Witaj na MagazynDomowy.pl!

Platycerium, płaskla, łosie rogi

Bardzo ciekawa i oryginalna , można nawet powiedzieć, że najdziwaczniejsza z paproci. Pochodzi z dżungli Afrykańskiej, Indii oraz Australii. Rośnie tam na pniach drzew, jest epifitem.

Charakterystyka

Płaskla ma dwa rodzaje liści: dolne, stopniowo zasychające i tworzące z wiekiem zbiornik na wodę i pokarm oraz górne - długie, zielone, zarodnikowe, które rozwidlają się na końcach na kształt łosich rogów. Najczęściej uprawiany i najwytrzymalszy gatunek to Platycerium widlaste. Mniej popularny, ze względu na wyższe wymagania i szybszy wzrost jest Platycerium grande. Ponieważ płaskie korzenią się bardzo płytko, można je uprawiać w niskich a szerokich doniczkach czy miskach. Mogą też rosnąć w ażurowych koszykach lub siatkach nylonowych, uszczelnionych mchem torfowcem, a nawet w wydrążonych grubych kawałkach kory. Zawieszone z naczyniem na ścianie wyglądają jak prawdziwe rogi łosia.

Miejsce uprawy

Jasne rozproszone światło, toleruje również miejsce cieniste. Latem temperatura optymalna to 20 stopni, zimą 16-18 stopni. Młode okazy wymagają temperatury około 25 stopni i cieniowania przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Wilgotność powietrza powinna być możliwie duża, lecz nie należy przy podlewaniu moczyć liści. W następnych latach uprawy wilgotność powietrza może być niższa i temperatura także, jednak nigdy nie powinna spadać poniżej 10 stopni.

Podlewanie

Należy utrzymywać stale wilgotne podłoże, najlepiej co jakiś czas zanurzyć doniczkę w wodzie. Cały rok spryskiwać, ale nie moczyć liści (lekko zamgławiać).

Nawożenie

W czasie wzrostu co 2-3 tygodnie, dawką nawozów o połowę niższą niż zaleca instrukcja.

Przesadzanie

Co 2-3 lata, na wiosnę, w lekko kwaśne podłoże do paproci.

Rozmnażanie

Zarodników, jednak ten sposób jest trudny i długotrwały. W warunkach domowych najłatwiej rozmnażać przez oddzielenie małych roślin pojawiających się często u nasady rośliny matecznej.

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 30 listopada 2011, 11:32

  Od kilku już lat uprawiam płasklę. Ale ostatnio końcówki liści zaczęły nagle zasychać. Co może być tego powodem?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 30 listopada 2011, 13:15

  Zasychanie końcówek liści jest prawdopodobnie spowodowane błędami w podlewaniu. Roślina ta jest szczególnie wrażliwa na stały nadmiar wilgoci. Najlepiej raz w tygodniu zanurzyć doniczkę z letniej wodzie. Jednak między takimi kąpielami bryła korzeniowa nie może wyschnąć - gdy to konieczne, należy ją ostrożnie podlać. Oprócz kąpieli w okresie
  wzrostu można stosować nawóz płynny. Należy również zapewnić dobry odpływ wody z doniczki.

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 1 grudnia 2011, 10:53

  Bardzo troskliwie opiekuje moimi "rogami łosia", ale ich długie liście zaczynają więdnąć i bezwładnie zwisają. Ponadto na czubkach liści aż do rozwidlenia tworzy się brązowy nalot. Co mam robić?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 2 grudnia 2011, 9:15

  Jest taki gatunek tej rośliny płaskla wielka (Platycerium grande). której szarawe, skóraste liście po prostu w ten sposób naturalnie zwisają. To co, nazywasz nalotem podobnym do grzybowego, jest skupiskiem zarodników, jakie tworzą się u tego gatunku w okolicy rozwidlenia liści. Jeśli więc kwiatek rośnie dalej i ma się dobrze, to myślę, że wszystko z nim w porządku.

 • Zgłoś nadużycie
  mat (Gość), 31 stycznia 2017, 15:23

  Czy możliwe jest nawadnianie innym sposobem niż zanurzanie w wodzie?
  Rośliny zawisły w makramach, cotygodniowe wyciąganie ich mogłoby im zaszkodzić.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl