Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ogród: Ogrody

 • Ognik szkarłatny

  Ognik szkarłatny

  Ognik szkarłatny to zimozielony krzew, który jest ozdobą parków, ogrodów ze względu na skórzaste, błyszczące liście i owoce, które są niesmaczne i lekko trujące. Jest rośliną prostą w uprawie, polecana dla początkujących ogrodników. Ma szeroki wachlarz zastosowania.

  Czytaj dalej »
 • Jarząb szwedzki

  Jarząb szwedzki

  W Polsce jarząb szwedzki w naturalnym środowisku występuje jedynie na środkowo-zachodnim wybrzeżu i objęty jest ścisłą ochroną, wpisany jest do Polskiej czerwonej księgi roślin. W innych częściach kraju możemy go spotkać w ogrodach, parkach, wzdłuż wiejskich dróg jako niewielkie drzewo ozdobne, szczególnie jesienią.

  Czytaj dalej »
 • Wierzba mandżurska

  Wierzba mandżurska

  Wierzba mandżurska należy do rodziny wierzbowatych, pochodzi z Korei i Chin. Jest odporniejsza na mrozy od swoich kuzynek. Bardzo dekoracyjna i efektowna ze względu na rozmiary i kręcone gałęzie.

  Czytaj dalej »
 • Ligustr pospolity

  Ligustr pospolity

  Ligustr pospolity jest popularnym krzewem żywopłotowym. Bardzo szybko rośnie, dobrze znosi cięcie, jest efektowny z liści, kwiatów i owoców.

  Czytaj dalej »
 • Berberys Thunberga

  Berberys Thunberga

  Berberys Thunberga pochodzi z Japonii. W naszej strefie klimatycznej uprawiany jest jako roślina ozdobna. Ozdobne są liście, kwiaty i owoce.

  Czytaj dalej »
 • Cytryniec chiński

  Cytryniec chiński

  Cytryniec chiński pełni funkcję ozdobną jak też lekarską. W stanie naturalnym występuje w krajach Dalekiego Wschodu i w Rosji.

  Czytaj dalej »
 • Bluszcz pospolity

  Bluszcz pospolity

  Bluszcz pospolity to nie tylko pnącze wiecznie zielone. Roślina ta w tradycji wielu narodów pełniła rolę symbolu wierności i trwałości życia. Możemy spotkać go w lasach jak też w uprawie domowej w doniczkach.

  Czytaj dalej »
 • Klon jesionolistny

  Klon jesionolistny

  Klon jesionolistny należy do drzew ozdobnych. Do Polski trafił w XVII wieku. Jest drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie środowiska. W ogrodach przydomowych sadzone są najczęściej formy szczepione na pniu o ozdobnych kolorowych liściach.

  Czytaj dalej »
 • Dereń biały

  Dereń biały

  Dereń biały jest dużym, efektownym krzewem liściastym, nie jest zimozielony. Występuje we wschodniej Europie i w Azji. Latem zdobią go liście i kwiaty, zimą pędy w kolorze czerwonym. W naturalnym środowisku w Azji porasta doliny rzek, gdzie tworzy gęste zarośla.

  Czytaj dalej »
 • Kalina koralowa

  Kalina koralowa

  Kalina koralowa występuje prawie w całej Europie i Azji, również w Ameryce Północnej. W Polsce możemy ją spotkać na terenie całego kraju za wyjątkiem Tatr. Uprawiana jest ze względów estetycznych i leczniczych.

  Czytaj dalej »
 • Robinia akacjowa

  Robinia akacjowa

  Robinia akacjowa do Europy trafiła z Ameryki Północnej, nazwa drzewa pochodzi od francuskiego ogrodnika Jeana Robina. Jest drzewem bardzo dekoracyjnym i miododajnym, chętnie sadzona w parkach, na skwerach i ogrodach przydomowych.

  Czytaj dalej »
 • Klon palmowy

  Klon palmowy

  Ojczyzną pochodzenia klonu palmowego jest Japonia i Korea. Istnieje wiele odmian tego bardzo dekoracyjnego drzewa. Może być sadzony jako wysokie drzewko, jako miniaturka, jak tez można formować z niego bonsai. Trafił on również i do naszych ogrodów, co z pewnością cieszy wielu działkowców.

  Czytaj dalej »
 • Jarmuż

  Jarmuż

  Jarmuż należy do rodziny roślin kapustnych. Jest odporny na mróz, może rosnąć nawet pod śniegiem. Jego obecność w kuchni ciągle jest zbyt mało powszechna. A szkoda, bo jest rośliną bardzo ozdobną i bogatą w witaminy i minerały.

  Czytaj dalej »
 • Oczko wodne - czyszczenie

  Oczko wodne - czyszczenie

  Jeśli nasze oczko wodne pozarastały rośliny, lustro wody jest coraz niżej i stopniowo traci urok to znak, że należy zrobić porządki. Po lecie rozrośnięte rośliny dobrze jest przyciąć, dno oczka odmulić, a brzegi uszczelnić.

  Czytaj dalej »
 • Rabata z kolorowych liści

  Rabata z kolorowych liści

  Ozdobą rabaty nie muszą być tylko kwiaty , mogą to być ciekawe z formy i kolorowych liści rośliny sezonowe np. kapusta ozdobna, buraki liściowe, koleus.

  Czytaj dalej »
 • Wierzba - choroby

  Wierzba - choroby

  Miniaturowe wierzby cenione są ze względu na urodę, oryginalność i zajmują niewiele miejsca w ogrodzie. Jednak jak większość roślin narażone są na atak różnych chorób.

  Czytaj dalej »
 • Rośliny jak poduszki

  Rośliny jak poduszki

  W suchych, słonecznych miejscach ogrodu, ale również w wilgotnych i cienistych mogą rosnąć byliny, które wyglądają jak poduszki. Są też gatunki, które z powodzeniem zastąpią nam trawnik.

  Czytaj dalej »
 • Wiśnie ozdobne

  Wiśnie ozdobne

  Drzewka te to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych kwitnących akcentów w wiosennym ogrodzie. Do wyboru mamy krzewy lub drzewka, zależnie od wielkości naszej działki.

  Czytaj dalej »
 • Prace w sadzie na przedwiośniu

  Prace w sadzie na przedwiośniu

  W ostatnim czasie coraz trudniej jest określić pory roku, zima bardzo szybko przechodzi w lato, z kolei lato w zimę. Przedwiośnie to pora roku, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 5 stopni i śnieg szybko się topi. Przy takiej pogodzie drzewa i krzewy przechodzą ze stanu spoczynku w nowy sezon, jednak tak niska temperatura u większości gatunków trzyma jeszcze pąki w stanie ...

  Czytaj dalej »
 • Oczar - potrafi oczarować

  Oczar - potrafi oczarować

  Oczary pochodzą z Ameryki Północnej i Azji, wyglądem przypominają naszą rodzimą leszczynę. Ich niewątpliwym walorem są liście, przebarwiające się w niezwykłą kolorystykę oraz kwiaty, które podziwiać możemy niekiedy już podczas odwilży w styczniu czy w lutym.

  Czytaj dalej »
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl