Witaj na MagazynDomowy.pl!

Oryginalne pnącza

W tym rozdziale opisuję pnącza nowe i te już nieco zapomniane, warte przypomnienia. U jednych ozdobą są ciekawe liście u innych egzotycznie wyglądające kwiaty.

Miesięcznik kanadyjski

Pnącze pochodzi z Ameryki Północnej. Pędy owijają się wokół podpór i mogą dorastać do około 5 metrów. Roślina jest dwupienne, o mało okazałych kwiatach zebranych w luźne grona. Kwitnie w maju i czerwcu. Wymaga gleby niezbyt suchej lub podmokłej. Roślina w pełni wytrzymała na mrozy. Ozdobą są liście o 3-7 wyraźnych klapach.

Akebia pięciolistna

Roślina dorasta do 6 metrów wysokości. Ozdobą są liście kwiaty. Liście są skórzaste, palczasto złożone z 5 listków, ciemnozielone, w łagodne zimy długo utrzymują się na roślinie. Kwiatostany wyrastają z kątów liści w maju i składają się z większych, purpurowofioletowych kwiatów żeńskich i kilku mniejszych, różowych kwiatów męskich. Kwiaty są pachnące i przyciągają pszczoły. Młode okazy są wrażliwe na mróz, wymagają okrycia. Może być sadzona w miejscach słonecznych jak i w półcieniu. Najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, glinasto-piaszczystej, zdrenowanej, umiarkowanie wilgotnej.

Obwojnik grecki

Pnącze bardzo wysokie, może dorastać do 10-15 metrów. Dekoracyjne są ciemnozielone liście, które utrzymuję się do pierwszych przymrozków. Kwiaty są niewielkie, purpurowobrązowe, kwitną od czerwca do sierpnia. Roślina nie ma szczególnych wymagań glebowych, preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Na zimę powinna być osłonięta.

Wiciokrzew Girarda

Pnącze zimozielone, bujnie rosnące osiągające wysokość 4 metrów. Liście ma nieduże, owłosione, tworzą zwartą zasłonę. Kwiaty drobne, rurkowate, żółte, zdobią roślinę od końca czerwca do października. W bardzo mroźne zimy może nieco podmarzać.

Wiciokrze Henry'ego

Zimozielone pnącze, dorastające do 3 metrów. Gówna ozdobą są liście, wydłużone, duże na około 10 cm, ciemnozielone błyszczące na górze, a jaśniejsze od spodu. Kwiaty ma ciemnopurpurowe, kwitnie na przełomie czerwca i lipca, owoce czarnofioletowe.

Wiciokrzew japoński

Silnie rosnące pnącze, osiąga 5-6 metrów. Liście zimozielone lub półzimozielone, podłużne, owalne. Kwiaty rurkowate 2,5-5 cm długości, początkowo białe, a następnie żółte, pachnące. Roślina mało wymagająca, ale trochę wrażliwa na mrozy, dlatego lepiej sadzić ja w miejscach osłoniętych.

Winnik tojadowy

Pnącze czepiające się podpór wąsami, rośnie do 3-4 metrów wysokości. Liście są ażurowe, głęboko, do głównego nerwu klapowate. Doskonale nadaje się do obsadzania altan i trejaży. Wymaga gleb żyznych, dostatecznie wilgotnych i słonecznych, ciepłych stanowisk.

Winorośl pachnąca

Pnącze silnie rosnące, wspina się za pomocą wąsów do 20 metrów. Liście ma jasnozielone, 3-klapowe. Kwiaty zakwitają w maju, są zielonkawe i niepozorne z wyglądu, ale bardzo silnie pachnące i miododajne. Ma małe wymagania glebowe, jest odporna na suszę i mrozy. Szczególnie polecana do szybkiego zasłaniania, nieciekawych elementów.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl