Witaj na MagazynDomowy.pl!

Orzech włoski - choroby i szkodniki

Deszczowa wiosna sprzyja chorobie grzybowej - antraknozie orzecha włoskiego. Ponadto drzewo może być również atakowane przez mszyce. By skutecznie walczyć z zagrożeniami, należy poznać źródło i przyczyny problemów.

Objawy anktraknozy

Pierwsze objawy występują na młodych liściach początkiem czerwca. Następnie choroba atakuje także owoce i młode zdrewniałe pędy. Na liściach pojawiają się żółtawe plamy, które z czasem brunatnieją i powiększają się, zlewając w duże brunatne skupienia. Liście zasychają i opadają. W sierpniu na chorym drzewie jeszcze tylko na szczytach pędów znajdują się młode nie porażone liście. Na owocach również występują brunatno-czarne plamy różnej wielkości o nieregularnych kształtach. Silnie porażone owoce nie rozwijają się i opadają.

Zwalczanie

Zwalczanie choroby rozpoczynamy na początku maja, kiedy tylko pojawią się pierwsze wykształcone liście. Do pierwszego oprysku stosujemy Miedzian 50 WP, gdyż zwalcza on jednocześnie inną chorobę orzecha włoskiego - bakteryjna plamistość. Następne zabiegi w odstępach 10-14 dni wykonujemy preparatem Dithane M 45. Zabieg wykonujemy 2-3 krotnie.

Objawy bakteryjnej zgorzeli

Ponieważ grzyb zimuje na opadłych liściach, należy je wygrabiać spod drzew i palić lub zakopać. Przy bakteryjnej zporzeli plamy są czarne, drobne i bardzo liczne. Chorobę zwalcza się wyłącznie preparatami miedziowymi. W czasie silnej infekcji zaleca się wycinanie porażonych pędów.

Szkodniki

Na orzechu występują dwa gatunki mszyc. Zdobniczka orzechowa większa zasiedla górną powierzchnię liścia, najchętniej wzdłuż głównego nerwu. Mszyce są żółtozielone, wielkości 3mm. Zdobniczka orzechowa mniejsza jest o połowę mniejsza i zajmuje tylko dolną stronę liścia. Jeśli występują w dużej kolonii zwalczamy je chemiczne np. Decisem 2,5 EC lub Pirimorem25 WG.

Innym szkodnikiem orzecha włoskiego jest pilśniowiec orzechowy. Są to szkodniki bardzo małe, niewidoczne gołym okiem. Ich obecność na drzewie poznajemy po wybrzuszeniach na górnej stronie liści. Na dolnej stronie liścia w miejscach żerowania tworzy się zbita pilśń ze srebrzystych włosków. W miesiącach letnich włoski brązowieją i tkanki liścia zamierają. Przy masowym występowaniu stosujemy oprysk preparatem Mitac 200 EC lub Peropal 25 WP.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  wladka11@gmail.com (Gość), 3 lipca 2013, 22:44

  Proszę , mi poradzić czy duży trzydziestoletni orzech włoski , którego nie sposób opryskać miedzianem można inaczej uleczyć . Co zrobić w przyszłym roku żeby tego uniknąć ?. Nie stać mnie na wynajęcie śmigłowca żeby opryskać tak duże drzewo. Jeżeli ktoś może mi poradzić bardzo proszę , bo opadające liście w czerwcu nie najlepiej wyglądają.

 • Zgłoś nadużycie
  Andree (Gość), 19 marca 2014, 13:05

  Użyj tzw. Kerchera (myjki ciśnieniowej) , musi mieć funkcję podawania dodatkowego płynu (szampon , wosk) .
  Widziałem ostatnio taki dość wydajny w PSD za 350 PLN.
  Podłączasz miedzian jak szampon i opryskujesz.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl