Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pięciornik krzewiasty- odmiany i uprawa

Świat pięciorników jest ogromny, znanych jest około 500 gatunków. Natura nie wyposażyła pięciorników w okazałe kwiaty, jednak braki te nadrabiają swoją wytrzymałością i długim okresem kwitnienia.

Pięciornik krzewiasty

Jest to krzew o cienkich pędach i delikatnych bocznych gałązkach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Z racji swoich uniwersalnych rozmiarów doskonały do ogrodowych kompozycji. Jak na pięciornika, to kwiaty ma dosyć duże, około 3 cm średnicy, o jasnych błyszczących płatkach. Pojawiają się one w luźnych kępkach od maja, aż do września. W początkowym okresie uprawy pięciornik krzewiasty kwitł na żółto, teraz mamy odmiany o kwiatach białych, czerwonych, różowych i pomarańczowych. Jest bardzo uniwersalnym krzewem, może płożyć się po podłożu lub też tworzyć przewieszające się pędy.

  • Uprawa - Odmiany niższe mogą być elementem rabat kwiatowych. Z kolei płożące mogą mieć zastosowanie na skarpy, obrzeża ścieżek, do nasadzeń wokół wysokich krzewów, drzewek, w ogrodach skalnych, jak też do pojemników. Odmiany wyższe sprawdzą się jako piękne kolorowe niestrzyżone żywopłoty. Na wiosnę warto nieco skrócić wierzchołki gałązek, żeby usunąć zaschnięte owocostany. Usuwamy również najstarsze gałęzie.
  • Choroby - pięciornik krzewiasty rzadko choruje. Niekiedy jednak kłopoty sprawiają przędziorki. Jeśli się nadmiernie rozmnożą, powodują przedwczesne zasychanie i opadanie liści. Dlatego też należy reagować gdy tylko zauważymy, że na listki pokrywają się kropkami i zaczynają się zwijać. Opryskujemy wówczas roślinę preparatem Magnus 200 SC lub Talstar 100 EC, Karate Zeon 050 CS. Zasychanie liści może także powodować mączniak. Pierwsze objawy choroby to żółte plamy, które brązowieją i pokrywają się szarym nalotem. Rośliny ratujemy opryskiem preparatami grzybobójczymi: Bravo 500 SC, Aliette 80 WP.

Pięciornik biały

Liście z wierzchu są ciemnozielone, a od spodu niemalże srebrne. Na ich tle od kwietnia do czerwca pojawiają się białe kwiaty o średnicy około 1,5 cm. Roślina dobrze rośnie na podłożu piaszczysto-gliniastym. Dorasta do 25 cm wysokości.

Pięciornik Neumanna

Roślina bardzo szybko się rozrasta, dlatego też należy ograniczać co jakiś czas jej impet. Kwitnie żółto od kwietnia do sierpnia, a niekiedy nawet do września. Lubi glebę piaszczysto-żwirową. Osiąga wysokość 25 cm.

Pięciornik złoty

Dorasta do 15 cm wysokości. Liście na brzegach są srebrzyście owłosione. Kwiaty bardzo ciekawe, o średnicy 2 cm z pomarańczowymi plamkami na żółtych płatkach. Rozwijają się w maju i czerwcu. Roślina jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w podłożu. Wyższe odmiany tego pięciornika nadają się do bukietów.

Pięciornik krwisty

Dorasta do 30 cm wysokości. Liście są zielone o niebieskawym odcieniu od spodniej strony. Kwiaty duże, o średnicy 2,5 cm, kwitnie na czerwono. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Pięciornik nepalski

Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty o płatkach czerwonoróżowych. Zazwyczaj spotykana jest odmiana "Roxana".

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl