Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród

 • Hortensja ogrodowa

  Hortensja ogrodowa

  Hortensja ogrodowa to niezwykle pięknie kwitnący krzew. Kwiaty są ozdobą już maja aż do przymrozków. Roślina pochodzi z Dalekiego Wschodu (Japonia, Korea, Chiny).

  Czytaj dalej »
 • Morwa biała

  Morwa biała

  Morwa biała w medycynie chińskiej znana jest od tysięcy lat, używano ją do leczenia cukrzycy, gorączki, astmy, epilepsji czy kaszlu. Liście morwy białej stanowią jedyne pożywienie dla jedwabnika morwowego – nocnego motyla, z którego kokonów otrzymywany jest jedwab. Jeśli chodzi o jedwab, to bardzo ciekawa jest historia, czy też legenda jego początków. Ale o tym napiszę w dalsz...

  Czytaj dalej »
 • Klon palmowy

  Klon palmowy

  Ojczyzną pochodzenia klonu palmowego jest Japonia i Korea. Istnieje wiele odmian tego bardzo dekoracyjnego drzewa. Może być sadzony jako wysokie drzewko, jako miniaturka, jak tez można formować z niego bonsai. Trafił on również i do naszych ogrodów, co z pewnością cieszy wielu działkowców.

  Czytaj dalej »
 • Hortensja bukietowa

  Hortensja bukietowa

  Hortensja bukietowa, to niewątpliwie jeden z piękniejszych, o ile nie najładniejszy krzew kwitnący, będący ozdobą parków i przy domowych ogrodów. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki i Azji.

  Czytaj dalej »
 • Dereń jadalny

  Dereń jadalny

  W naturalnym środowisku derenia jadalnego możemy spotkać na obrzeżach lasów, w zaroślach. Sadzony jest też w ogrodach jako krzew ozdobny. Kwitnie jeszcze przed rozwojem liści od marca do kwietnia. Kwiaty miododajne. Ozdobny jest zarówno wiosną jak też jesienią, kiedy to pojawiają się owoce., które są jadalne. Ozdobą może być pojedynczy krzew, jak też jako żywopłot.

  Czytaj dalej »
 • Brzoza brodawkowata

  Brzoza brodawkowata

  Brzoza brodawkowata występuje w całej Europie. Jest bardzo dekoracyjnym i ciekawym drzewem. Wykorzystuje się go wyrobów mebli, ziołolecznictwie, produkcji alkoholu, do nasadzeń w parkach i ogrodach, poboczach dróg.

  Czytaj dalej »
 • Jarmuż

  Jarmuż

  Jarmuż należy do rodziny roślin kapustnych. Jest odporny na mróz, może rosnąć nawet pod śniegiem. Jego obecność w kuchni ciągle jest zbyt mało powszechna. A szkoda, bo jest rośliną bardzo ozdobną i bogatą w witaminy i minerały.

  Czytaj dalej »
 • Czosnek niedźwiedzi

  Czosnek niedźwiedzi

  Czosnek niedźwiedzi, nazywany również dzikim, to roślina służąca jako przyprawa, jak też ziele. Możemy spotkać ją na obrzeżach lasów, na polanach, w pobliżu rzek. Lubi miejsca niezbyt słoneczne i wilgotne. Obecnie jest on objęty ochroną. Nie wolno zrywać go w naturalnym środowisku. Można jedynie zakładać uprawę tej rośliny.

  Czytaj dalej »
 • Ostropest plamisty

  Ostropest plamisty

  Ostropest plamisty jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Możemy z niego przyrządzać odwary, nalewki, jest też składnikiem znanych tabletek Sylimarol, stosowanych przy niestrawności, zatruciach wątroby, kamicy żółciowej, w trakcie leczenia nowotworów np. raka płuc i wielu innych schorzeniach i zatruciach.

  Czytaj dalej »
 • Amarylis

  Amarylis

  Amarylis to piękny duży kwiat, podobny do lilii. Bardzo często mylony jest z popularnym hipeastrum. Jednak kraje ich pochodzenia są różne - amarylis pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, a hiperastrum pochodzi z Afryki Południowej. Są bardzo podobne do siebie, obydwa uprawia się z dużej cebuli, jednak amarylis jest nieco trudniejszy w uprawie domowej.

  Czytaj dalej »
 • Styczniowe prace ogrodnika

  Styczniowe prace ogrodnika

  Kiedy ogród śpi, ogrodnik zawsze znajdzie dla siebie ciekawe i pożyteczne zajęcie, zarówno na powietrzu, jak i w domu.

  Czytaj dalej »
 • Jesienny wysiew i pędzenie warzyw

  Jesienny wysiew i pędzenie warzyw

  W październiku i listopadzie możemy wysiewać różne warzywa na wczesny zbiór. Wczesną wiosną, kiedy jest największe zapotrzebowanie na witaminy będą w sam raz. Możemy też cieszyć się świeżą natką czy szczypiorkiem w zimie poprzez pędzenie.

  Czytaj dalej »
 • Drzewka z pestki

  Drzewka z pestki

  W sposób amatorski można wyhodować z pestki morele, brzoskwinie, orzecha włoskiego, mandarynki, cytryny, kawę. Z pozyskaniem materiału siewnego nie ma raczej kłopotów - wystarczy zjeść owoc i posadzić pestkę do ziemi.

  Czytaj dalej »
 • Pięciornik krzewiasty- odmiany i uprawa

  Pięciornik krzewiasty- odmiany i uprawa

  Świat pięciorników jest ogromny, znanych jest około 500 gatunków. Natura nie wyposażyła pięciorników w okazałe kwiaty, jednak braki te nadrabiają swoją wytrzymałością i długim okresem kwitnienia.

  Czytaj dalej »
 • Sadzonki własnej produkcji

  Sadzonki własnej produkcji

  Posadzenie żywopłotu, zwłaszcza na dużej działce jest sporym wydatkiem. Ale jeśli mamy kilka okazów bukszpanu czy cisa możemy rozmnożyć rośliny na cały ogród. Wyjdzie taniej, choć nieco dłużej, rośliny do posadzenia będą gotowe dopiero za 3-4 lata.

  Czytaj dalej »
 • Ketmia róża chińska

  Ketmia róża chińska

  Rozwinięty kwiat róży chińskiej jest prawdziwą pięknością. Kwiaty są imponujących rozmiarów, osiągają 10-13 cm średnicy. Mamy odmiany o kwiatach pełnych i pojedynczych. Ketmia może rosnąć w mieszkaniu jak też latem na zewnątrz.

  Czytaj dalej »
 • Oczko wodne - czyszczenie

  Oczko wodne - czyszczenie

  Jeśli nasze oczko wodne pozarastały rośliny, lustro wody jest coraz niżej i stopniowo traci urok to znak, że należy zrobić porządki. Po lecie rozrośnięte rośliny dobrze jest przyciąć, dno oczka odmulić, a brzegi uszczelnić.

  Czytaj dalej »
 • Wiąz do ogrodu

  Wiąz do ogrodu

  Wiązy, które spotykamy w naszych lasach, są potężnymi drzewami, dorastają do 30-40 metrów. Drewno wiązów jest twarde, cenione w meblarstwie i przy budowach łodzi.

  Czytaj dalej »
 • Cebulkowa rabata

  Cebulkowa rabata

  Późne lato, a wczesna jesień to czas sadzenia kwiatów cebulowych, które kwitną na wiosnę. Przed sadzeniem warto zaplanować kolorystykę rabaty, gatunki i wysokość roślin.

  Czytaj dalej »
 • Rodzaje gleby

  Rodzaje gleby

  Znając typ i właściwości gleby w ogrodzie, łatwiej dostosować gatunki roślin do ich wymagań.

  Czytaj dalej »
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl