Witaj na MagazynDomowy.pl!

Plan ogrodu: cały w funkiach

Łatwość w uprawie i bogactwo odmian funkii spowodowało, że jest ona chętnie uprawiana w naszych ogrodach. Zaplanuj zaciszny kącik w swoim ogródku, gdzie będziesz mogła posadzić kilka gatunków tej pochodzącej z Bliskiego Wschodu rośliny.

Co sezon pojawiają się nowe odmiany funkii. Doceniamy urok ich pięknych, różnobarwnych liści. Są duże, błyszczące lub matowe, ciemnozielone, czasami seledynowe lub żółtawe, często w białe lub żółte smugi i obrzeża. Kwiaty funkii pojawiają się pojedynczo i są niepozorne – w dużej grupie tworzą efektowne, jasnofioletowe plamy (zakwitają w lipcu i jesienią). Najefektowniej wyglądają w skupiskach, gdzie każda z odmian jest tłem do eksponowania walorów kolejnej. Przy obsadzaniu ogrodu funkiami musimy pamiętać, że funkie o jednolitej zielonej barwie liści preferują cień, natomiast te o żółtym wybarwieniu bądź białych brzegach, znoszą też słońce.

Doskonale więc sprawdzą się w uprawie pod wysokimi drzewami, murkami czy ogrodzeniami, ale także na obrzeżach stawów i oczek wodnych - lubią bowiem środowisko wilgotne i żyzne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Funkie to niebywale wdzięczne byliny: można pozostawić je bez opieki na wiele lat. Cechuje je także wysoka wytrzymałość na mrozy.

Plan nasadzeń

A - Barwinek - ok. 50 roślinek posadzonych w okręgu
B - Night before Christmas (3 rośliny)
C - Abiqua Drinking Gourd (4 rośliny)
D - Sum and Substance (3 rośliny) - to silnie rosnąca odmiana o żółtych liściach. Stosunkowo dobrze znosi większe nasłonecznienie.
E - Great Expectation (1 roślina)
F - Funkia falista (3 rosliny) - ma skręcone, szerokie, owalne do lancetowatych liście, w centrum nieregularnie kremowobiałe, obrzeżone zielono, lawendowe kwiaty w pierwszej połowie lata. Wysokość 35 cm, szerokość 45 cm.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie lidia awatar
    lidia, 16 marca 2009, 16:10

    Bardzo lubię te rośliny, w moim grodzie jest ich sporo w różnych odcieniach. Dzisiaj kupiłam następną w odcieniu niebieskim. Funkie bardzo dobrze sprawdzają się jako rośliny doniczkowe. Z powodzeniem mogą nawet w nich zimować bez okrycia, wystarczy tylko schować je np. pod iglaki, ale nie jest konieczne.

  • Zgłoś nadużycie avatar
    emilka8767, 8 maja 2018, 2:58

    Ja przede wszystkim w swoim ogrodzie muszę umieścić agrowłókninę, bo rośliny w moim ogrodzie są bardzo narażone. Właśnie przeglądam sobie ofertę na stronie https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Agrowloknina-11088.htm... aby mieć już mniej więcej to zaplanowane.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl