Witaj na MagazynDomowy.pl!

Piwonie - Peonie

Pochodzą z Dalekiego Wschodu, byliny silne i długowieczne od lat goszczące w naszych ogrodach.

Piwonie dorastają do 1 m wysokości, mają grube, mięsiste korzenie, co pomaga utrzymać dużą część naziemną rośliny. Wczesną wiosną łatwo je poznać po przebijających przez glebę czerwonych spiczastych nowych pędach. Jak najwięcej uwagi trzeba poświęcić przygotowaniu miejsca dla piwonii w ogrodzie. Jeśli zaniedbamy ten etap. to roślina będzie słabo rosła i kwitła. Piwonie lubią stanowisko słoneczne, aby się dobrze ukorzenić potrzebują dwóch lat.

Najodpowiedniejsze są gleby średnio zwięzłe z dodatkiem gliny i próchnicy, aby w okresie letniej suszy podłoże nie wysychało. Piwonie nie lubią wapnia w glebie, więc nie należy im podsypywać wapnia ani innych nawozów wapniowych. Najlepszym terminem sadzenia jest późne lato - przełom sierpnia i września, kiedy tworzą się nowe korzenie i pąki kwiatowe. Sadzimy fragmenty starej karpy z korzeniami i 1-2 pąkami. Przy sadzeniu pąki nie mogą się znaleźć głębiej niż 5 cm poniżej poziomu gleby.

Nawożenie powinno być bardzo ostrożne. Należy unikać przenawożenia azotem w ciągu lata, bo wtedy wyrasta dużo liści, a mało kwiatów. Najlepiej jest stosować azot w formie mocznika lub saletry amonowej wczesną wiosną, a późną wiosną, przed kwitnieniem dać taką samą dawkę siarczanu potasowego. Nawożenie potasem w ciągu lata pomaga też roślinom uodpornić się na zimę.

Piwonie można sadzić w grupach lub pojedynczo. Ponieważ ich korzenie rosną dość głęboko, nie należy ich sadzić w pobliżu płytko rosnących drzew lub krzewów. Do czasu kwitnienia, w okresie suszy, piwonie potrzebują podlewania. Brak wody prowadzi do zasychania pąków kwiatowych

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl