Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pelargonia - Pellargonium

Pelargonie pochodzą głównie z Afryki Południowej. Rodzaj ten obejmuje około 230 gatunków, głównie zimozielonych bylin, sukulentów, półkrzewów i krzewów.

Pelargonie wielkokwiatowe

Pelargonie wielkokwiatowe, czyli angielskie (Pelargonium grandiflorum). Jest to chyba najładniejsza grupa mieszańców, kwiaty przypominają kwiaty azalii - osiągają średnicę 6-8 cm i zebrane są po kilka w kwiatostanach. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do lipca. Są one bardziej wrażliwe iż inne na warunki atmosferyczne. W lecie wymagają dużo światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Również źle tolerują deszcz, lepiej wybierać stanowisko zadaszone. W zimie powinny stać w miejscu o temperaturze nie wyższej niż 10-15 stopni. Najlepsza jest żyzna ziemia kompostowa lub inspektowa. W doniczce konieczny jest drenaż. Od marca do sierpnia podlewać obficie, nadmiar wody nie powinien pozostawać na podstawce.

Pelargonie rabatowe

Pelargonie rabatowe. Pochodzą od pelargonii pasiastej (Pelargium zonale) i po niej odziedziczyły ciemnozielona pręgę biegnącą dookoła przez okrągławy, omszony liść. Bywają też odmiany o pręgach białych lub żółtych. Kwiaty pelargonii rabatowych zebrane są w obfite kwiatostany, które mienią się żywymi barwami. Pelargonie te używane są do obsadzeń skrzynek balkonowych i na tarasach. Chętnie uprawiane są na oknach. Lubią dużo słońca, znoszą suche powietrze i nie wymagają obfitego podlewania. Zraszania nie należy stosować. Zimą trzymamy je w chłodnym pomieszczeniu, 6-8 stopni, przy oknie i podlewamy tylko 2-3 razy na miesiąc. W marcu przycinamy i zaczynamy umiarkowane podlewanie. Z przyciętych pędów możemy sporządzić sadzonki.

Pelargonie bluszczolistne

Pelargonie bluszczolistne. Mieszańce Pelargonium peltatum pokrojem wyraźnie różnią się od poprzednich grup. Można je stosować jako rośliny zwisające do skrzynek, wiszących donic, koszyków lub też w ceramicznych wazach na tarasach. Grube, sztywne i lśniące liście podobne są do liści bluszczu. Kwiaty mniejsze od pelargonii rabatowej, o węższych płatkach i o lżejszym rysunku. Ziemia do uprawy powinna być żyźniejsza niż w pelargoniach rabatowych, nie wymagają cięcia, należy jednak usuwać pędy uszkodzone i zwiędłe kwiaty.

Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca (Pelargonium odoratissimum). Nazywana również geranium. Kiedyś bardzo powszechna w naszych mieszkaniach. Przyczyniła się do tego opinia radiestetów, którzy twierdzą, że rośliny te zapobiegają infekcjom. Wyrasta wysoko, czasem do 1 metra. Kwiaty są niepozorne, wartością zdobniczą są liście i wydzielająca się z nich woń. Kawałek świeżego liścia roztarty i wrzucony do zaparzonej herbaty nadaje jej cytrynowy aromat. Można uprawiać je prze cały rok, najlepiej na oknie, gdzie temperatura jest z reguły niższa.

Rozmnażanie

Wszystkie wymienione pelargonie żyją dość krótko. Ładnie wyglądają tylko przez 2-3 lata. Pelargonie rabatowe rozmnażamy przez sadzonkowanie. Sadzonki sporządzamy w lutym - marcu, po raz drugi w sierpniu z bocznych pędów, tnąc tak, aby miały długość 6-10 cm. Zostawiamy na nich po 2-3 liście, pozostałe obcinamy. Po ścięciu zostawiamy na kilka godzin na powietrzu. Następnie sadzimy do skrzynek z piaszczystą ziemią lub piaskiem i ustawiamy w miejscu widnym, lecz nie nasłonecznionym. Podlewamy umiarkowanie. Pelargonie wielkokwiatowe rozmnażamy tak samo, lecz po przekwitnieniu, w sierpniu i sadzimy wprost do małych doniczek z piaskiem z mieszanym z torfem. Najlepiej ukorzeniają się w temperaturze 25 stopni.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  iwonka (Gość), 24 kwietnia 2009, 10:53

  pelargonie to kwiatki, które zawsze mam latem na balkonie. wyglądają wspaniale i długo kwitną.

 • Zgłoś nadużycie
  ola (Gość), 6 maja 2009, 20:53

  chcę w tym roku cały balkon mieć tylko w pelargoniach - zwisających i tych stojących. zobaczymy jaki będzie efekt, ale wydaje mi się ze bedzie ładnie. te kwiatki pieknie kwitna cale lato :)

 • Zgłoś nadużycie
  Ela(Gość) (Gość), 24 sierpnia 2009, 8:47

  Moje pelargonie w tym roku były śliczne ,pełne i kolorowe,niestety spółdzielnia postanowiła malować balkony.Zawiadomiono nas 2 tygodnie przed malowaniem(koniec lipca)więc trzeba było usunąć wszystko z balkonu.Malowanie trwało 1 tydz. ,rusztowanie osłonięto siatką ,w pokoju był przez to półmrok i kwiaty nie miały dość światła.Straciły wszystkie pąki kwiatowe,ledwie odratowałam je.Dziś zobaczyłam jak rozkwitają pierwsze pąki ,mają kolor bordowy ,są takie śliczne jak aksamitki.Jestem szczęśliwa że odratowałam swoje :P elasie(: tak je nazywam ) przy podlewaniu i zabiegach pielęgnacyjnych.Mój balkonik znów ożył ,za kilka dni będzie cały w przepięknie kwitnących pelargoniach.

 • Zgłoś nadużycie
  dawid (Gość), 11 października 2010, 18:45

  znacie strone na kturej jest pokazana pelargonia

 • Zgłoś nadużycie
  joa (Gość), 8 stycznia 2011, 20:12

  ciekawe zdjęcia przedstawiające pelargonie są w serwisie moes.com.pl - zakładka pelargonie stojące lub zwisające

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl