Witaj na MagazynDomowy.pl!

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski swoją nazwę zawdzięcza kwiatostanom przypominającym perukę. Krzew występuje od wschodniej Europy aż po Azję. Na terenie Polski roślina uprawiana jest jako krzew ozdobny.

Charakterystyka

Do Polski trafił w osiemnastym wieku jako ozdoba ogrodów i parków pałacowych. Perukowiec podolski może dorastać do 5 metrów wysokości. Liście są barwy ciemno-purpurowej, jesienią przebarwiają się na kolor żółty, czerwony, pomarańczowy. Liście rozwijają się dopiero pod koniec maja. Kwiaty przybierają formę puszystej wiechy o długości około 25 centymetrów i przypominają perukę. Kwitnie od maja do końca lipca. Na krzewie utrzymują się aż do jesieni. Perukowiec ma również owoce, barwy od różowej po purpurową, drobne i niepozorne, zebrane jednak w duże owocostany na tle liści wyglądają bardzo efektownie. Tworzą jakby lekką mgłę lub dym wokół krzewu.. Jest krzewem bardzo łatwym w uprawie. Odporny na mrozy.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - raczej słoneczne, do półcienistego, osłonięte od wiatru. U krzewów narażone na wiatr mogą zasychać pojedyncze gałązki.

  • Podłoże - gleba bogata w wapń, ale dobrze rośnie na każdej glebie. Krze jest dosyć odporny na suszę.

  • Cięcie - wiosną wycinamy suche, krzywe i martwe pędy.

Zastosowanie

Perukowiec podolski jest odporny na zanieczyszczenie środowiska. Może rosnąć w parkach i zieleni miejskiej. W ogrodzie ładnie wygląda jako pojedyncza roślina, ale również dobrze się komponuje z innymi krzewami w kontrastującej barwie.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl