Witaj na MagazynDomowy.pl!
Penstemony mają wiele zastosowań - możemy sadzić je na rabatach, w ogrodach skalnych, w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Ich piękne kwiaty będą cieszły nasze oczy nawet przez dwa miesiące lata.
Penstemon bródkowy
Tworzy duże liście, nawet o długości 20 cm i kwitnie od początku lata do jesieni, tworząc długie wiechy zwisających kwiatów. Jego naturalnym krajem jest Ameryka Północna, gdzie może dorastać do półtora metra. W naszych warunkach dorasta do 80 cm. W grupie tej możemy znaleźć penstemony niższe, dorastające do 25 cm, które mogą być sadzone w pojemnikach na balkonie czy tarasie.
Pestemon davidsonii
Jest odmianą płożącą o zawsze zielonych liściach. Jednak w naszych warunkach, przy ostrzejszych zimach jego część nadziemna może przemarzać. Kwitnie od późnej wiosny, w kolorze różowym do purpurowego.
Penstemon kosmaty
Jest to dziki gatunek, dorastający do 70 cm. Jednak ze względu na jego bardzo ozdobne kwiaty jest rozpowszechniony do uprawy ogrodowej. Cechuje się niskim wzrostem i rozłożystym pokrojem. Niektóre gatunki odznaczają się niskim wzrostem i są polecane do ogródków skalnych np. penstemon pygmaeus.
Wymagania i pielęgnacja
Rośliny te wymagają stanowisk słonecznych i osłoniętych. Podłoże powinno być przepuszczalne o dużej ilości próchniczy. Jeśli nasza rabata jest gliniasta, zaleca się pod rośliny dać warstwę żwiru lub piasku. W rejonach, gdzie występują ostrzejsze zimy należy okryć rośliny liśćmi lub gałązkami iglastymi. Wczesną wiosną przycinamy suche pędy. Nawozimy kompostem lub nawozami mineralnymi i spulchniamy ziemię wokół rośliny. W sezonie kwitnienia usuwamy przekwitłe kwiatostany i regularnie podlewamy. W czasie deszczowego lata penstemony narażone są na choroby grzybowe, które powodują brunatnienie pędów i zamieranie roślin. Wycinamy wówczas suche pędy, a roślinę opryskujemy preparatem grzybobójczym.
Rozmnażanie
Najprostszym sposobem jest zebranie nasion i wysiew. Ma to też dodatkowa zaletę - kwiaty penstemonów z wysiewu charakteryzują się ciekawymi barwami. Nasiona wysiewamy jesienią do płaskich skrzynek i zostawiamy w ogrodzie do przechłodzenia. Wiosną młode siewki pikujemy od razu na stałe miejsce. Penstemony możemy tez rozmnażać poprzez podział kęp wczesną wiosną. Podczas tego zabiegu należy uważać, by nie zaginać w dołku korzeni, gdyż utrudnia to ich przyjmowanie.
Złotlin japoński pochodzi z Chin, ale od bardzo dawna jest uprawiany w Japonii. Bardzo chętnie uprawiany na całym świecie, również w Polsce. Czytaj dalej »
Mikołajek nadmorski porasta w naturalnym środowisku porasta wydmy i wybrzeża mórz: Czarnego, Północnego, Śródziemnomorskiego i Bałtyku. W rejonie morza Bałtyckiego podlega ochronie, ze względu ... Czytaj dalej »
Zimowit jesienny kojarzy się z nadejściem jesieni. Często też nazywany jest „ziemowitem”, gdyż zwiastuje nadejście zimy. Czytaj dalej »
Późne lato, a wczesna jesień to czas sadzenia kwiatów cebulowych, które kwitną na wiosnę. Przed sadzeniem warto zaplanować kolorystykę rabaty, gatunki i wysokość roślin. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Plaża w Kołobrzegu zwłaszcza przy nowych apwatamentorcach była praktycznie nie do użytku. Zrobili więc to na co urlopowicze czekali. Jeszcze gdyby zlikwidowali te jarmarczne budy przy plaży ale czy to możliwe?
Plaża w Kołobrzegu zwłaszcza przy nowych apwatamentorcach była praktycznie nie do użytku. Zrobili więc to na co urlopowicze czekali. Jeszcze gdyby zlikwidowali te jarmarczne budy przy plaży ale czy to możliwe?