Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Możemy z niego przyrządzać odwary, nalewki, jest też składnikiem znanych tabletek Sylimarol, stosowanych przy niestrawności, zatruciach wątroby, kamicy żółciowej, w trakcie leczenia nowotworów np. raka płuc i wielu innych schorzeniach i zatruciach.

Charakterystyka

Ostropest plamisty jest rośliną europejską. Jest uprawiany na plantacjach, ale możemy spotkać go również jako dziko rosnące ziele. Wyglądem przypomina popularny oset. Materiałem zielarskim są koszyczki kwiatów.

Właściwości

Ziele znane jest od tysięcy lat, jednak dopiero wiek XX przyniósł mi prawdziwą popularność. A wszystko to za sprawą zawartej w nim sylimaryny, która ma wszechstronne zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń.

Do najbardziej znanych i najpowszechniejszych należy stosowanie sylimaryny w leczeniu i ochronie wątroby przed zatruciami np. alkoholem, metalami ciężkimi, antybiotykami, dymem papierosowym, spalinami. Sylimaryna ma działanie ochronne i regenerujące. Naukowcy wciąż badają to cudowne ziele i jakiś czas odkrywają jego nowe właściwości. Niedawno pojawiły się doniesienia o zastosowaniu ostropestu w leczeniu nowotworów płuc. Okazało się, ze sylimaryna ma działanie blokujące rozwój komórek rakowych, zatrzymując dostęp powietrza i substancji odżywczych do dalszego ich rozwoju. Na razie badania te prowadzone były na myszach i nie przewiduje się, przynajmniej na razie badań na ludziach.

Ostropest plamisty wzbudza duże zainteresowanie w leczeniu nadużycia alkoholu, popularnego "kaca". Otóż ma on właściwości detoksykacyjne jak też wspomaga wątrobę w oczyszczaniu się i zwalczaniu toksyn.

Sylimaryna wykazuje także działanie przeciwzapalne żółtciotwórcze. Stosowany jest w leczeniu kamicy i kolki żółciowej. Ma działanie rozkurczające, wzmaga wydzielanie żółci, przez co oczyszcza drogi żółciowe.

Ostropest plamisty obniża poziom cholesterolu, hamuje rozwój płytek miażdżycowych, zwiększa odporność organizmu.

Dawkowanie

Ostropest plamisty można zażywać profilaktycznie, leczniczo jak też po zmieleniu nasion jako przyprawę. Jeśli profilaktycznie to jedną łyżeczkę dziennie, leczniczo jedną łyżeczkę rano i jedną wieczorem, popijając szklanką wody. Nasiona możemy gryźć też tak jak nasiona słonecznika. Lecznicze działanie ostropestu zauważalne jest po dwóch tygodniach kuracji, ale wyraźną poprawę odczuwamy po około trzech miesiącach

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Zioła

Ostatnio na MagazynDomowy.pl