Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pigwa i pigwowiec

Podobne nazwy tych roślin nie oznaczają tej samej rośliny i często są ze sobą mylone. Pigwa jest niewielkim drzewem, dorasta do 2 metrów, natomiast pigwowiec jest ozdobnym niewielkich rozmiarów krzewem.

Pigwa

Drzewa pigwy rosną dość wolno, osiągają 2 metry, czasami przybierają kształt krzewu. Owoce pigwy nie są smaczne, ale odznaczają się oryginalnym aromatem i dużą zawartością pektyn, dlatego też nadają się na przetwory. Podobnie jak winorośl, najlepiej owocuje w klimacie o długim okresem wegetacji roślin i łagodnych zimach. W Polsce można ją uprawiać w południowo-zachodniej części kraju, natomiast na pozostałym obszarze nie należy oczekiwać zbyt wysokich plonów.

pigwa pigwa

Tak jak większość drzew, pigwę sadzi się od października do listopada. Dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej, ale nie znosi podmokłych terenów. Przed sadzeniem należy głęboko przekopać glebę i wzbogacić ją kompostem lub starym obornikiem. Podczas silnych mrozów, pędy mogą przemarzać, ale po silnym przycięciu drzewko szybko odrasta i korona regeneruje się.

Na owoce trzeba czekać 4-5 lat, a niekiedy nawet dłużej. Kwiaty rozwijają się na wiosnę i są dosyć wrażliwe na przymrozki. Owoce dojrzewają w październiku. Znane są pigwy gruszkowe i jabłkowe, które różnią się wielkością i kształtem owoców. Owoce są żółte, omszone i twarde. Należy zbierać je ostrożnie, gdyż każde uszkodzenie skórki może grozić gniciem. Układamy je w skrzynce jedną warstwą. Będą dojrzewały 4-6 tygodni. W tym czasie wydzielają bardzo mocny i przyjemny zapach. Do sporządzania przetworów przystępujemy dopiero w grudniu. Meszek należy zetrzeć, a owoce umyć, obrać i pokroić. Z owoców pigwy możemy robić galaretki, dżemy, konfitury, kompoty. Można je również dodawać do innych przetworów, którym nadają lekko ananasowy aromat, można je też kandyzować.

owoce pigwy owoce pigwy

Pigwowiec

Pigwowiec jest niewielkim krzewem kolczastym o pięknych ceglastoczerwonych kwiatach. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Nadaje się do sadzenia na skarpach, w ogródkach skalnych, jak też jako niski żywopłot. Przy mroźnych zimach, zdarza się, że jego pędy przemarzają. Należy wówczas roślinę przyciąć. Najczęściej uprawiane są pigwowce: okazały, japoński i pośredni. Kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, zanim rozwiną się liście. Zielonkawe owoce są cenionym aromatycznym dodatkiem do przetworów. Przyrządza się z nich również domowe nalewki.

pigwowiec pigwowiec

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl