Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród

 • Perukowiec podolski

  Perukowiec podolski

  Perukowiec podolski swoją nazwę zawdzięcza kwiatostanom przypominającym perukę. Krzew występuje od wschodniej Europy aż po Azję. Na terenie Polski roślina uprawiana jest jako krzew ozdobny.

  Czytaj dalej »
 • Ognik szkarłatny

  Ognik szkarłatny

  Ognik szkarłatny to zimozielony krzew, który jest ozdobą parków, ogrodów ze względu na skórzaste, błyszczące liście i owoce, które są niesmaczne i lekko trujące. Jest rośliną prostą w uprawie, polecana dla początkujących ogrodników. Ma szeroki wachlarz zastosowania.

  Czytaj dalej »
 • Jarząb szwedzki

  Jarząb szwedzki

  W Polsce jarząb szwedzki w naturalnym środowisku występuje jedynie na środkowo-zachodnim wybrzeżu i objęty jest ścisłą ochroną, wpisany jest do Polskiej czerwonej księgi roślin. W innych częściach kraju możemy go spotkać w ogrodach, parkach, wzdłuż wiejskich dróg jako niewielkie drzewo ozdobne, szczególnie jesienią.

  Czytaj dalej »
 • Filodendron

  Filodendron

  Filodendron trafił do Europy z tropików Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze rośnie jako drzewo, olbrzymi krzew i pnącze. W uprawie domowej poleca się zarówno w formie wzniesionej jak pnącza.

  Czytaj dalej »
 • Wierzba mandżurska

  Wierzba mandżurska

  Wierzba mandżurska należy do rodziny wierzbowatych, pochodzi z Korei i Chin. Jest odporniejsza na mrozy od swoich kuzynek. Bardzo dekoracyjna i efektowna ze względu na rozmiary i kręcone gałęzie.

  Czytaj dalej »
 • Ligustr pospolity

  Ligustr pospolity

  Ligustr pospolity jest popularnym krzewem żywopłotowym. Bardzo szybko rośnie, dobrze znosi cięcie, jest efektowny z liści, kwiatów i owoców.

  Czytaj dalej »
 • Berberys Thunberga

  Berberys Thunberga

  Berberys Thunberga pochodzi z Japonii. W naszej strefie klimatycznej uprawiany jest jako roślina ozdobna. Ozdobne są liście, kwiaty i owoce.

  Czytaj dalej »
 • Szeflera

  Szeflera

  Szeflera w swoim naturalnym środowisku w Australii jest wysokim drzewem sięgającym 40 metrów wysokości. W warunkach domowych jest bardzo okazałą i efektowną rośliną, która przypomina rozgałęziony krzew.

  Czytaj dalej »
 • Milin amerykański

  Milin amerykański

  Milin amerykański to duże i bardzo dekoracyjne pnącze. Jego kwiaty w kształcie trąbek osiągają długość 7 centymetrów i w zależności od odmiany są w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. To efektowne pnącze pochodzi z Ameryki Północnej.

  Czytaj dalej »
 • Cytryniec chiński

  Cytryniec chiński

  Cytryniec chiński pełni funkcję ozdobną jak też lekarską. W stanie naturalnym występuje w krajach Dalekiego Wschodu i w Rosji.

  Czytaj dalej »
 • Bluszcz pospolity

  Bluszcz pospolity

  Bluszcz pospolity to nie tylko pnącze wiecznie zielone. Roślina ta w tradycji wielu narodów pełniła rolę symbolu wierności i trwałości życia. Możemy spotkać go w lasach jak też w uprawie domowej w doniczkach.

  Czytaj dalej »
 • Klon jesionolistny

  Klon jesionolistny

  Klon jesionolistny należy do drzew ozdobnych. Do Polski trafił w XVII wieku. Jest drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie środowiska. W ogrodach przydomowych sadzone są najczęściej formy szczepione na pniu o ozdobnych kolorowych liściach.

  Czytaj dalej »
 • Hortensja pnąca

  Hortensja pnąca

  Hortensja pnąca nie jest tak popularna jak jej kuzynki hortensje ogrodowe czy bukietowe. Warto jednak posadzić ją w swoim ogrodzie ze względu na duże walory dekoracyjne, niezbyt wygórowane wymagania glebowe i może rosnąć na północnej wystawie.

  Czytaj dalej »
 • Dereń biały

  Dereń biały

  Dereń biały jest dużym, efektownym krzewem liściastym, nie jest zimozielony. Występuje we wschodniej Europie i w Azji. Latem zdobią go liście i kwiaty, zimą pędy w kolorze czerwonym. W naturalnym środowisku w Azji porasta doliny rzek, gdzie tworzy gęste zarośla.

  Czytaj dalej »
 • Tawuła japońska

  Tawuła japońska

  Tawuła japońska to bardzo dekoracyjny o kulistym pokroju krzew liściasty. Pochodzi z Japonii, a do Europy trafił prawdopodobnie w dziewiętnastym wieku.

  Czytaj dalej »
 • Kalina koralowa

  Kalina koralowa

  Kalina koralowa występuje prawie w całej Europie i Azji, również w Ameryce Północnej. W Polsce możemy ją spotkać na terenie całego kraju za wyjątkiem Tatr. Uprawiana jest ze względów estetycznych i leczniczych.

  Czytaj dalej »
 • Guzmania

  Guzmania

  Guzmania należy do rodziny bromeliowatych. Występuj w Ameryce Środkowej i Południowej, wiele gatunków pochodzi także z Indii. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska hiszpańskiego botanika i kolekcjonera Anastasia Guzmana.

  Czytaj dalej »
 • Surfinia

  Surfinia

  Surfinia do Polski trafiła pod koniec XX wieku, w latach 90-tych. Wyhodowali ją japoński naukowcy poprzez inżynierię genetyczną ze starszej odmiany jaką jest petunia.

  Czytaj dalej »
 • Robinia akacjowa

  Robinia akacjowa

  Robinia akacjowa do Europy trafiła z Ameryki Północnej, nazwa drzewa pochodzi od francuskiego ogrodnika Jeana Robina. Jest drzewem bardzo dekoracyjnym i miododajnym, chętnie sadzona w parkach, na skwerach i ogrodach przydomowych.

  Czytaj dalej »
 • Lipa drobnolistna

  Lipa drobnolistna

  Lipa drobnolistna jest drzewem długowiecznym, osiągającym wysokość 25-40 metrów. Chętnie sadzona w parkach i w pobliżu domów ze względu na walory dekoracyjne, pachnące kwiaty i miododajność.

  Czytaj dalej »
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl