Witaj na MagazynDomowy.pl!

Plan ogrodu: w pełnym słońcu

Wiosna to najlepsza pora na planowanie tego, jak będzie wyglądał twój ogród latem i jesienią. Jeśli lubisz co roku zmieniać wystrój rabatek, oto propozycja dla ciebie. Do ogrodu w pełnym słońcu.

Kolorowe kompozycje z kwiatów jednorocznych, o różnych wysokościach i pokroju doskonale nadają się do małych i dużych ogrodów, gdzie posadzone na środku trawnika lub pomiędzy ścieżkami będą jego wspaniałą ozdobą. Kwiatki najlepiej jest zacząć wysiewać już w marcu do doniczek. Na miejsce stałe wysadzać w maju, według wskazówek dotyczących uprawy każdego rodzaju kwiatów. Wszystkie proponowane poniżej nadają się do ogrodu południowego, na stanowiska słoneczne.

Ogród w pełnym słońcu

Plan nasadzeń:

A - Smagliczka skalna - niska, do 15cm wysokości, roślina o licznych, promienistych kwiatkach zebranych w wiechę na górnej, nieulistnionej części łodygi. Jest jedną z 5 podstawowych ogrodowych bylin wiosennych. Doskonała na skalniaki.

B - Gomfrena kulista - jednoroczna roślina rabatowa o kulistych kwiatach w kolorach bieli, różu i lila. Osiąga wysokość do 40 cm, a kwitnie od lipca do końca października. Wykorzystywana do suchych bukietów.

C - Szałwia błyszcząca - roślina jednoroczna o wysokości 25-30cm. Kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany w kolorach białym, żółtym lub fioletowym. Kwitnie od czerwca do września.

D - Aksamitka rozpierzchła - jednoroczna roślina rabatowa, pochodząca z Meksyku, osiągająca wysokość do 35 cm. Kwiaty w słonecznych kolorach - jasno, ciemnożółtym lub pomarańczowym osadzone są na łodyżce. Kwitnie od czerwca do października.

E - Barwinek - roślina jednoroczna wysokości 20 -25 cm silnie krzewiąca się o pędach częściowo pokładających się i okazałych kwiatach barwy białej lub różowej w odcieniach. Kwitnie od lipca do października.

F - Lwia paszcza (Wyżlin większy) - jednoroczna roślina o silnie rozgałęzionych pędach długości do 40 cm i różnobarwnych kwiatach. Kwitnie od czerwca do października.

G - Petunia - roślina o pokładających się, podnoszących lub zwisających pędach. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Kwitnie obficie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne: nawet po ulewnym deszczu jej kwiaty szybko się podnoszą. Okres kwitnienia ma bardzo długi – od maja do pierwszych jesiennych przymrozków.

H - Wilec - pnącze o dużych, lejkowatych, pięknie wybarwionych kwiatach, osadzonych zazwyczaj pojedynczo w kątach liści. Szybko rośnie (osiąga wysokość do 3m), nie ma dużych wymagań. Roślina pochodzi z Meksyku.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    malwina (Gość), 3 marca 2015, 12:22

    ja mam w pełnym słońcu trawnik i rabaty, a w cieniu mam oczko wodne, które wykonała mi firma PHU Adviser z Poznania. Oczko wodne to doskonałe miejsce gdzie można odpocząć, zrelaksować się, przeczytać książkę, wypić kawkę. Oczko wodne to piękna ozdoba ogrodu.

  • Zgłoś nadużycie avatar
    emilka8767, 5 czerwca 2018, 12:00

    Super pomysł! Ale trzeba się zabezpieczyć przed chwastami. Pomyślałam, że może fajnym sposobem będzie agrotkanina https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Agrotkanina-3719.html co o tym sądzicie? Według Was to dobry pomysł?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl