Witaj na MagazynDomowy.pl!

Oświetlenie w domu

Oświetlenie to bardzo ważny element wystroju wnętrza, pełni rolę użytkową, jak też dekoracyjną. Lampy mają dostarczać odpowiednią ilość światła, podkreślać klimat mieszkania, ułatwiać pracę i odpoczynek. Można powiedzieć, że jakie wnętrze - takie oświetlenie.

Przy wyborze lampy i rodzaju oświetlenia należy wziąć pod uwagę:

 • do jakiego pomieszczenia jest przeznaczona - wielkość lampy powinna być dostosowana do ilości światła we wnętrzu

 • jaką funkcję będzie pełnić - na biurko, czy też w łazience obok luster

 • jaki mamy styl dekoracji mieszkania - powinna podkreślać styl wnętrza lub być neutralna

Przy zakupie lamp równie ważna jest barwa oświetlenia i ona też powinna być dostosowana do danego pomieszczenia. W miejscu wypoczynku, światło powinno być delikatne i ciepłe. W miejscach pracy, żarówki o chłodnej tonacji, niebiesko-zielonej. Wybierając żarówki energooszczędne uzyskamy oświetlenie zbliżone do naturalnego, o barwie białej i ciepło-białej. Z kolei tradycyjne żarówki dadzą nam światło zbliżone do żółtego, a halogeny będą bardziej białe i skrzące.

Kuchnia

Tutaj potrzebne będzie dwojakie oświetlenie. Koniecznie musimy zamontować lampki, które oświetlą nam blaty robocze. Powinny być tak dobrane, aby dostarczały odpowiedniej ilości światła, ale nie mogą być za mocne, bo będą raziły oczy. Lampa na stołem powinna dawać światło rozproszone, jasne, zbliżone do naturalnego.

Sypialnia

Sypialnia jest naszym azylem, miejscem szczególnym. Jest to chyba jedynie pomieszczenie, gdzie możemy zrezygnować z oświetlenia górnego na rzecz kinkietów, lamp stojących i nocnych.

Łazienka

To pomieszczenie wymaga oświetlenia górnego i obok luster. Jeżeli w łazience mamy jakieś wnęki, również możemy je podświetlić. Wówczas podczas kąpieli np. w solach odprężających, możemy zrezygnować z oświetlenia górnego, a zapalić tylko we wnękach - stworzymy miły i przyjemny nastrój.

Pokój dzienny

To pomieszczenie pełni wiele funkcji - tutaj przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, czytamy, wypoczywamy. Dobór oświetlenia powinien umożliwiać nam wykonywanie wszystkich tych czynności. W salonie bardzo ważne są lampy górne. Powinny tak oświetlać wnętrze, by nie powstawały zbyt duże kontrasty pomiędzy strefą oświetloną, a zacienioną. Będzie to zbyt duży kontrast dla oczu. Światło z nich powinno być zbliżone do naturalnego, które nie męczy wzroku.

Podczas wypoczynku, czy oglądania telewizji odpowiednia będzie lampa stojąca. Możemy też zamontować lampkę za telewizorem, gdyż zbyt duży kontrast pomiędzy migocącym ekranem, a ciemnym pokojem szkodzi oczom.

Pokój dziecka

Pomieszczenie to jest również wielofunkcyjne - tutaj dziecko się bawi, uczy, śpi. Lampa górna (najlepiej wielopunktowa) ułatwi zabawę. Przy łóżku postawny lampkę ze ściemniaczem, pozwoli ona na czytanie, a po przygaszeniu pozwoli dziecku spokojnie zasnąć.

Dziecku w wieku szkolnym musimy zapewnić jasne miejsce do nauki. Dziecku praworęcznemu ustawiamy lampkę po lewej stronie, leworęcznemu, po prawej. Prawidłowa odległość lampki to 35-50 cm. Blat biurka powinien być matowy, tak by nie odbijał światła. Podczas nauki przy biurku powinna być również zapalona lampa górna, by nie powstawał kontrast między biurkiem a ciemnym wnętrzem.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Astro, 17 maja 2011, 10:34

  Bardzo przydatny artykuł, zastosuję się do rad :)

 • Zgłoś nadużycie frosty31 awatar
  frosty31, 28 lipca 2017, 11:15

  Oświetlenie zależy od pomieszczenia oraz metrażu. Ale wskazówki na pewno pomogą ;)
  Pozdrawiam!

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Pola, 27 lutego 2020, 19:37

  Uważam, że oświetlenie odgrywa kluczową rolę, dlatego myślę, że każdy w swoim mieszkaniu powinien posiadać stylową lampę. Moja znajoma niedawno zakupiła sobie świetną lampę w tym sklepie https://zfabryki.pl/. Myślę, że spodobają Ci się mogą lampy dostępne w tym sklepie. Mi podobają się takie rozłożyste stojące lampy, ale one niestety wymagają dość dużej i otwartej przestrzeni, której ja nie posiadam.

 • Zgłoś nadużycie
  Monika (Gość), 16 czerwca 2020, 13:31

  Właśnie zmieniam oświetlenie w swoim salonie i zdecydowałam się na https://swiatloistyl.pl/pl/p/Kinkiet-Kanlux-Jasmin-23758-lampa-scienna-1x60W-E27.... Oświetlenie pomieszczenia to jedna z najważniejszych kwestii podczas zmiany aranżacji wnętrza. Musimy się dobrze zastanowić i wybrać odpowiednie. Bardzo lubię robić remonty i wprowadzać zmiany, odświeżać i dodawać nowe rzeczy. Inny rodzaj musi oświetlenia musi być w salonie, sypialni a jeszcze inny, bo jaśniejszy w łazience. Ale zmiany są na plus zawsze :)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Wnętrza

Ostatnio na MagazynDomowy.pl