Witaj na MagazynDomowy.pl!

Plan ogrodu: zacienione miejsca

Sprawdź, jakie kwiatki możesz posadzić pod rozłożystym drzewem w ogrodzie. Te rośliny to także doskonała propozycja do zacienionego ogrodu. Oto plan nasadzeń.

Nie wszystkie kwiaty kwitną wyłącznie w pełnym słońcu. Niektóre najlepiej czują się w cienistych, wilgotnych miejscach. Potrafią zamienić w oazę zieleni najbardziej ponury i chłodny zakątek ogrodu. Do takich kwiatków należą np. przeróżne odmiany funkii, o wspaniałych barwnych liściach, delikatne barwinki czy krzewy mahonii, zakwitające na żółto na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty, które bujnie rozkwitną w zacienionych miejscach mogą utworzyć ciekawą kompozycję. Oto przykład:

Zacieniony zakątek ogrodu

Plan nasadzeń

A - Niecierpek Waleriana - to jednoroczna roślina, pochodząca z Afryki. Osiąga około 20 cm wysokości, ma skrętoległe, lancetowate, eliptyczne liście o ząbkowanym brzegu blaszki liściowej. Kwitnie obficie cały sezon, a kwiaty w zależności od odmiany mają barwę od białej przez różne odcienie różu do czerwieni. Roślina ta wymaga gleb próchniczych, zasobnych i dosyć wilgotnych oraz półcienistego lub cienistego stanowiska. Do gruntu wysadza się po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

B - Begonia Dragon Wing - roślina jednoroczna o pokroju krzaczastym, dorastająca do wys. 50-60 cm. Intensywnie krzewi się, tworząc w każdym węźle pędy boczne. Bardzo okazała i szybko rosnąca roślina. Liczne kwiaty są czerwone lub różowe. Pojawiają się na roślinie od VI-X. Wymaga stanowiska lekko zacienionego i żyznej, próchniczej gleby.

C - Tytoń oskrzydlony niski - roślina jednoroczna, kwitnąca bardzo obficie od lipca do września. Osiąga wysokość 50-60 cm. Kwiaty są małe, ale liczne, o symetrii promienistej, w szczytowych rozgałęzieniach pod baldachach lub gronach, . Najpiękniej kwitną nocą.

D - Lobelia erinus - roślina silnie rozkrzewiona, z mnóstwem kwiatów pokrywających ją w całości, niska, dochodząca do wys. 20 cm, doskonała ana rabatki i do pojemników. Kwitnie od czerwca do października.

E - Kaladium - to roślina o pięknych, ozdobnych liściach, wymagająca, ale możliwa do uprawy w naszym klimacie. Wymaga zacienionego stanowiska, ciepłego i wilgotnego. Pod koniec lata cześć naziemna stopniowo zamiera, a roślina przechodzi stan spoczynku.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl