Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród

 • Groszek pachnący

  Groszek pachnący

  Groszek pachnący to bardzo popularne i lubiane pnącze przez posiadaczy ogródków. Może być także sadzone do pojemników jak forma wisząca.

  Czytaj dalej »
 • Macierzanka piaskowa

  Macierzanka piaskowa

  Macierzanka piaskowa to bardzo użyteczna roślina, ma zastosowanie w ziołolecznictwie , jako przyprawę w kuchni, jak też jako roślinę ozdobną w ogrodzie.

  Czytaj dalej »
 • Miłek wiosenny

  Miłek wiosenny

  Miłek wiosenny jest rośliną trującą, w Polsce pod ścisłą ochroną. Jest również rośliną leczniczą, ale leczenie powinno przebiegać pod kontrolą lekarską.

  Czytaj dalej »
 • Dąbrówka rozłogowa

  Dąbrówka rozłogowa

  Dąbrówka rozłogowa doskonale spełnia funkcje okrywowe na rabatach. Dzięki czerwonym liściom ładnie kontrastuje z innymi kwiatami.

  Czytaj dalej »
 • Pieris japoński

  Pieris japoński

  Pieris japoński jest krzewem zimozielonym, pochodzi z Ameryki Północnej, występuje również w Azji i Himalajach.

  Czytaj dalej »
 • Oczar wirginijski

  Oczar wirginijski

  Oczar wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej. Kwiaty pojawiają się późną jesienią i zimą, co nie zdarza się u większości krzewów kwitnących. Z tego też powodu jest niewątpliwą ozdobą zimowego ogrodu.

  Czytaj dalej »
 • Lilak pospolity

  Lilak pospolity

  Lilak pospolity mylnie nazywany bzem, pochodzi z rodziny oliwkowatych, a bez należy do innej rodziny, piżmaczkowatych. Roślina bardzo popularna, chętnie sadzona w ogrodach, parkach, na działkach.

  Czytaj dalej »
 • Karagana syberyjska

  Karagana syberyjska

  Karagana syberyjska najczęściej jest wykorzystywana na formowane żywopłoty. Roślina bardzo łatwa w uprawie, rośnie na najbardziej jałowych glebach. Pochodzi z Syberii.

  Czytaj dalej »
 • Jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny mylnie jest nazywany jaśminem, a to zupełnie inna roślina. Pochodzi z południowo - wschodniej Europy. Krzew uprawiany ze względu na piękne biało-kremowe i pachnące kwiaty.

  Czytaj dalej »
 • Jałowiec płożący

  Jałowiec płożący

  Jałowiec płożący należy do dużej rodziny roślin cyprysowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna, zimozielona.

  Czytaj dalej »
 • Gazania

  Gazania

  Gazania jest rośliną ozdobną, pochodzi z Afryki Południowej. W naszym klimacie uprawiana jest z sadzonek jako kwiat ozdobny. Nazwa gazania została nadana dla uczczenia pamięci średniowiecznego uczonego Teodora z Gazy.

  Czytaj dalej »
 • Dziewanna pospolita

  Dziewanna pospolita

  Dziewanna pospolita występuje w całej Europie. W Polsce możemy spotkać ją wstanie naturalnym na całym niżu i w niskich górach. Uprawiana jest również jako roślina ozdobna i lecznicza.

  Czytaj dalej »
 • Barwinek pospolity

  Barwinek pospolity

  Barwinek pospolity występuje prawie w całej Europie, również w Polsce. W stanie naturalnym możemy spotkać go w lasach i na ich obrzeżach. Dzieje się jednak coraz rzadziej, gdyż roślina chętnie jest wyrywana wraz z korzeniami do nasadzeń w ogrodach. Dlatego też jest ona objęta częściową ochroną.

  Czytaj dalej »
 • Mikołajek nadmorski

  Mikołajek nadmorski

  Mikołajek nadmorski porasta w naturalnym środowisku porasta wydmy i wybrzeża mórz: Czarnego, Północnego, Śródziemnomorskiego i Bałtyku. W rejonie morza Bałtyckiego podlega ochronie, ze względu na grożące mu wyginięcie.

  Czytaj dalej »
 • Jeżówka purpurowa

  Jeżówka purpurowa

  Jeżówka purpurowa uprawiana jest jako kwiat ozdobny jak też leczniczy. Występuje w stanie naturalnym w Ameryce Północnej. W Polsce jest ozdobą wielu ogrodów, nadaje się na kwiat cięty.

  Czytaj dalej »
 • Grążel żółty

  Grążel żółty

  Grążel żółty wywodzi się z rodziny grzybieniowatych. Jest ozdobą stawów, oczek wodnych jezior, wolno płynących rzek, zbiorników wodnych. Występuje w Europie i w Azji.

  Czytaj dalej »
 • Wawrzynek wilczełyko

  Wawrzynek wilczełyko

  Wawrzynek wilczełyko to krzew zakwitający jako jeden z pierwszych wczesną wiosną Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liśćmi. Jest to bardzo efektownie wyglądająca roślina, zwłaszcza kiedy leży jeszcze śnieg, ale bardzo niebezpieczna. Jest w całości trująca – zjedzenie 10-12 jagód może być śmiertelne dla dorosłego człowieka, a dla dziecka już 1-2 owoców jest śmiertelnie ...

  Czytaj dalej »
 • Pęcherznica kalinolistna

  Pęcherznica kalinolistna

  Pęcherznica kalinolistna pochodzi z Ameryki Północnej. Jest dużym, okazałym krzewem, dorasta do 3 metrów wysokości i tyleż szerokości. W ogrodach możemy spotkać ją w dwóch kolorach bordowej i jasnożółtej.

  Czytaj dalej »
 • Piwonia drzewiasta

  Piwonia drzewiasta

  Piwonia drzewiasta w Chinach nazywana jest „cesarskim kwiatem”. Taki tytuł zawdzięcza pięknym, dużym występujących w wielu kolorach kwiatom. W Chinach hodowana jest już od 2000 lat. Tam też powstały jej pierwsze odmiany. Z rodziny piwonii ona jako jedyna jest krzewem, jej kuzynki mają formę półkrzewów. Do Europy trafiła już w wieku XVI. W naszym kraju ta forma piwonii nie cieszy się dużym ...

  Czytaj dalej »
 • Pigwowiec japoński

  Pigwowiec japoński

  Pigwowiec japoński często nazywany jest pigwą. Jest to jednak mylne określenie. Pochodzi z dalekiej Japonii. W Polsce uprawiany jest jako krzew ozdobny i jadalny, gdyż z owoców można przyrządzać przetworów.

  Czytaj dalej »
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl