Witaj na MagazynDomowy.pl!

Penstemony - kwitną całe lato

Penstemony mają wiele zastosowań - możemy sadzić je na rabatach, w ogrodach skalnych, w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Ich piękne kwiaty będą cieszły nasze oczy nawet przez dwa miesiące lata.

Penstemon bródkowy

Tworzy duże liście, nawet o długości 20 cm i kwitnie od początku lata do jesieni, tworząc długie wiechy zwisających kwiatów. Jego naturalnym krajem jest Ameryka Północna, gdzie może dorastać do półtora metra. W naszych warunkach dorasta do 80 cm. W grupie tej możemy znaleźć penstemony niższe, dorastające do 25 cm, które mogą być sadzone w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

Pestemon davidsonii

Jest odmianą płożącą o zawsze zielonych liściach. Jednak w naszych warunkach, przy ostrzejszych zimach jego część nadziemna może przemarzać. Kwitnie od późnej wiosny, w kolorze różowym do purpurowego.

Penstemon kosmaty

Jest to dziki gatunek, dorastający do 70 cm. Jednak ze względu na jego bardzo ozdobne kwiaty jest rozpowszechniony do uprawy ogrodowej. Cechuje się niskim wzrostem i rozłożystym pokrojem. Niektóre gatunki odznaczają się niskim wzrostem i są polecane do ogródków skalnych np. penstemon pygmaeus.

Wymagania i pielęgnacja

Rośliny te wymagają stanowisk słonecznych i osłoniętych. Podłoże powinno być przepuszczalne o dużej ilości próchniczy. Jeśli nasza rabata jest gliniasta, zaleca się pod rośliny dać warstwę żwiru lub piasku. W rejonach, gdzie występują ostrzejsze zimy należy okryć rośliny liśćmi lub gałązkami iglastymi. Wczesną wiosną przycinamy suche pędy. Nawozimy kompostem lub nawozami mineralnymi i spulchniamy ziemię wokół rośliny. W sezonie kwitnienia usuwamy przekwitłe kwiatostany i regularnie podlewamy. W czasie deszczowego lata penstemony narażone są na choroby grzybowe, które powodują brunatnienie pędów i zamieranie roślin. Wycinamy wówczas suche pędy, a roślinę opryskujemy preparatem grzybobójczym.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest zebranie nasion i wysiew. Ma to też dodatkowa zaletę - kwiaty penstemonów z wysiewu charakteryzują się ciekawymi barwami. Nasiona wysiewamy jesienią do płaskich skrzynek i zostawiamy w ogrodzie do przechłodzenia. Wiosną młode siewki pikujemy od razu na stałe miejsce. Penstemony możemy tez rozmnażać poprzez podział kęp wczesną wiosną. Podczas tego zabiegu należy uważać, by nie zaginać w dołku korzeni, gdyż utrudnia to ich przyjmowanie.

Tagi:

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  Thonyboy (Gość), 21 września 2015, 14:50

  Plaża w Kołobrzegu zwłaszcza przy nowych apwatamentorcach była praktycznie nie do użytku. Zrobili więc to na co urlopowicze czekali. Jeszcze gdyby zlikwidowali te jarmarczne budy przy plaży ale czy to możliwe?

 • Zgłoś nadużycie
  Thonyboy (Gość), 21 września 2015, 14:50

  Plaża w Kołobrzegu zwłaszcza przy nowych apwatamentorcach była praktycznie nie do użytku. Zrobili więc to na co urlopowicze czekali. Jeszcze gdyby zlikwidowali te jarmarczne budy przy plaży ale czy to możliwe?

 • Zgłoś nadużycie
  Jurek (Gość), 19 marca 2020, 13:12

  Alternatywne sposoby na rozne choroby, nie sluchaj lekarzy, lepiej poczytaj o moich ukrytych terapiach - https://bit.ly/2waZx8w

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl