Witaj na MagazynDomowy.pl!

Paciorecznik ogrodowy - kanna

Paciorecznik zwany również kanną dzięki dużym liściom i bardzo oryginalnym kwiatom na rabatach prezentuje się wyjątkowo pięknie i egzotycznie. Do Europy trafił w XVI wieku z Ameryki Południowej za sprawą Krzysztofa Kolumba.

Odmiany

Do wyboru mamy mamy pacioreczniki wysokie i niskie. Najwięcej jest odmian wysokich, osiągających nawet 150 cm - "Picator", "prince Carmant", Liberte", "Talisman". Jednak coraz większą popularnością cieszą się odmiany niższe o nietypowych barwach kwiatów. Ponadto odmiany niskie świetnie nadają się do mniejszych ogrodów, bądź też do sadzenia w donicach. Bardzo ciekawą niską odmianą jest "Ambrosia" o pomarańczowych kwiatach i zielonych liściach z żółtymi paskami.J est też bardzo oryginalna odmiana "Cleopatra" o żółtych kwiatach z czerwonymi plamkami, a nierzadko o kwiatach dwubarwnych. Polecam również bardzo efektowna odmianę "Wyoming" o pomarańczowych kwiatach i brązowo-bordowych liściach.

Wymagania glebowe

Pacioreczniki lubią miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. W miejscach cienistych słabiej kwitną. Wymagają gleb żyznych, głęboko uprawionych i dostatecznie wilgotnych. Kwiaty te nie zimują w gruncie, należy je corocznie wykopywać. W gruncie powinny rosnąć przynajmniej pół roku, żeby wytworzyły dorodne kłącza. W naszym klimacie nie zawsze można spełnić ten warunek, więc kanny podpędza się wysadzając je już w marcu do doniczek w pomieszczeniu. Na rabatę przesadzamy po ustąpieniu zagrożenia majowymi przymrozkami w odstępach co 40-60 cm zależnie od odmiany. W upalne i suche lato wymagają podlewania, a od czerwca do początku września zasilania co 7-10 dni. Kwiaty posadzone do pojemników, czy donic wymagają systematycznego i obfitego podlewania oraz nawożenia.

Rozmnażanie

Kanny rozmnaża się przez podział kłączy na wiosnę. Kłącze dzielimy tak, aby w każda część miała przynajmniej dwa widoczne pąki odnawiające. Miejsce rozdzielenia zasypujemy drobnym węglem drzewnym. Sadzimy końcem marca do dużych donic i uprawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 12-16 stopni. Dopóki nie pojawią się liście, dostęp światła nie jest konieczny. Po ukazaniu się liści, rośliny przenosimy do pomieszczenia z dużą ilością światła i temperaturą w dzień 18-20 stopni, a nocą 12-15 stopni. Należy trzymać się zasady, że im mniej światła, tym niższa temperatura i odwrotnie.

Przechowywanie kłączy

Po przejściu pierwszych jesiennych przymrozków przycinamy pędy 15 cm nad ziemią i wykopujemy przy pomocy amerykańskich wideł. Otrzepujemy ostrożnie z ziemi i przenosimy do pomieszczenia o temperaturze 12 stopni na okres tygodnia, dwóch. Po tym czasie jeszcze raz otrząsamy z nadmiaru ziemi i przenosimy kłącza do ciemnego pomieszczenia o temperaturze 5-8 stopni. łącza najlepiej przechowywać w kartonach lub plastikowych pudłach i przykrytych lekko wilgotnym piaskiem, torfem lub ściółką z kory. Zabezpiecza to przed zbytnim wysuszaniem kłączy.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (2)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl