, choć i taka pewnie ma swój urok.

  Czytaj dalej »
 • Rośliny pachnące cytryną

  Rośliny pachnące cytryną

  Cytrynowy zapach kojarzy się ze świeżością, latem, czymś miłym i przyjemnym. O atrakcyjności roślin często decyduje ich kwiatostan, kolory, ale również zapach jaki wydzielają. Miłą woń wydzielają bowiem nie tylko kwiaty, ale też liście i pędy. Wśród nich mamy gatunki pachnące cytryną.

  Czytaj dalej »
 • Przygotuj oczko wodno na zimę

  Przygotuj oczko wodno na zimę

  Jesień już coraz bliżej, rośliny żółkną, tracą liście, ryby tracą apetyt, temperatura wody również spada. Zanim przyjdzie zima i mróz, czeka nas trochę pracy .

  Czytaj dalej »
 • Obrzeża trawnika

  Obrzeża trawnika

  Wykończenie linii brzegowej trawnika jest ważnym elementem nie tylko ze względu na walory estetyczne, podkreśla też urodę rabaty, wzbogaca ogrodową kompozycję i co bardzo ważne, pomaga utrzymać w ryzach rozrastanie się trawy.

  Czytaj dalej »
 • Peperomia - warunki uprawy

  Peperomia - warunki uprawy

  Peperomie to kwiaty eleganckie i bardzo łatwe w uprawie. Udają się nawet tam, gdzie inne kwiaty nie chcą rosnąć. Jedne źródła podają, że peperomii jest ponad tysiąc gatunków, inne, że około 500. W warunkach naturalnych występują głównie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej.

  Czytaj dalej »
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl